حباب قیمتی در بورس چیست و چگونه شکل می گیرد؟ + ویدیو

حباب قیمتی در بورس یکی از مفاهیمی است که بعضا به با افزایش سرمایه و یا رفتار گله ای در بورس اشتباه گرفته می شود. باید این را در نظر داشته باشید که افزایش سرمایه، امری عامدانه و در جهت پیشرفت نماد بورسی خاصی، اتفاق می افتد و عموما آثار مثبتی در پی خواهد داشت؛ اما موضوع درباره حباب قیمتی در بورس متفاوت است.

حباب فبمتی

 

حباب قیمتی بورس

در حقیقت باید گفت که حباب قیمتی در بورس زمانی به وجود می آید که معاملات سهام با ورود سفته بازی، افزایش قیمت کاذب پیدا می کند. این حباب قیمتی فرمولی باتلاق گونه دارد و با شکل گرفتن در مرحله اول، خود باعث می شود که سفته بازی ها افزایش و گسترش یافته و حباب بزرگتر شود.
درست به همین دلیل است که حباب قیمتی بزرگ و بزرگتر شده و قیمت سهام به عددی نامعقول نزدیک شود. بدیهی است که حباب قیمتی دوام نداشته و پس از مدتی بالا رفتن قیمت؛ حباب ترکیده و قیمت ها دوباره سقوط آزاد خواهند داشت.

این را باید چیزی شبیه به یک چرخه نابودی در نظر بگیریم که از همان شکل گیری ابتدا، محکوم به فناست. از آن جایی که جهش قیمتی ناشی از ایجاد تقاضای کاذب، با فاصله ی قابل توجهی از نرخ و ارزش واقعی سهام شکل می گیرد، ترکیدن حباب و بازگشت آن به عقب حتمی بوده و تنها مساله زمان رخ دادن این ترکیدن و سقوط قیمت است.

 

توصیف حباب قیمتی در بورس

اما باید دید حباب قیمتی در بورس به چه صورتی شکل گرفته و به چه سمتی حرکت می کند. حباب قیمتی در بورس، با رشد حباب گونه و غیرمنطقی قیمت ها آغاز شده و در نموداری با شیب صعودی بالا می رود.

این افزایش قیمت حبابی ادامه پیدا می کند تا جایی که حباب یارای بزرگتر شدن نداشته و می ترکد. با ترکیدن حباب قیمتی در بورس، قیمت های افزایش یافته، یکهو و ناگهانی سقوط کرده و از نقطه بالای شیب نمودار، پایین می افتند.
حباب های بورسی از معضلات بزرگ در بازارهای بورس هستند و افتادن در دام این حباب ها می تواند به از دست رفتن سرمایه در قالب های بزرگ، منجر شود.

 

به زبان ساده

حباب به این معنی است که اگر سهمی بر اساس تحلیل تکنیکال و بنیادی قیمتش 200 تومان است اما مثلا در قبمت 600 تومان در بورس در حال معامله شدن است. ترکیدن حباب یعنی اینکه همین سهم از قیمت 600 تومان به 200 تومان برسد و باعث ضرر سهامداران شود.

 

افزایش کاذب تقاضا و شکل گیری حباب قیمت در بورس

این اتفاق در اکثر مواقع زمانی رخ می دهد که بین عرضه و تقاضا در بازار بورس؛ ناهماهنگی وجود داشته باشد. با بالا رفتن کاذب میزان تقاضا که در واقع خریدار واقعی پشت آن وجود نداشته باشد، قیمت ها بالا خواهند رفت. از پیش می دانیم که قیمت سهم های مختلف در بازار بورس، تابع میزان عرضه و تقاضا و توازن بین این دو است.

به این معنی که در صورت افزایش تقاضا و کاهش عرضه، با بالا رفتن قیمت ها در شیب صعودی روبرو خواهیم بود و در صورتی که تقاضا کاهش یافته و عرضه افزایش یابد، به صورت پیش فرض قیمت ها کاهش خواهند یافت.
به این ترتیب با بالا رفتن کاذب میزان تقاضا روی سهامی خاص یا بخشی از نمادهای بورسی، افزایش قیمت آن به شکل حباب قیمتی اتفاق می افتد. در این شرایط می دانیم که ارزش آن نماد بورسی، معادل قیمت حبابی آن نیست و این افزایش قیمت به شکلی کاذب و غیرواقعی افزایش یافته است.

 

 

ترکیدن حباب قیمتی در بازار بورس

اما باید دید پس از شکل گرفتن حباب قیمتی در بازار بورس، ترکیدن آن چطور رخ می دهد؟ این موضوع توضیح به ظاهر ساده و در عین حال پیچیده ای دارد. تصور می کنیم که تقاضای کاذب روی سهام فولاد مبارکه شکل گرفته است و هجوم به سمت آن، باعث افزایش قیمت غیرواقعی این سهام شده است.

پس از مدتی افزایش غیرواقعی و کاذب قیمت سهام فولاد و فاصله آن از ارزش واقعی سهام، باعث می شود که بخشی از سهامداران به صف فروش وارد شوند و پس از آن پیروی از این سهامداران فروشنده، سهامداران دیگر را نیز به فروشندگان اضافه می کند. (این چیزی شبیه به رفتار گله ای است.)
به این ترتیب با وارد شدن بیشتر سهامداران به جمع فروشندگان سرمایه، حباب قیمت سهام فولاد ترکیده و با کاهش یکباره و به بیانی دیگر سقوط آزاد، همراه خواهد شد.

 

آموزش ویدیویی

 

 

 

رفتار گله ای چیست؟

با توجه به اشاره ای که در بالا به رفتار گله ای در بازار سهام کردیم؛ جای دارد که توضیحی اجمالی درباره این مفهوم بورس بدهیم. زمانی که بخشی از سهامداران بازار بورس، در پی رفتارهای خرید و فروشی عده ای دیگر، به صف خرید یا فروش وارد می شوند، می گوییم رفتار گله ای یا تقلیدی اتفاق افتاده است.

این نوع تصمیم گیری به خرید یا فروش سهام، بدون تحلیل های شخصی بوده و تنها بر پایه تقلید معاملات گروهی دیگر انجام می شود.

 

رفتار گله ای بورس

 

چه چیزی از افتادن در دام حباب قیمت بورس، جلوگیری می کند؟

چیزی که می تواند شما را از افتادن در دام حباب قیمتی بورس، بازداشته و از سقوط قیمتی پس از آن در امان بمانید؛ داشتن تحلیل های درست در زمینه خرید و فروش سهام است. به این شکل شما می دانید که با چه درصد اطمینانی، قیمت یک سهام رشد خواهد کرد و این رشد در ماه های آینده تا چه حد خواهد بود. بنابراین توجیه اقتصادی برای خرید سهم در شرایطی که به حباب قیمتی وارد می شود، وجود ندارد. به این صورت با پایبندی به تحلیل های منطقی و داده های علمی مربوط به سهام هر شرکت، دچار فرکانس های ناشی از حباب قیمتی نشده و سرمایه خود را در ریسک زیان بینی بزرگ قرار نخواهید داد.

 

 

آثار منفی حباب قیمتی در بازار

زمانی که حباب قیمتی در بازار بورس شکل می گیرد، اصلی ترین ضرر آن، ابری شدن فضای بازار بورس است. این ابری شدن فضای بورس، به این معنا است که با شکل گیری حباب قیمتی؛ تشخیص سهم های نمادهای بورسی سودآور و زیان ده طی ماه های پیش رو، مشکل خواهد بود. به این صورت حتی سهامدارانی که تصمیم به خرید و فروش بر مبنای تحلیل می گیرند با چالش تمیز دادن این شرکت ها، روبرو خواهند بود.
به واقع با حباب گرفتن بازار بورس، این بازار از خط مشی اصلی خود خارج شده و دیگر این میزان عرضه و تقاضای واقعی نیست که بر ارزش گذاری سهم شرکت های مختلف، تاثیر می گذارد.

 

ریزش های سنگین بورس در ایران

حباب های بورسی بزرگ و شکست های سنگین در پی آن ها، تا به حال چندین بار در بازارهای بزرگ بورس در کشورهای مختلف اتفاق افتاده است. به طور مثال در بازار بورس کشور ما، ایران؛ نیز در سال 1392 این اتفاق رخ داده است. بازار بورس ایران در فاصله ی سال های 1391 تا 1392، شد حبابی قیمت را تجربه کرده و در دی ماه 1392، سرانجام این حباب طبق انتظار ترکید.

این ریزش قیمت ها برای بسیاری از سهامداران فاجعه ای بود که سرمایه آن ها را به شدت کوچک کرد. همین طور وقایع مشابهی در بازارهای بورس سایر نقاط جهان نیز رخ داده است.

برای به دست آوردن درآمد در بازار بورس، یک فرمول وجود دارد و آن فرمول نیز مطالعه در زمینه بورس و به دست آوردن مهارت در تکنیک های تحلیلی وابسته به آن است.

در صورتی که مایل به موفقیت در این بازار سهام هستید، راه موفقیت شما از این مسیر می گذرد. در غیر این صورت می توانید به جای هدر دادن سرمایه خود در بازار معاملات سهام به صورت مستقیم ؛ به صندوق های سرمایه گذاری روی آورده و اجازه دهید که تصمیم گیرنده خرید و فروش های شما، شخصی دیگر باشد که در این زمینه مهارت دارد. به این شکل ضمن سودآوری، از ریسک هدررفت و زیان بینی سرمایه خود نیز به میزان قابل توجهی کم خواهید کرد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *