خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ + ویدیو

خرید عرضه اولیه در بورس ایران به روش بوک بیلدینگ انجام میشود. همان طور که گفتیم برای زودتر خریدن سهام عرضه اولیه، باید عضو کارگزاری باشید که امکان سفارش گیری زودتر را داشته باشد. به این شکل شما می توانید به اندازه 2 روز زودتر، سفارش خود برای خرید سهام عرضه اولیه را در پنل کارگزاری ثبت کرده و با واریز وجه به میزان کافی، از بابت خرید سهم اطمینان و آسودگی خاطر داشته باشید.

 

خرید عرضه های اولیه

خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

همان طور که گفتیم وقتی سهام یک شرکت برای نخستین بار به بازار بورس وارد و برای فروش عرضه می شود، به آن سهام عرضه اولیه اطلاق می گردد. برخی افراد به اشتباه بر این تصور هستند که سهام عرضه اولیه مربوط به شرکت های تازه تاسیس است، بلکه این دو مورد هیچ ارتباطی با هم ندارند، بلکه به شرکت هایی که برای نخستین بار سهام خود را در بازار بورس عرضه می کنند، مربوط است. این شرکت ها می توانند دولتی یا خصوصی بوده و سابقه فعالیت آن ها طولانی یا متوسط و کوتاه باشد.

 

 

روش خرید عرضه اولیه

پیش از این (در زمانی نه چندان دورتر)، روش خرید عرضه اولیه از مسیر حراج با اولویت زمان بود. روش خرید از مسیر حراج اولویت زمان به این ترتیب بود که ابتدا کشف قیمت سهام صورت گرفته و سپس سهامداران و سرمایه گذاران می توانستند برای خرید به همان قیمت کشف شده، وارد عمل شوند.

برای خرید این سهام با قیمت اعلام شده، یک زمان فروش خاص اعلام می گشت و سرمایه داران برای خرید سهام عرضه اولیه باید درست در همان ساعت اقدام می کردند. در این شکل سهمیه بندی سهام نیز مشخص بود و سرمایه گذاران باید مطابق آن نسبت به سفارش گذاری و خرید خود اقدام می کردند. در روش به شکل حراج با اولویت زمان بندی، در صورت افزون بودن میزان سفارش بر میزان عرضه سهام عرضه اولیه، اولویت با سهامدارانی بود که زودتر سفارش خود را ثبت کرده بودند.

 

ویدیو آموزشی

 

 

 

 

 

کشف قیمت در روش حراج با اولویت زمان بندی

کشف قیمت در روش حراج با اولویت زمان بندی، به وسیله سرمایه گذاران حقیقی صورت می گرفت. در حقیقت با ارسال سفارش از سوی سهامداران عمده حقوقی، قیمت صحیح عرضه اولیه تعیین گشته و بر طبق آن، سهمیه سهامداران حقیقی نیز مشخص می شد.

اما از چندی پیش، این روش کنار گذاشته شده و به جای آن روش خرید سهام عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ ظهور پیدا کرد.

در روش خرید عرضه اولیه بوک بیلدینگ، قیمت گذاری قطعی و از پیش تعریف شده وجود ندارد و هر یک از سهامداران می تواند با توجه به تحلیل های خود، نسبت به قیمت گذاری پیشنهادی خود برای خرید سهام عرضه اولیه (البته در بازه قانونی) اقدام کند. به این ترتیب پیشنهاد قیمت برای خرید سهام عرضه اولیه از سوی سهامداران مختلف، متفاوت خواهد بود. برخی ممکن است قیمت بالاتر و برخی قیمت پایین تر پیشنهاد دهند. طبق نظر کارشناسان این روش با عدالت بیشتری همراه است و به شکلی قابل توجیه تر با روح سرمایه گذاری تطابق دارد.

زمانی که قصد خرید سهام عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ را دارید، باید خرید سهام یا همان ثبت سفارش آن را در ساعت اعلام شده از سوی ناظر بازار، انجام دهید. برای قیمت گذاری ثبت سفارش سهام عرضه اولیه خود باید قیمت پیشنهادی از سوی عرضه کننده را به منزله قیمت کف بازه قیمتی در نظر بگیرید. شما مجاز به قیمت گذاری از این نرخ سهام به عنوان قیمت کف و به اندازه 10 درصد مازاد بر آن هستید.

همین قیمت گذاری در 10 درصد بالای قیمت کف عرضه کننده است که موجب می شود تا سهامداران و سرمایه گذاران برای خرید قطعی سهام عرضه اولیه مورد نظر خود، قیمت سقف (یعنی به علاوه 10 درصد) را انتخاب کنند و این درست همان چیزی است که صف خرید قابل توجهی ایجاد خواهد کرد.

اما در روش خرید سهام عرضه اولیه از طریق بوک بیلدینگ، دیگر زمان ارسال سفارش تعیین کننده نیست و تخصیص سهام با احتمال بیشتر بر اساس قیمت پیشنهادی بالاتر صورت خواهد گرفت.

لازم به توضیح است که در روش بوک بیلدینگ، تخصیص سهام به هر یک از سرمایه گذارانی که برای خرید سهام عرضه اولیه، نسبت به ثبت سفارش در بازه قیمتی اقدام کرده اند، کاملا پس از ساعت معاملات روز بورس، انجام می پذیرد. به این شکل کلیه سفارشات دریافت شده و پس از آن تخصیص سهم صورت می گیرد.

 

 

دقت داشته باشید که شما در یک روز کاری بازار بورس، تنها مجاز به سفارش گذاری در یک نوبت روی سهام عرضه اولیه خواهید بود. به این شکل نمی توانید با یک کد بورسی در دو نوبت نسبت به ثبت سفارش خرید سهام عرضه اولیه اقدام کنید. به طور مثال امکان این وجود ندارد که یک بار 200 عدد سهم X عرضه اولیه و در همان روز مجدد 250 سهم X خریداری نمایید.

یک توصیه: با توجه به این که غالبا تقاضا برای خرید سهام عرضه اولیه بالا است، قیمت پیشنهادی خود در ثبت سفارش را در سقف بازه قیمتی آن سهام قرار دهید. به این ترتیب با احتمال بیشتری تخصیص سهام عرضه اولیه به کد بورسی شما صورت می گیرد. اما اگر قیمت را پایین تر از سقف قرار دهید، در تقابل با کدهای بورسی متعددی که قیمت سقف و بالاتر را ثبت کرده اند، احتمالا از دور دریافت سهام خارج خواهید شد.

تذکر: از آن جایی که زمان مشخصی برای خرید سهام عرضه اولیه وجود دارد و غالبا صف خرید چشمگیری برای هر یک از این سهم ها تشکیل می شود، لازم است که حتما از قبل نسبت به شارژ حساب خود در کارگزاری اقدام نمایید. به این شکل در زمان خرید و ثبت سفارش عرضه اولیه با مشکل موجودی حساب روبرو نخواهید شد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *