جامع ترین آموزش دریافت کد بورسی (به همراه دو ویدئو آموزشی) | ورود به بورس

بسیاری از افراد جامعه با بورس آشنا نیستند و به همین دلیل سوالات زیادی در این باره دارند. در این مقاله از سایت آموزش بورس بطور کامل فرآیند ورود به بورس و بخصوص دریافت کد بورسی را با هم مرور خواهیم کرد.

کد بورسی چیست؟

کد بورسی یک شناسه شامل حرف و عدد است که شما با آن در بورس شناخته می شوید. نام دیگر کد بورسی، کد معاملاتی یا کد سهامداری است. کد بورسی رایگان است، شامل مالیات نمی شود. یک نمونه از کد بورسی : امی12313. معمولا بخش حرفی کد بورسی سه حرف اول نام خانوادگی شما است. کد بورسی یکبار برای شما صادر میشه و بعدش دیگه تغییری نخواهد کرد.

 

 

 

مراحل ثبت نام در بورس (غیرحضوری، آنلاین و رایگان) به زبان ساده (دریافت کد بورسی)

1) مراحل ثبت نام و ورود به بورس بسیار ساده است. همچنان که شما برای ورود به سیستم بانکی باید شماره حساب داشته باشید، برای ورود به بورس نیز نیاز است کد بورسی دریافت کنید. کد بورسی رایگان است و بصورت غیرحضوری می توان ثبت نام انجام داد.

 

دریافت کد بورسی

مزایای ثبت نام از طریق لینک بالا :

 • دریافت 25 درصد تخفیف کارمزد از روز اول
 • خرید خودکار و رایگان عرضه اولیه برای شما

 

2) پس از ثبت نام کامل و طی کردن همه مراحل، لازم است با اصل کارت ملی و اصل شناسنامه به یکی از دفاترپیشخوان دولت محل زندگی خود مراجعه کنید تا احرازهویت شوید. توجه کنید که لیست دفاترپیشخوان به همراه آدرس آنها در آخرین مرحله ثبت نام به شما نمایش داده خواهد شد.

 

3) معمولا بین 24 تا 48 ساعت پس از انجام مرحله دو، نام کاربری و پسورد از طریق پیامک برای شما ارسال می شود. بعد از دریافت پیامک به آدرس سامانه معاملاتی مراجعه کنید (کلیک کنید). سپس اقدام به خرید عرضه اولیه نمایید.

 

به زبان ساده

میخوایی وارد بورس بشی باید اول تو این سایت ثبت نام کنی (بهش میگن گرفتن کد بورسی) بعدش با اصل کارت ملی و اصل شناسنامه به یکی از دفاترپیشخوانی که لیستش رو در پابان ثبت نام خواهی دید مراجعه کنی. بعدش نام کاربری و پسورد برات پیامک میشه.

 

آیا دریافت کد بورسی رایگان است ؟

بله کد بورسی رایگان است. اما اگر در مرحله دوم (احراز هویت) به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید، هزینه ای معادل 16 هزار تومان از شما دریافت خواهد شد. اگر برای انجام مرحله دوم به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید هزینه ای بابت احراز هویت از شما دریافت نخواهد شد.

 

آیا مجددا باید در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

خیر، اگر از طریق لینک بالا ثبت نام کنید، بصورت رایگان (هزینه 10 هزار تومانی از شما دریافت نخواهد شد) و خودکار در سامانه سجام ثبت نام خواهید شد.

 

 

دریافت کد بورسی برای کودکان (افراد زیر 18 سال)

در هنگان ثبت نام از طریق لینک دریافت کدبورسی (کلیک کنید)، اطلاعات کودک خود را وارد نمایید. هنگام مراجعه باید مدرک ولی کودک (اصل کارت ملی واصل شناسنامه) و صفحه اولی شناسنامه کودک را همراه داشته باشید.

 

چند روز بعد از احراز هویت کدبورسی صادر می شود؟

معمولا بین 24 تا 48 ساعت بعد از احراز هویت کد بورسی از طریق پیامک و ایمیل برای شما ارسال می گردد. در روزهای شلوغ و عرضه اولیه های ممکن است این فرآیند طولانی تر شود.

 

دریافت کد بورسی از طریق دفاتر پیشخوان

قبل از مراجعه به دفاتر پیشخوان ابتدا از طریق این لینک پیش ثبت نام خود را انجام دهید. پس از اتمام مراحل آدرس پیشخوان های دولت محل زندگی شما نمایش داده خواهد شد. با اصل شناسنامه و اصل کارت ملی به یکی از این دفاترپیشخوان مراجعه کنید و احراز هویت شوید.

 

برای دریافت کد بورسی چه مدارکی لازم است؟

برای دریافت کد بورسی دارا بودن اصل شناسنامه و اصل کارت ملی کافی است.

 

دریافت کد بورسی چقدر زمان میبرد ؟

ثبت نام غیر حضوری در سایت (کلیک کنید) حداکثر در 3 دقیقه قابل انجام است. پس از آن با مراجعه به دفاترپیشخوان مرخل احراز هویت را انجام دهید. همه مراحل در کمتر از یک ساعت قابل انجام است. 2 روز بعد از احراز هویت کد بورسی و کدآنلاین شما صادر می شود.

 

دریافت کد بورسی بدون احراز هویت

در حال حاضر حتما باید بصورت حضوری احراز هویت شوید و امکان صدور کد بورسی بدون احراز هویت وجود ندارد.

 

بعد از دریافت کد بورسی چه کنیم؟

بعد ار دریافت پیامک نام کاربری و پسورد باید وارد سامانه معاملاتی شده و پول به حساب کارگزاری واریز کنید (آنلاین) و عرضه اولیه بخرید. برای ورود به سامانه معاملاتی اینجا کلیک کنید. ویدیوی آموزش سامانه معاملاتی :

 

 

 

دریافت کد بورسی محدودیت سنی دارد ؟

خبر، محدودیت سنی خاصی برای دریافت کد بورسی وجود ندارد. فقط برای افراد زیر 18 سال در هنگام احراز هویت، باید مدارک شناسایی ولی فرزند ارائه شود

 

کد بورسی و کدآنلاین چه تفاوتی با هم دارند؟

کد آنلاین در واقع نام کاربری و پسوردی است که شما با آن وارد سامانه معاملاتی می شود. اما کد بورسی برای شناسایی شما در بورس استفاده می شود. امکان دارد فردی کد بورسی داشته باشد اما کد آنلاین دریافت نکرده باشد (مثل افرادی که وام مسکن میگیرند، کد بورسی دارند اما کد آنلانی خیر). در واقع کد آنلاین مخصوص افرادی است که می خواهند بصورت اینترنتی خرید و فروش سهام انجام دهند.

 

آیا می توان با چند کارگزاری کد آنلاین یا بورسی داشت؟

کد بورسی یکبار صادر می شود. اما شما می توانید جند کد آنلاین داشته باشید. مثلا شما با سه کارگزاری فعالیت می کنید، یک کد بورسی دارید و سه کد آنلاین. همانطوری که گفته شد کد آنلاین در واقع همان یوزر و پسورد برای ورود به سامانه معاملاتی است. پس می توان همزمان با چند کارگزاری کد آنلاین داشت اما کد بورسی شما همیشه ثابت است.

 

کد بورسی همان کد معاملاتی است ؟

بله، کد بورسی همان کد معاملاتی است. به کد بورسی کد سهامداری هم گفته می شود.

 

چرا کد بورسی من نمیاد! (صادر نمیشه) ؟

اگر اخراز هویت شدید ( هم برای کارگزاری هم برای سجام) طی 48 ساعت باید کد بورسی شما صادر شود. اما بعضی اوقات با توجه به زیاد بودن تقاضا و یا نزدیکی به زمان عرضه اولیه امکان دارد تا دو هفته نیز طول بکشد.

 

کدام سرمایه گذاری در بورس ریسک کمتری دارد؟

خرید عرضه اولیه و یا سرمایه گذاری در صندوق های بورسی، خرید اوراق (اخزا) جز کم ریسک ترین انواع سرمایه گذاری در بورس هستند.

 

برای خرید و فروش اینترنتی و غیرحضوری سهام به کدام سایت باید مراجعه کنیم؟

با استفاده از سامانه های معاملاتی می توانید معاملات خود را بصورت غیرحضوری و اینترنتی انجام دهید. برای ورود به سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه کلیک کنید. اگر نام کاربری و پسورد ورود به سامانه معاملاتی را ندارید از اینجا (کلیک کنید) اقدام به دریافت کد بورسی بصورت غیر حضوری نمایید.

 

آیا برای معامله در بازار فرابورس به کد بورسی دیگری نیاز است؟

توجه نمایید که شما با یک بار دریافت کد بورسی خود، قادر به انجام کلیه معاملات در بازارهای بورس، فرابورس و سایر اوراق بهادار چون اسناد خزانه اسلامی، اوراق تسهیلات مسکن و غیره هستید.

 

آیا دریافت کد بورسی تنها به افراد بالای 18 سال محدود می شود؟

سابق بر این چنین قانونی وجود داشت، اما در حال حاضر هر فردی که دارای شناسنامه باشد، قادر به دریافت کد بورسی خواهد بود. با این حساب شما می توانید برای کودک خود کد بورسی دریافت کرده و مبلغی را برای وی در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنید.

 

آیا برای سرمایه گذاری غیرمستقیم به کد بورسی نیاز است؟

دقت نمایید که ما دو مدل سرمایه گذاری غیرمستقیم داریم: شرکت های سبدگردان یا صندوق های سرمایه گذاری

در صورتی که بخواهید سبدگردانی برای شما اتفاق بیفتد، در حقیقت معاملات تحت کد بورسی خود شما صورت خواهد پذیرفت و به حتم نیاز به کد بورسی دارید. اما اگر بخواهید سرمایه خود را صرفا در یک صندوق سرمایه گذاری مشترک وارد سازید، می توانید انجام این کار را بدون کد بورسی همراه سازید.

 

فراموش کردن کد بورسی

در صورتی که کد بورسی خود را فراموش کرده اید، باید به کارگزاری مراجعه نموده و با دادن اطلاعات هویتی خود، کد بورسی تان را بازیابی کنید. دقت داشته باشید که مرور زمان و گذشت سال ها نیز باعث زوال کد بورسی شما نخواهد شد.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *