بهترین روش برای کسب بیشترین بازده از سهام حق تقدم + ویدئو

سهام حق تقدم یکی از مفاهیم بازار بورس است که هر یک از سهامداران و سرمایه گذاران در این بازار، باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند. متاسفانه غالبا تازه واردهای بازار بورس، با عدم آگاهی نسبت به چنین مفاهیمی، به فعالیت در خرید و فروش سهام پرداخته و این باعث می شود که در بهترین حالت به اندازه کافی سود نکرده و یا در بدترین حالت، متضرر شوند. از این روی در این مطلب به دنبال آن هستیم تا با مفهوم حق تقدم بیشتر آشنا شده و زوایای آن را بررسی کنیم.

حق تقدم چیست؟

همان طور که می توان از ظاهر لغوی این عبارت بورسی حدس زد، حق تقدم به مقدم بودن حق خرید برای عده ای از سهامداران گفته می شود که در زمان حاضر مالک بخشی از سهام یک شرکت بورسی و  سهامی عام خاص بوده اند.

به زبانی ساده تر، زمانی که یکی از شرکت های حاضر در بورس، افزایش سرمایه می دهد، به شکلی بدیهی میزان سهام ارائه شده آن نیز به همان تناسب افزایش خواهد یافت.

حق تقدم

بنابراین پس از افزایش سرمایه شرکت بورسی و پشت آن افزایش تعداد سهام، سهم هر سهامدار فعلی از درصد مالکیت سهام آن شرکت، کاهش پیدا می کند. (در صورتی که سایرین نسبت به خرید این تعداد سهام اضافه شده پس از افزایش سرمایه اقدام کرده باشند.)

بنابراین چیزی به نام حق تقدم شکل گرفته است که به صاحبان فعلی سهام این شرکت فرصت می دهد تا در نوبت خرید سهام های جدید که برای فروش گذاشته شده اند، جلوتر از افرادی باشند که در حال حاضر مالک سهام این شرکت نیستند.

مثال

این قسمت را برای درک بیشتر با یک مثال پیگیری می کنیم. سهم صبا در سال 99 یک افزایش سرمایه 200 درصدی از محل آورده نقدی انجام داد. فرض کنید شما قبل از افزاش سرمایه 2000 سهم به قیمت 3000 تومان داشته اید. یعنی دارایی شما قبل از افزایش سرمایه 6 میلیون تومان بوده است.

حال به دلیل افزایش سرمایه 200 درصدی، قیمت سهم پس از افزایش سرمایه تقسیم بر 3 می شود. یعنی بعد از مجمع فوق العاده تصویب افزایش سرمایه، قیمت سهم هزار تومان خواهد بود و تعداد دارایی شما همان 2000 سهم است. اما به اندازه 2 برابر تعداد سهام شما (چون افزایش سرمایه 200 درصد بوده است) به شما سهام جدید با نام حق تقدم یا صباح تعلق می گرفت.

قبل مجمع : 2000 سهم، قیمت هر سهم 3000 تومان، کل دارایی شما : 6 میلیون تومان

در واقع پس از مجمع، شما 2 هزار سهم با قیمت 1000 تومن دارید(قیمت قبل مجمع تقسیم بر سه) و 4000 سهم با همین قیمت به شما تعلق می گیرید.

بعد مجمع : 2000 سهم، قیمت هر سهم 1000 تومان + 4000 سهم حق تقدم (صباح) با قیمت 1000 تومان، کل دارایی شما : 6 میلیون تومان

پس قبل و بعد مجمع عملا دارایی شما تفاوتی نخواهد داشت. اما بعضی از نکات را در مورد سهام حق تقدم باید بدانیم. معمولا پس از کاهش قیمت سهم (اعمال افزایش سرمایه) بلافاصله سهام حق تقدم به پرتفو شما اضافه نمی شود و زمانی بین 15 تا 30 روز بعد از آن سهام حق تقدم در پرتفو شما نمایان خواهد شد.

 

با نماد حق تقدم سهم چه کنیم؟

حق تقدم ها را معمولا در بازه زمانی 2 ماهه پس از اختصاص باید تعیین تکلیف کنید! برای هر حق تقدم سه راه پیش روی سهامدار است :

1- حق تقدم را در بازار به فروش برساند (مثل سایر سهام مثلا خساپا یا فولاد شما می توانید حق تقدم رو بصورت آنلاین به فروش برسانید)

2- در بازه زمانی 2 ماهه تعیین شده، مبلغ اعلام شده از سوی شرکت را به حساب شرکت واریز کنید (برای هر سهم حق تقدم 100 تومان) و سپس منتظر تبدیل سهام حق تقدم به سهم خود شرکت باشید. مثلا در مثال ارائه شده شما با واریز مبلغ به حساب شرکت صبا (از طریق کدال اعلام می شود) بعد از بازه زمانی 4 تا 6 ماه حق تقدم به سهم اضافه می شود.

3- هیچ یک از موارد بالا را در بازه زمانی 2 ماهه انجام ندهید، شرکت نماد حق تقدم را با قیمت روز بازار برای شما می فروشد و مبلغ آن را به حساب شما واریز می کند.

اگر نگاه بلند مدت دارید، معمولا روش دوم بهترین و پربازده ترین برای شما خواهد بود. اگر کوتاه مدت هستید از روش اول می توانید استفاده کنید.

 

نکات ویژه در مورد سهام حق تقدم

ذکر این نکته نیز ضروری است که باید بازی حق تقدم را بشناسید. یعنی اینکه معمولا بعد از اعمال افزایش سرمایه، قیمت حق تقدم کاهش می یابد.

معمولا حقوقی سهم، پس از اختصاص سهام حق تقدم، قیمت آن را کاهش می دهد و در قیمت های پایین آن را خریداری می کند. پس بهتر است در موقع کاهش قمیت آن احساس رفتار نکنید.

 

ویدیو آموزشی

 

دامنه نوسان سهام حق تقدم در بورس

جالب است بدانید که دامنه نوسان حق تقدم در بورس به اندازه 2 برابر دامنه نوسان سهم های معمولی در نظر گرفته شده است. بنابراین به نظر می رسد که ریسک معاملات سهام حق تقدم و البته ضریب سودآوری آن ها نیز به اندازه همین 2 برابر نسبت به سهام عادی، بالاتر باشد.

البته ذکر این نکته ضروری است که دامنه نوسان حق تقدم در نمادهای بورسی 10 درصد و در نمادهای فرابورسی 5 درصد است. بطور مثال نماد نیروگاه دماوند که در فرابورس است، در صورت اهدای حق تقدم به سهامداران،

آموزش های ویژه

نسبت p/e

به قول حرفه ای های بورس، سود اصلی در بورس در خرید خوب است. پس در نتیجه خرید سهم در قیمت مناسب یکی از مهم ترین دلایل کسب سود در بورس است. چرا که اگر سهم را در قیمت خوبی خرید کرده باشیم از اصلاح قیمت و حتی ریزش بازار در امان خواهیم بود.

به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری سهامی با p/e بالا را خریداری کند در روزهای رکودی و نزولی بازار انتظار کاهش قیمت زیادی از سهم می رود ولی اگر سرمایه گذار سهام با p/e مناسب را خریداری کند حتی در روزهای منفی هم دغدغه ای برای کاهش قیمت سهم نخواهد داشت.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *