درصد شناور سهم (نماد بورسی) را کجا مشاهده کنیم؟ + ویدیو

برای انجام معاملات در بازارهای بورسی، به جز سایر شاخص ها و اطلاعات، باید به میزان درصد شناور سهم بورس نیز توجه داشته باشید. با بالا بودن این درصد، میزان نقدشوندگی آن نماد بورسی بالا بوده و در ضمن سرمایه گذاری ایمن تری خواهد داشت.

 

سهام شناور چیست؟

 

درصد شناور سهم

به همین شکل در صورت پایین بودن درصد سهام شناور آزاد یک شرکت حاضر در بورس، باید این نکته را در نظر داشته باشید که میزان نقدشوندگی این سهم پایین است و جهت گیری های خاصی نیز برای آن محتمل خواهد بود. چنین سهامی در دست چند سهامدار عمده و حقوقی تحت کنترل بوده و سهامداران جزء نقش بسیار کمتری در آن ایفا می کنند.

 

 

آیا درضد شناور یک شرکت همیشه ثابت باقی می ماند؟

جواب این سوال منفی است. سهام شناور یک شرکت می تواند برای مدتی ثابت بوده و در زمانی متغیر شده؛ کاهش یافته و یا افزایش یابد. این اتفاق به این صورت رخ می دهد که یکی از سهامداران راهبردی، سهام در اختیار خود را به فروش برسانند. (در این صورت میزان سهام آزاد شناور شرکت بورسی، افزایش می یابد.)

همین طور در شرایطی که یک سهامدار راهبردی جدید دست به خرید سهام عمده با نگهداری طولانی مدت بزند و یا از سوی سهامداران راهبردی قدیم، میزان بیشتری سهام خریداری شود، تغییرات در میزان سهام شناور آزاد رخ می دهد. (در این حالت میزان سهام شناور آزاد آن شرکت بورسی، کاهش خواهد یافت.)

 

 

درصد شناور سهم بورسی را کجا مشاهده کنیم؟

برای رصد کردن و مشاهده میزان درصد شناور سهم یا شرکت فعال در بازار سهام، می توانید به وب سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس tsetmc.com بروید. در این وب سایت، کافی است که به صفحه مربوط به جزئیات هر نماد بورسی وارد شوید. به این صورت میزان سهام شناور هر نماد بورسی به صورت یک درصد در جدول اطلاعات آن آورده شده است. به طور نمونه نماد بورسی خساپا در مدت زمانی دارای میزان سهام شناور، 23 درصدی بود.

 

 

به این ترتیب اگر کل سهام شرکت سایپا را معادل 20.000.000.000 سهم در نظر بگیریم. میزان سهام شناور آن با احتساب 25 درصدی معادل 5.000.000.000 سهم یا به عبارتی برگه خواهد بود. همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، این تعداد سهام شناور آزاد می تواند متغیر بوده و با مراجعات بعدی خود به صفحه نماد، درصد و اعداد جدیدی در خصوص آن مشاهده نمایید.

 

ویدیو آموزشی سهام شناور

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *