جامع ترین مقاله در مورد دامنه نوسان در بورس و کاربرد آن

مفهوم دامنه نوسان در بورس و خرید و فروش سهام های مختلف را می توان از نام آن حدس زد. این دامنه نشان دهنده بیشترین و حداکثر میزان تغییرات مجاز (به سمت مثبت و منفی) در یک روز برای هر سهم فعال در بورس است. به واقع این دامنه تعیین می کند که نرخ هر یک از سهم های ارائه شده در بازار بورس، طی یک روز معاملاتی تا چه اندازه می توانند فراز و فرود داشته باشند.

همان طور که می دانید دامنه نوسانات سهم های مختلف در بازار سهام، محدود است. درست به همین علت است که می گویند شما نمی توانید ظرف مدت یک روز، رشد بیشتر از حدی روی سرمایه خود داشته و یا ضرری بالاتر از حد انتظار را تجربه کنید. به واقع این خبری خوب است و ضمانت قابل اطمینانی برای فعالیت و سرمایه گذاری در این بازار، به شمار می رود.

برخی از بازارهای بورس جهانی، دارای دامنه نوسان نیستند. به این معنا که سود و ضرر و میزان فراز و فرود سهم ها در آن ها، محدوده شده و حصری نیست. اما در بازارهای بورسی داخل کشور ما، این نوسانات مرزبندی شده و در یک روز از بازه ای مشخص، خارج نمی شوند.

 

دامنه نوسان در بازار بورس

دامنه نوسان تعریف شده در فرابورس، همان طور که احتمالا می دانید، معادل 5 درصد است. به این معنا که هر یک از سهم های ارائه شده در بازار بورس، در هر روز بیش از 5 درصد سود یا 5 درصد ضرر را ایجاد نخواهند کرد. به این صورت دامنه نوسان آن ها در یک بازه 10 درصدی حرکت می کند. (از کمترین سطح قیمت تا بالاترین سطح آن)

البته پیشتر این دامنه 4 درصد به سمت مثبت و 4 درصد به سمت منفی بود که به 5 درصد ارتقا یافت. لازم به ذکر است که این درصد نوسان، ممکن است در آینده تغییر کرده و یا برای مدتی ثابت بماند. به واقع نمی توانیم پیش بینی قطعی برای میزان آن در مدت زمان پیش رو داشته باشیم.

با در نظر گرفتن این دامنه نوسان 10 درصدی (5 درصد به سمت رشد و 5 درصد به سمت سقوط قیمتی)، می توان نسبت به میزان سود و ضرر محتمل در یک روز اطمینان یافت.

 

 

مزایای وجود دامنه نوسان در بازار سهام

دامنه نوسان در بازار سهام یکی از ملزوماتی است که باعث می شود ریسک معاملات کاهش یافته و قادر به کنترل معاملات خود باشیم. به این صورت خرید و فروش سهام در هر روز، در یک بازه نوسانی مشخص حرکت کرده و خریداران و فروشندگان سهم های مختلف، از امنیت تعریف شده ای، برخوردار هستند.

دامنه نوسان

 

به این ترتیب امکان ندارد که شخصی با خرید یک سهام خاص، ظرف یک روز با کاهش شدید قیمت سهام خود روبرو شده و در واقع شکست بزرگی را تجربه کند.

 

در کدام موارد دامنه نوسان نامحدود بازگشایی می شود؟

اما توجه داشته باشید که در این خصوص استثنائاتی نیز وجود دارد. به این معنا که در مواقعی، قاعده دامنه نوسان برداشته شده و سهامی می تواند خارج از این دامنه، تغییرات داشته باشد. در ادامه این موارد را عنوان می سازیم:

 

تقسیم سود پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه

پس از برگزار شدن مجمع عادلی سالیانه، شرکت ها سود سهم های خود را تقسیم می کنند و این سود می تواند بیش از دامنه نوسان، افزایش یا کاهش داشته باشد و قانون محدودکننده ای برای آن وجود ندارد.

 

افزایش یا کاهش سرمایه پس از برگزاری مجمع فوق العاده

پس از برگزاری مجمع فوق العاده نیز که برای افزایش یا کاهش سرمایه صورت می گیرد، بازگشایی نماد آن سهام خاص، بدون در نظر گرفتن دامنه نوسان خواهد بود.

 

افشای اطلاعات الف 

منظور از اطلاعات الف در بورس، تغییرات بزرگ در شرکت هستند مثلا انعقاد قرارداد جدید، اضافه شدن خط تولید جدید، افزایش نرخ دولتی (مثلا گران شدن برق) و … . در این مورد نیز دامنه نوسان بدون محدودیت خواهد بود.

 

 

قوانین جدید بازار پایه فرابورس

اخیرا بازار پایه فرابورس قوانین جدیدی را در خصوص دامنه نوسان ارائه کرده است که در زیر به ذکر آن ها می پردازیم.

دامنه نوسان تابلو زرد: معادل 3 درصد

دامنه نوسان تابلو نارنجی: معادل 2 درصد

دامنه نوسان تابلو قرمز: معادل 1 درصد

 

دامنه نوسان

 

تابلوی زرد مربوط به شرکت هایی است که روزهای تاریخ در ارائه اطلاعات آن ها به کمتر از 100 روز می رسد. همین طور این شرکت ها حداقل یک صورت مالی حسابرسی شده دارند. به علاوه دفعات عدم ارائه مالی آن ها باید از 3 مرتبه، کمتر باشد.

تابلوی نارنجی مربوط به شرکت هایی است که به لحاظ حسابرسی در وضعیت عدم اظهار نظر یا مردودی قرار داشته باشند.

تابلوی قرمز اما همان طور که انتظار داریم، به شرکت های ورشکسته مربوط می شود. این شرکت ها به دلایل مختلف منحل شده و یا با دستور قضایی فعالیت آن ها به پایان رسیده است. همین طور شرکت هایی که برای سه سال یا بیشتر، صورت مالی حسابرسی ارسال نکرده اند، در تابلوی قرمز قرار می گیرند.

با در نظر گرفتن توضیحات فوق، به نظر می رسد که مبتدیان بازار بورس نیز می توانند با توجه به آخرین قیمت روز قبل هر سهام و لحاظ کردن دامنه نوسان آن در روز بعد، تخمین دقیقی از میزان سود و زیان احتمالی خود به ازای تعداد سهم خریداری شده داشته باشند.

به این شکل مهندسی بازار خرید و فروش سهام، امکان پذیر شده و شخصیت های حقیقی و حقوقی حاضر در بازار بورس، قادر به اتخاذ تصمیم های سنجیده تر خواهند بود.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *