سال مالی در بورس چیست و چرا باید به آن توجه کنیم ؟ + ویدیو

سال مالی در بورس عبارت و مفهومی است که در بازارهای سرمایه و نیز سیستم حسابداری شرکت ها و سازمان ها، معنای مشخصی پیدا می کند و البته کاربردهایی دارد. به واقع موضوعات خاصی در بازارهای سرمایه و بورس و سیستم حسابداری و حسابرسی شرکت ها، به سال مالی بستگی دارد و از این جهت لازم است که نسبت به آن شناخت و آگاهی داشته باشیم.

تعریف سال مالی

در تجارت و سازمان‌های گوناگون، دوره‌ای موسوم به سال مالی(Fiscal year) را برای بررسی و وضعیت مالی در نظرمی‌گیرند. سال‌های مالی در زمینه‌های تجاری گوناگون و کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. مثلا در ایران این تاریخ از فروردین شروع می‌شود و براساس سال شمسی محاسبه می‌گردد.

 

سال مالی در بورس

 

در کشور آمریکا، سال مالی از اول اکتبر شروع می‌شود و تا ۳۰ سپتامبر سال بعدی ادامه پیدا می‌کند. به عبارت دیگر، هر کشوری دارای قوانین خاص خود در زمینه تعیین سال مالی است. علاوه بر سال مالی رسمی که در هر کشوری وجود دارد، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف هم می‌توانند برای مدیریت امور مالی‌شان در درون نظام خود، یک دوره خاصی را به عنوان سال مالی تعیین کنند.

سال مالی به دوره زمانی مالی گفته می شود که به اندازه یک سال کامل به طول بینجامد. در حقیقت می توان گفت که سال مالی معرف یک دوره مالی است که تمامی صورت های حسابرسی و مالی یک شرکت یا شرکت ها در آن جای می گیرد و با پایان پذیرفتن سال مالی، حسابداران شرکت ها باید صورت های مالی و اظهارنامه های سازمانی را آماده کرده و ارائه دهند.

دقت داشته باشید که بازه زمانی سال مالی در بورس (شروع و پایان آن)، لزوما برای تمام شرکت ها یکسان نیست و نمی توانیم تمام شرکت ها و سازمان ها را در یک بازه زمانی مشابه به لحاظ سال مالی قرار دهیم.

البته با توجه به سال رایج هجری شمسی، بیشتر شرکت ها ابتدای سال مالی خود را همان آغاز فروردین ماه هر سال قرار می دهند، اما این قاعده ای نیست که به اجبار تمامی شرکت ها و سازمان ها مجبور به تبعیت از آن باشند.

 

 

همین طور لازم به توضیح است که اگر چه شرکت ها می توانند سال مالی خود را در زمانی متفاوت آغاز کرده و به پایان برسانند، اما به هر ترتیب مدت زمان و طول سال مالی هر شرکت باید همان 12 ماه تعریف شده باشد.

به این شکل به طور مثال شرکت A می توانید سال مالی خود را به جای آغاز فروردین ماه، در آغاز اردیبهشت ماه قرار داد و از آن طرف نیز پایان سال مالی آن به جای اسفند ماه، به فروردین ماه سال بعد بیفتد.

به هر شکلی می توان این زمان آغاز و پایان سال مالی را مطابق با نیازها و سیاست های یک شرکت تغییر داد، تنها موضوع غیرقابل تغییر و بااهمیت 12 ماهه بودن یک سال مالی تعریف شده از سوی هر شرکت و سازمانی است.

 

شکل کلامی سال مالی

چیزی که لازم است بدانید تا در مواجه با آن، قادر به تشخیص بازه یک سال مالی باشید، این است که هر شرکت و سازمان برای خطاب کردن سال مالی خود، به دوره پایانی آن اشاره می کند. به طور مثال شرکت A سال مالی خود را منتهی به 31ام فروردین ماه اعلام می کند. این بدان معنی است که سال مال این شرکت در ابتدای اردیبهشت سال قبل آغاز شده و 31ام فروردین ماه به پایان می رسد.

 

 

صورت گزارش های مبتی بر سال مالی

اگر به وب سایت کدال مراجعه کرده باشید، صورت گزارش های مالی شرکت های مختلف حاضر در بورس را مشاهده می کنید. این گزارش ها در بازه های زمانی مختلف استخراج شده و مبنای قابل توجهی برای تصمیم گیری نسبت به خرید یا فروش سهام شرکت های بورسی مختلف هستند. سال مالی در بورس مفهوم مهمی است.

با توجه به تعریف هر شرکت و سازمان از سال مالی خود، صورت گزارش های مبتی بر آن نیز شکل می گیرند. به طور نمونه شرکت ها باید گزارش های 3 ماهه، 6 ماهه و 9 ماهه داشته باشند و این گزارش های مبتنی بر زمان، بر پایه سال مالی تعریف شده آن، صورت خواهند گرفت. این صورت گزارش ها غالبا، ترتیبی از وضعیت سود ها و زیان های شکل گرفته در آن بازه زمانی و پیش بینی ها و برآوردهای جدید و آتی هستند.

 

ویدیو آموزش بورس

 

 

 

تغییر سال مالی شرکت‌ها

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، سال مالی شرکت‌ها می‌تواند بنا به عملکردشان متفاوت از یکدیگر باشد. مثلا بعضی از شرکت‌هایی که فعالیت‌های بین‌المللی دارند و با شرکت‌هایی در آن سوی آب‌ها در ارتباط هستند، احتمالا سال مالی را از دی ماه شروع می‌کنند تا با سال میلادی در هماهنگی بیشتری قرار بگیرند.

امکان تغییر سال مالی هم برای شرکت‌های مختلف مقدور است. اگر بنا باشد که شرکتی دست به چنین تغییراتی بزند باید مجمع عمومی آن با هیئت مدیره تشکیل جلسه بدهد و بعد از تصویب تغییر در سال مالی، این موضوع را با اداره ثبت شرکت‌ها در میان بگذارد و اطلاع‌رسانی‌های لازم را در روزنامه‌ها و وبسایت شرکت اعلام نماید.

ارائه گزارش از وضعیت مالی هر شرکت و سازمان می‌تواند به شفاف‌سازی فعالیت‌های مختلف کمک شایانی کند. این موضوع در پرداخت مالیات بسیار حائز اهمیت است و به طور کلی،‌ تدوین و تسلیم گزارش‌های مالی براساس سال و دوره‌های مالی می‌تواند به دقیق‌تر شدن اظهارات مالیاتی هم کمک شایانی کند.

پرداخت مالیات در هر کشوری از جمله موضوعات و مباحث مهمی است که در اقتصاد کلان نقش مهمی دارد. هر چقدر وضوح و شفافیت صورت‌های مالی یا امور مشابه آن در کشورها بیشتر باشد، فعالیت‌های تجاری و اقتصادی هم پررونق‌تر خواهند شد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *