دامنه نوسان حق تقدم بورس و فرابورس ؟ + مثال + ویدئو

همان طور که گفتیم سهام حق تقدم به افرادی می رسد که در زمان برگزاری مجمع و تصمیم بابت ارائه این سهام، سهامدار آن نماد بورسی بوده اند و پس از آن این فرصت را دارند که مبلغ اسمی این سهام حق تقدم را پرداخت کرده یا آن را در پرتفوی معاملات خود به همان شکل به فروش برسانند. اما ببینیم دامنه نوسان حق تقدم چقدر است و این نوع سهام چطور در کف و سقف این دامنه، قرار می گیرد.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

اولین حق تقدم خودم رو سال 93 تجربه کردم. اون موقع نمیدونستم اصلا قضیه چیه و بعدش فهمیدم که شرکت برام فروخته و یهویی یه پولی به حسابم واریز شد. اون موقع فکر می کردم سود کردم اما بعد از کلی مطالعه متوجه شدم ضرر هم کردم. فقط میگفتن دامنه نوسان فرق داره و از این حرفا.

بعد این داستان رفتم تا ته حق تقدم رو در آوردم و اینجا الان براتون میذارم که شما هم استفاده کنید.

دامنه نوسان حق تقدم در بورس

از آن زمانی که سهام حق تقدم به پرتفوی دارایی های شما وارد شده و قادر به معامله آن در مدت زمان قانونی هستید، این سهام دامنه نوسانی دو برابر دامنه نوسان سهم های عادی دارد. با این حساب افزایش نرخ یا کاهش نرخ آن، شدت بیشتری خواهد داشت.

دامنه نوسان حق تقدم

یعنی دامنه حق تقدم در بورس ده درصد است. مثلا اگر شرکتی مثل فولاد اقدام به افزایش سرمایه و در نتیجه توزیع حق تقدم نماید، دامنه خود سهم (فولاد) پنج درصد و دامنه حق تقدم فولاد (فولادح) ده درصد خواهد بود. بطور مثال اگر قیمت حق تقدم فولاد 1000 تومان باشد در یک روز می تواند از 900 تا 1100 تومان تغییر یابد

 

دامنه نوسان حق تقدم در فرابورس چقدر است ؟

دامنه نوسان حق تقدم سهام فرابورسی 5 درصد است. مثلا سهم صباح (یعنی حق تقدم صبا) با اینکه حق تقدم است اما چون در بازار فرابورس قرار داد، دارای دامنه نوسان 5 درصدی است. یعنی اگر قیمت صباح 1000 تومان باشد در یک روز می تواند از 950 تا 1050 باشد.

 

ویدئو آموزشی حق تقدم

 

با حق تقدم سهام چه کنیم؟

با این حساب اگر قصد خرید سهام حق تقدم در بازار بورس را دارید، باید نسبت به آن حساسیت و دقت بیشتری به خرج داده و سرمایه خود را که روی این مقدار سهام وارد می کنید، در ریسک ضرر دو برابری و البته سودآوری دو برابری نسبت به خرید سهم عادی، ببینید.

لازم به ذکر است که پس از عرضه سهام حق تقدم به سهامدار، وی یک فرجه معمولا دو ماهه (60 روزی)، در اختیار خواهد داشت که یا نسبت به تبدیل سهام حق تقدم خود به سهام عادی اقدام کرده یا این سهام را در بازار معاملات بورس، مانند سهام عادی واگذار کرده و به فروش برساند. در صورتی که هیچ یک از این اقدامات از سوی سهامدار صورت نگیرد، شرکت مادر، نسبت به فروش سهام حق تقدم اقدام کرده و مبلغ مانده پس از کسر کارمزدها را به حساب سهامدار واریز خواهد کرد.

پس در واقع شما می توانید با حق تقدم این موارد را اجرا کنید :

1- در فرصت قانونی دو ماهه، حق تقدم را به فروش برسانید.

2- حق تقدم را نفروشید و مبلغ تعیین شده را به حساب شرکت واریز کنید تا حق تقدم بعد از 4 تا 6 ماه تبدیل به سهم کنید.

3- هیچ یک از موارد 1و2 را انجام ندهید، شرکت حق تقدم را برای شما می فروشد (به این عمل حراج حق تقدم گفته می شود) و سپس پس از کسر کارمزد مبلغ را به شما واریز می کند. روش سوم معمولا توصیه نمی شود چون معمولا شرکت به قیمت منصفانه ای حق تقدم را به فروش نمی رساند.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *