شرکت ها چگونه سود نقدی میان سهامداران را تقسیم می کنند؟ + ویدیو

پس از رسیدن شرکت ها به سود نقدی و قطعی، نوبت به تعیین DPS یا سود تقسیمی و توزیع آن میان سهامداران می رسد. این سود در واقع یکی از راه های درآمد برای سرمایه گذاران بازار بورس است. شما با خرید سهام شرکت هایی که دارای وضعیت خوبی بوده و در پایان سال، سود تقسیمی دارند، یک منبع درآمد قطعی در بورس برای خود باز می کنید.

 

سیاست ها تقسیم سود نقدی

لازم به توضیح است که بعضی شرکت ها پیش از برگزاری مجمع عادی سالیانه نسبت به اعلام سود نقدی و تقسیمی خود اقدام کرده و این باعث می شود که خرید سهام آن ها به شدت بالا برود. البته پس از توزیع سود، معمولا با فروش سهام از سوی آن هایی که فقط دل بسته سودهای نقدی هستند، روبرو خواهیم بود.

در نظر داشته باشید که لزوما تمامی شرکت های حاضر در بورس، قرار نیست که توزیع سود تقسیمی میان سهامداران داشته باشند. شرکت ها باید به یک اندازه قابل توجهی برسند که قدرت پرداخت سود تقسیمی به سهامداران خود را پیدا کنند. از این جهت غالبا شرکت های بزرگ و بسیار معتبر که از تمکن مالی کافی نیز برخوردار هستند، تقسیم سود در پایان سال مالی خواهند داشت.

 

 

 

تقسیم سود نقدی میان سهامداران

تقسیم سود نقدی یا سود تقسیمی میان سهامداران پس از کسر هزینه ها و زیان های انباشته سال های پیشین و همین طور کسر میزان سرمایه تزریقی لازم برای سال جدید، انجام خواهد شد. درست به همین دلیل است که عدد DPS غالبا از EPS پایین تر است.

تقسیم این سود نقدی گاهی اوقات نه از محل درآمدهای سال جاری، بلکه از محل اندوخته های قبلی صورت می گیرد. همین طور بعضی اوقات علی رغم دست یابی شرکت به سودآوری مناسب، سیاست های داخلی آن مانع از تقسیم سود قابل توجهی میان سهامداران خواهد شد.

به طور مثال اگر شرکت بورسی قصد جهش بزرگ در فعالیت های اقتصادی خود داشته و نیاز به تزریق سرمایه بزرگ داشته باشد، ترجیحا از تقسیم سود ممانعت کرده و مبلغ آن را به گسترش و توسعه شرکت اختصاص می دهد.

 

 

 

یک قانون نانوشته جالب و کاربردی

این یک قانون نانوشته است که البته در اکثر مواقع کارایی دارد: به نمودار قیمتی شرکت هایی که سودآوری نقدی قابل توجهی دارند و یا در سال گذشته داشته اند، نگاه کنید.

این شرکت ها از مقاومت اقتصادی و نرخ سهام بسیار خوبی برخوردار هستند و در شرایط سقوط بازار سهام، معمولا افت قیمت کمتری را تجربه می کنند. بنابراین به نظر می رسد که خریداری کردن سهام این شرکت ها، سرمایه شما را در حاشیه امن تری قرار دهد.

 

 

ویدیو آموزش سود نقدی در بورس

 

 

 

سود نقدی سهام به چه کسانی تعلق می گیرد؟

هر فردی که زمان برگزاری مجمع سهام شرکت را داشته باشد می تواند سود نقدی دریافت کند. توجه کنید سهم شرکت معمولا 48 ساعت قبل از برگزاری مجمع قابل معامله نمی شود. حتی اگر فرد یک روز (یا حتی همان روز بسته شدن) اقدام به خرید کند می تواند در مجمع شرکت کند و سود نقدی دریافت کند.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *