حد ضرر در بورس چیست و چه انواعی دارد ؟

حد ضرر در بورس به میزان و معیاری در معاملات سهام گفته می شود که با رسیدن به آن، سهامدار باید از سهم خروج کند. به واقع شما به عنوان یک سهامدار آگاه، به حد مشخصی در انتظار بازگشت قیمتی یک سهام منتظر مانده و ضرر آن را متحمل می شوید. پس از آن با عبور از یک خط مشخص که به آن حد ضرر گفته می شود، باید از آن سهم خروج کنید.

 

حد ضرر سهام در بورس

 

در صورتی که در معاملات خود در بازار بورس حد ضرر مشخص نکرده باشید، با زیان ده شدن ی سهم در یک مدار سقوط قرار گرفته و احتمال دارد که میزان زیادی از سرمایه خود را از دست بدهید. خوش بینی زیاد در چنین مواردی و عدم توجه به مفهوم حد ضرر، باعث می شود که سهامدار به انتظار بازگشت و اصلاح قیمت مانده و متحمل ضررهای بیشتری گردد.

 

ضرردهی در بازار بورس را می توان به دو نوع ضرر کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم بندی کرد. همین طور از منظری دیگر ضرردهی در معاملات سهام، به ضررهای مالی و ضررهای زمانی نیز قابل تقسیم هستند. در ادامه به این مفاهیم به شکلی دقیق تر می پردازیم.

 

انواع حد ضرر

 

حد ضرر کوتاه مدت:

روش کوتاه مدت به نوعی گفته می شود که در مدت زمان محدود تعریف شده و با رسیدن به یک درصد در حدود 8 تا 10 از قیمت خرید، به خروج منجر می شود.

به واقع سهامداری که حد ضرر کوتاه مدت برای خود تعریف کرده است، با رسیدن قیمت سهام به چیزی کمتر از 8 تا 10 درصد قیمت خرید خود، نسبت به فروش مبادرت می کند. در این نوع از تعریف  ورود و خروج سهامدار زیاد بوده و احتمال زیان دهی نهایی بر سرمایه اصلی نیز بالا می رود.

 

 

 

 

 بلندمدت:

در روش بلندمدت، سهامدار بازه زمانی بزرگتری برای خود قائل بوده و معمولا چیزی نزدیک به 20 درصد را برای رسیدن به نقطه استاپ لاس تعیین می کند. لازم به یادآوری است که در صورت انتظار زیادتر از حد تعریف شده برای بازگشت قیمت سهام، زیان های بزرگی شکل خواهد گرفت. (معمولا کارشناسان توصیه می کنند که در حد ضرر بلندمدت عددی بیش از 15 درصد را در نظر نگیرید تا زیان شما بزرگ و قابل توجه نگردد.)

باید این نکته را توجه داشت که بازار بورس همیشه دارای فرصت های خوبی است و حفظ اصل سرمایه مهمترین اصل در بازار بورس به حساب می آید.

 

 

 

حد ضرر مالی:

حد ضرر مالی همان درصد یا رقم ضرری است که روی سرمایه خرید اولیه سهام تعریف می شود و برای سهامدار به شکل یک عدد نهایی منفی شده از مبلغ خرید سهام، دیده می شود. بطور مثال مثلا سهمی را 1000 تومان خریده اید و اکنون قیمت آن به 900 تومان رسیده و به بیانی دیگر 10 درصد افت کرده است.

حد ضرر سهام در بورس

 

حد ضرر زمانی:

اما نوع زمانی مربوط به مدت زمان خواب سرمایه در خرید یک سهام است. این حد ضرر نشانگر آن است که چه مدت معطل نگه داشتن سرمایه در یک سهام، توجیه اقتصادی دارد! بطور مثال وقتی سهمی را 6 ماه خریده اید اما حرکت خاصی نکرده است (مثبت نشده است).

 

 

ویدیو آموزشی

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *