دلایل توقف نمادهای بورسی + زمان بازگشایی (بررسی کلی موارد)

توقف نمادهای بورسی به حالتی اطلاق می شود که نماد بورسی متوقف شده، اجازه معامله در بازار سهام را نداشته و چراغ آن قرمز می شود. لازم به توضیح است که نمادهای بورسی مختلف، همیشه مجاز به معاملات نبوده و گاهی بنابر قوانین در وضعیت مجاز – محفوظ یا مجاز – متوقف قرار می گیرند.

 

برگزاری مجمع عمومی مطابق با اطلاعیه دعوت قبلی

به اندازه 2 روز پیش از برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت بورسی و حداکثر 5 روز پس از آن، توقف نماد بورسی مربوط به آن رخ می دهد.

نکته: همین طور این مدت توقف و بازگشایی نمادهای بورسی در خصوص برگزاری مجمع عمومی فوق العاده نیز صدق می کند.

 

برگزاری جلسه هیئت مدیره با موضوع افزایش سرمایه

در صورتی که قرار به برگزاری جلسه هیئت مدیره با موضوع افزایش سرمایه به اندازه 200 درصد و بالاتر از منبع سهام جایزه باشد، باید انتظار توقف نمادهای بورسی (مشمول این مورد) به اندازه 1 روز معاملاتی پیش از زمان برگزاری جلسه را داشته باشید. این توقف تا زمانی که سهام جدید ارائه شده، به فاز معاملاتی برسد، ادامه خواهد داشت.

نکته: در شرایطی که در مجمع عمومی فوق العاده، موضوع افزایش سرمایه مطرح بوده و به نتیجه برسد، بازگشایی نمادهای بورسی پس از کشف قیمت، بدون محدودیت دامنه نوسان خواهد بود. اما به جز این، کشف قیمت با محدودیت دامنه نوسان همراه می شود. همین طور ناظر بازار نیز باید تائیدیه لازم را ارائه دهد.

 

افزایش یا کاهش قیمت پایانی سهام بیش از 50 درصد

در صورتی که قیمت سهام یک نماد بورسی، برای بیش از دو هفته یا 15 روز، در مسیر صعودی یا نزولی بیش از 50 درصد قرار بگیرد، باید نماد آن برای حداکثر مدت 2 روز معاملاتی، متوقف گردد.

برای بازگشایی نماد بورسی مزبور، باید از سوی شرکت آن در وب سایت کدال، یک اطلاع رسانی صورت بگیرد. با تائید اطلاع رسانی و احراز شفافیت آن، بازگشایی نماد بورسی پس از سقف مدت 2 روز، با محدودیت دامنه نوسان، انجام خواهد شد.

 

افزایش یا کاهش قیمت پایانی به اندازه بیشتر از 20 درصد

در صورتی که قیمت یک سهام بورسی در مدت 5 روز پشت سرهم، به اندازه 20 درصد یا بیشتر افزایش یا کاهش یابد، باید انتظار داشته باشید که آن نماد برای مدت 60 دقیقه متوقف گردد.

 

 

دستکاری شدن قیمت سهام نماد بورسی

در صورت احراز دستکاری شدن قیمت سهام نماد بورسی به وسیله افرادی، آن نماد بورسی به مدت حداکثر 5 روز، متوقف خواهد بود.

 

مظنون شدن و شک به استفاده از اطلاعات پنهانی قیمت های نماد بورسی

در صورتی که شکی نسبت به استفاده از اطلاعات پنهانی قیمت ها در یک نماد بورسی در خصوص سهامدارانی خاص وجود داشته باشد، برای مدت حداکثر 5 روز، آن نماد بورسی متوقف خواهد شد.

نکته: لازم به توضیح است که توقف نمادهای بورسی در خصوص مظنون شدن و دستکاری قیمت، تنها در حوزه بورس اوراق بهادار رخ خواهد داد و شامل سایر بازارهای سرمایه گذاری نمی شود.

 

عدم ارائه صورت های مالی

دقت داشته باشید که شرکت های بورسی ملزم به ارائه اطلاعات مالی و صورت های مالی شرکت خود در زمان های مربوطه بوده و باید این اطلاعات را منتشر سازند. در غیر این صورت سازمان بورس، نماد شرکت بورسی را متوقف خواهد کرد. توقف نمادهای بورسی در این حالت، مبتنی بر عدم انتشار صورت های مالی در زمان مقرر و بازگشایی نمادها، پس از آن ارائه و احراز شفافیت خواهد بود.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *