ده شاخص بورس ایران کدامند و چه معنایی دارند؟ (توضیحات کامل)

هریک از انواع شاخص بورس بیان کننده جنبه مشخصی از بورس، جهت کمک به تصمیم گیری سهامداران برای انجام معامله و خرید و فروش در بازار بورس است.

انواع شاخص ها 

 

شاخص کل

 

شاخص قیمت و بازده نقدی (TEDPIX )

شاخص کل و یا همان شاخص قیمت و بازدهی نقدی، که با نام شاخص بورس نیز شناخته می شود، از جمله کاربردی ترین انواع شاخص به شمار می آید. این نوع شاخص در واقع با تعیین قیمت و سود حاصل از سهام شرکت های حاضر در بورس، می تواند نمایانگر میزان بازدهی سرمایه گذاران در بورس باشد.

به بیان دیگر، معیاری برای تعیین میانگین بازدهی حاصل از سود نقدی است که شرکت های حاضر در بازار بورس به سهامداران خود ارائه می دهند. بطور مثال، رشد 50 درصدی شاخص قیمت و بازدهی نقدی در یک سال مالی، به این معناست که میانگین بازدهی در این بازه زمانی 50% بوده است.

 

شاخص کل قیمت (TEPIX)

شاخص قیمت یا TEPIX نمایانگر سطح عمومی قیمت در تمامی سهام وارد شده به بازار بورس است. به عبارتی فاکتوری برای نمایاندن تغییرات سطح عمومی قیمت ها و اعلام میانگینی از افزایش و یا کاهش قیمت سهام در بازار می باشد.

شاخص بورس

به این منظور، جهت تعیین مبنایی برای ارقام یک شرکت، سالی را به عنوان سال پایه در نظر گرفته و تمامی تغییرات حاصل در قیمت سهام شرکت در سال های آتی را نسبت به سال پایه ارزیابی می کنند. و این مبنایی خواهد شد برای رشد و یا افت شاخص کل قیمت سهام شرکت که طبق فرمولی خاص نیز محاسبه می شود.

 

شاخص کل هم وزن

شاخص کل هم وزن، شاخصیست که بزرگ و یا کوچک بودن شرکت در نتیجه آن اثری نداشته و همگی شرکت ها تأثیر یکسانی بر این شاخص دارند. به این صورت که اگر قیمت سهام تعداد زیادی از شرک های بورسی در حال کاهش باشد و قیمت سهام تعدای شرکت بزرگ در حال رشد باشد، شاخص هم وزن روندی منفی را اعلام می کند. در حالی که در شاخص کل در همین شرایط با در نظر گرفتن رشد تعدادی شرکت بزرگ، شاخص نشان دهنده حالتی مثبت خواهد بود.

بطور کلی، شاخص هم وزن در حالت منفی نشان از کاهش بازدهی بیش از 50 درصد از شرکت های بورس و مثبت بودن شاخص هم وزن بیانگر رشد بازدهی در بیش از نیمی از شرکت های حاضر در بازار بورس است. اما در شاخص کل، مثبت بودن رشد در چند شرکت بزرگ می تواند باعث مثبت شدن شاخص کل سهام در بازار باشد.

 

 

شاخص بازده نقدی ( TEDIX)

شاخص بازده نقدی مبنایی جهت محاسبه سود نقدی پرداختی در مجامع عمومی سالیانه شرکتها محسوب می شود. نزول و افت این شاخص به این معناست که بطور میانگین سود نقدی کمتری بین سهامداران شرکت تقسیم خواهد شد.

 

شاخص سهام آزاد شناور (TEFIX)

بطور معمول تعدادی از شرکت های حقوقی بخش عمده سهام شرکت را به عنوان مالک و سهامدار اصلی و با هدف سرمایه گذاری طولانی مدت دراختیار دارند. این در واقع بخشی از سهام شرکت است که قابلیت معامله در بازار بورس را ندارد.
و اما بخش دیگر، مربوط به سهامی قابل معامله است که در بازار بورس توسط سرمایه گذاران خرد، خرید و فروش شده و ما آن را با نام سهام آزاد شناور یا Free float می شناسیم.

در حقیقت شاخص سهام آزاد شناور نمادی برای محاسبه و تعیین تغییرات حاصل در این بخش از سهام است. جهت محاسبه این شاخص، با مشخص کردن ترکیب سهامداران، با کسر تعداد سهامداران راهبردی (سهامداران اصلی) از تعداد کل سهام، می توانیم عددی به عنوان تعداد و درصد سهام آزاد شناور داشته باشیم.

 

شاخص بازار اول و بازار دوم

شرکت های حاضر در بازار بورس اوراق بهادار با توجه به فاکتورهایی خاص، در دو بخش جای می گیرند. شرکت های که بتوانند در این فاکتورها به لحاظ کیفیت امتیاز بالاتری را کسب کنند در بازار اول و مابقی در دسته دوم یا به بیانی دیگر بازار دوم قرار می گیرند. مؤلفه هایی نظیر تعداد سهام قابل معامله و یا درصد شناوری، مقدار سرمایه، شرایط بازدهی و سودآوری شرکت و … می تواند در این تقسیم بندی تأثیرگذار باشد.

مقصود از شاخص بازار اول, معیاری برای اعلام سطح عمومی قیمت سهام شرکت های حاضر در این بازار و شاخص بازار دوم نمادی از سطح عمومی قیمت سهام شرکت های قرار گرفته در بازار دوم است.

 

شاخص ۵۰ شرکت برتر

شاخص 50 شرکت برتر، نشان دهنده میانگین قیمت سهام شرکت هاییست که بطور معمول در دوره های سه ماهه در بازار بورس اوراق بهادار، به دلیل قابلیت نقدشوندگی بالای سهامشان در این جایگاه معرفی می شوند. معامله و خرید و فروش سهام این شرکت ها به دفعات و البته به سهولت توسط سهامداران در طول روز صورت می گیرد.
روش محاسباتی این نوع شاخص مانند شاخص کل قیمت می باشد. تنها تفاوت در روش محاسبه آنها، تعداد شرکت هایی است که در این شاخص ها در نظر گرفته می شود. این عدد در شاخص کل قیمت 100 و در شاخص 50 شرکت برتر برابر 50 است.

 

 

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ‌

گزینش 30 شرکت بزرگ درسازمان بورس، بر مبنای ارزش روز بازار سهام این شرکت ها صورت می گیرد که این ارزش برابر با حاصلضرب قیمت پایانی سهام شرکت در تعداد کل سهام انتشار یافته آن است. و شاخص 30 شرکت بزرگ برابر با میانگین تغییرات قیمت سهام این شرکت هاست.
قابل ذکر است، چیزی در حدود 70% ارزش بورس تهران متعلق به این شرکت ها بوده و به همین دلیل تغییر میانگین قیمت آن ها می تواند در شاخص کل بسیار تأثیرگذار باشد.

 

شاخص صنعت و شاخص مالی

شرکت های حاضر در بورس با توجه به ماهیت فعالیتشان در بخش های صنعتی و یا مالی قرار می گیرند. در همین راستا، شاخص صنعت نمادی برای میانگین تغییرات قیمت در سهام شرکت های حاضر در حوزه صنعت مانند پتروشیمی و شاخص مالی بیانگر میانگین تغییرات قیمت در شرکت های قرار گرفته در بخش مالی، نظیر بانک ها می باشد.

البته جهت هریک از شرکت های قرار گرفته در دو بخش مالی و صنعت می توان شاخص جداگانه ای در نظر گرفت. به عنوان مثال، شاخص صنعت خودرسازی نشان از تغییرات ایجاد شده در قیمت شرکت های فعال در این حوزه است.

 

شاخص واسطه گری های مالی

این نوع از شاخص عاملی برای نمایاندن نحوه عملکرد شرکت هایی مانند هلدینگ و یا لیزینگ است که در نقش واسطه فعالیت دارند.

 

چهار ویدیوی آموزشی در مورد شاخص های بورسی

 

 

 

 

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *