چه عواملی باعث رشد قیمت عرضه اولیه پس از روز عرضه خواهند شد؟

چنان چه توضیح دادیم پس از نخستین روز عرضه سهام عرضه اولیه، معمولا شاهد رشد قیمت آن خواهیم بود. اما برخی از عوامل به این رشد شدت و شتاب بیشتری بخشیده و زمینه شیب گرفتن آن را فراهم خواهند ساخت. قیمت عرضه اولیه موضوع بحث این مطلب از سایت آموزش بورس است.

 

رشد قیمت

قیمت خرید عرضه اولیه

 

از جمله عواملی که باعث رشد قیمت سهام عرضه اولیه پس از روز عرضه خواهند شد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جو بازار و وضعیت اقتصادی: به همان شکل که جو بازار و وضعیت اقتصادی داخلی کشور و نیز بین المللی در زیان دهی یک سهم اثرگذار هستند، این شرایط در مسیر مثبت نیز اعمال خواهند شد.
 • شایعات در خصوص شرکت ارائه دهنده سهم: ایجاد شدن و درز پیدا کردن شایعات مثبت در خصوص یک شرکت ارائه دهنده سهم عرضه اولیه، می تواند در بالا رفتن قیمت سهم و سودآوری هر چه بیشتر آن، تاثیر گذار باشد.
 • عملکرد و الگوی رفتار سهامدار عمده: رفتار سهامدار عمده در خصوص میزان عرضه سهام، تعیین کننده درصد رشد قیمت آن خواهد بود.
 • میزان سهام عرضه شده: به همین شکل میزان سهام عرضه شده در بازار بورس و وسعت حجم یا محدودیت آن، رقابت تنگاتنگ خرید و پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه را رقم خواهد شد. همه می دانیم که در هر حوزه ای با پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه، با افزایش قیمت مواجه خواهیم بود.

مشخص است که اگر میزان سهام عرضه شده محدود باشد، تعداد فروشنده های آن کاهش پیدا کرده و قیمت بالا می رود. همین طور در صورتی که سهامدار عمده پس از روز نخستین عرضه، عرضه دیگری نداشته باشد، قیمت سهام رشد بیشتری خواهد کرد.

 

 

چطور زمان صحیح فروش عرضه اولیه را تشخیص دهیم؟

اگر چه قیمت عرضه اولیه غالبا با سودآوری مناسبی همراه است، اما این را نباید به منزله نگه داشتن به طور قطعی دراز مدت این سهم بدانید. بر اساس فاکتورهای مختلفی، زمان صحیح فروش عرضه اولیه نیز مشخص می شود و با یک تحلیل درست و فروش بهنگام، می توانید بالاترین میزان سودآوری را از چنین سهامی داشته باشید.

لازم به ذکر است که شما می توانید از روز بعد از روز عرضه سهام عرضه اولیه، یعنی فردای روز عرضه، نسبت به فروش آن اقدام نمایید. البته غالبا با توجه به اقزایش قیمت عرضه اولیه، در روزهای بعدی آن نیز همچنان شاهد تشکیل صف خرید هستیم.

برای آن که نسبت به زمان صحیح فروش سهام عرضه اولیه، دید منطقی تری به دست آورید، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. از جمله این عوامل می توان به مطالعه وضعیت شرکت ارائه دهنده آن سهم و وضعیت اقتصادی کلی کشور، اشاره نمود. همین طور رفتار سهامداران عمده در روزهای پس از روز عرضه نخستین و شاخص کلی بورس اوراق بهادار، تعیین کننده خواهد بود.

به طور خلاصه می توان گفت که اگر خواهان سود زودهنگام بوده و یا به نوعی با به دست آوردن سود مقطعی، رضایت خواهید داشت؛ به محض خارج شدن سهام عرضه اولیه از صف خرید ممتد روزانه، می توانید برای فروش آن اقدام کرده و به این شکل به یک سود چند درصدی (بین 10 تا 20 درصدی)، در مدت زمانی کوتاه دست یابید.

به این ترتیب لازم است که هر روز وضعیت سفارش گذاری در سهام عرضه اولیه مورد نظر خود را رصد کرده و به محض آن که شکل سفارشات از صف خرید خارج شد، در صورت تمایل برای دریافت سود مطمئن، نسبت به فروش سهام  در اختیار خود اقدام کنید.

 

 

توصیه برای سهامداران تازه کار

با توجه به جمیع شرایط فوق، یک توصیه عالی برای سهامداران و سرمایه گذاران تازه کار داریم: در صورتی که هنوز مطالعات کافی و تحلیل عملی درستی در زمینه خرید و فروش سهم های مختلف ندارید، فعالیت خود در بازار بورس را با خرید سهم عرضه اولیه آغاز کنید. از آن جایی که میزان ریسک این سهم ها به مراتب کمتر بوده و احتمال سودآوری بیشتری نیز دارند، سرمایه گذاری های نخستین شما، مطمئن تر بوده و می توانید تجربه خوبی از حضور در بازار سرمایه به دست آورید.

شما چه تجربه ای از خرید سهام عرضه اولیه دارید و میزان سودآوری آن را چطور پیش بینی می کنید؟ این سهم چطور می تواند در سبد سهم های شما تاثیرگذار بوده و بهترین زمان فروش سهم عرضه اولیه را چگونه تشخیص می دهید؟ نظریات خود در این زمینه را با ما و دیگر دنبال کنندگان وبلاگ در میان بگذارید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *