برای دریافت سود مجمع چه کنیم ؟ معرفی دو روش رایج

پیش از هر چیز لازم به یادآوری است که سود مجمع تنها شامل حال آن دسته از سهامدارانی می شود که در زمان برگزاری مجمع در شمار سهامداران شرکت سهامی عام بوده اند. به این صورت که اگر پیش از برگزاری مجمع سهام را خریداری کرده و پس از به پایان رسیدن آن نیز سهام را به فروش برسانید و تنها در زمان برگزاری مجمع مالک سهام بوده باشید، همچنان مشمول دریافت سود نقدی خواهید شد.

روش های دریافت سود مجمع

اما در صورتی که پس از برگزاری مجمع سهام شرکت را خریداری کرده یا پیش از برگزاری آن، نسبت به فروش سهام خود اقدام کنید، مشمول دریافت سود مجمع نخواهید شد.

سود مجمع

حال ببینیم به چه روش هایی سود مجمع به سهامدارانی که مشمول دریافت آن هستند، پرداخت می شود؟

مراجعه به بانک

یکی از روش های دریافت سود نقدی، مراجعه به بانک است که پس از اعلام شرکت بورسی نسبت به پرداخت این مبلغ، قابل انجام است. برای دریافت سود نقدی شرکت بورسی به این صورت، باید سهامدار کارت ملی خود را همراه داشته باشد. بطور مثال در اطلاعیه زیر مشاهده می کنید که سهم صبا بانک پارسیان را برای پرداخت سود مشخص کرده و همچنین تاریخ دریافت سود را نیز توضیح داده است.

دریافت سود مجمع

با مراجعه به شعبه بانک، باید کد بورسی خود را به همراه داشته و آن را به شخصی که پشت باجه بانک نشسته است، اعلام کنید. همین طور با ارائه کارت شناسایی و احراز هویت شما، مبلغ سود پرداخت خواهد شد.

 

واریز سود مجمع به حساب سهامدار

البته فرمت دیگری از واریز سود نقدی داریم که از طریق شماره حساب ثبت شده در سامانه سجام، انجام می شود. در این صورت شرکت های بورسی که در زمان برگزاری مجمع، تصمیم به پرداخت سود نقدی سالیانه به سهامداران خود گرفته اند، در مدت زمان قانونی، نسبت به پرداخت این سود به حساب سهامداران خود که مشمول دریافت سود نقدی هستند، اقدام خواهند کرد.

بطور مثال مشابه عکس زیر، سهم شگویا سود مجمع را بطور مستقیم به حسابی که سهامدار در سامانه سجام معرفی کرده است پرداخت می کند.

سود مجمع

 

سود مجمع به کجا واریز میشود ؟

همانطور که بالاتر گفته شد، سود مجمع می تواند به شماره حسابی که در سجام معرفی کرده اید واریز شود. همچنین در روش اول که بالاتر نیز توضیح داده شده است، شرکت بانکی را برای دریافت سود معرفی می کند که می توانید با مراجعه به بانک مربوطه (شعبه و شهر مهم نیست) اقدام به دریافت سود مجمع نمایید.

ارسال این مدارک تنها یک بار در دوران سهامداری یک شرکت بورسی کافی است و برای دریافت سود نقدی در سال بعد، نیازی به ارسال مجدد نخواهد بود.

 

چرا سود مجمع واریز نشده است؟

عدم واریز سود مجمع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آنها می توان به فرا نرسیدن زمان پرداخت سود اشاره کرد. همچنین امکان دارد شرکت افزایش سرمایه ای داشته باشد و شما در آن شرکت کرده باشید و مبلغ سود بعنوان پرداختی حق تقدم در نظر گرفته شود.

آموزش های ویژه

کتاب بورس

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *