در چه نوع افزایش سرمایه هایی تقسیم سهام جایزه انجام می گیرد؟ + ویدئو

برای آن که یک سهامدار؛ سهام جایزه دریافت کند، نیازی به هیچ اقدامی از سوی او نخواهد بود و تنها لازم است که در زمان برگزاری مجمع، مالک سهام این نماد بورسی باشند. اما ببینیم کدام شرکت های بورسی سهام جایزه می دهند و تقسیم سهام جایزه به چه دلایلی انجام می شود؟

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 96 تو یه افزایش سرمایه سهمی شرکت کردم (از محل سود انباشته) خلاصه کلی درگیر مفهوم سهم جایزه و … شدم. آخرشم حوصلم نکشید و همه رو با هم فروختم و ضرر کردم. بعدش دیدم اووووف چه خبر شد و قیمت سهم 3 برابر شد! بعدش رفتم عین بچه آدم نشستم کل مفهوم سهم جایزه رو از اول خوندم و فهمیدم چه خبره.

حالا خلاصه همه مطالعاتم و سوال هایی که برام پیش اومده رو تو این مطلب براتون نوشتم.

کدام افزایش سرمایه سهام جایزه دارد ؟

در دو نوع افزایش سرمایه، سهام جایزه به پرتفو شما اضافه می شود. سهام جایزه از طریق افزایش سرمایه سود انباشته و افزایش سرمایه تجدید ارزیابی به پرتفو شما افزوده خواهد شد.

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

بطور کلی افزایش سرمایه دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. بطور مثال فرض کنید شما کارخانه ای دارید و این کارخانه سالانه 2 میلیون تومان سود کسب می کند. شما یک میلیارد تومان را دوباره وارد جریان کار می کنید و یک میلیارد بعدی را در حسابی ذخیره یا انباشته می کنید.

حال سال های بعدی شرکت نیاز به توسعه پیدا میکند و شما نیز نیاز به پول برای توسعه دارید. بدین منظور از پول هایی که در حساب ذخیره کرده اید استفاده می کنید. به این روش افزایش سرمایه از طریق سود انباشته گفته می شود. برای استفاده از آن سود سهامی به نام سهام جایزه یا پاداش بین سهامداران تخصیص پیدا می کند.

تقسیم سهام جایزه

شرکت های بورسی به دلایل گوناگونی سهام جایزه یا سهام پاداش به سهامداران خود اختصاص می دهند و یکی از پرتکرارترین آن ها، افزایش سرمایه از محل سود انباشته است.

اما به جز این، گاهی اوقات که شرکت سهامی عام، با کمبود نقدینگی مواجه باشد، با تخصیص سهام جایزه، این فرصت را ایجاد می کند که سهامداران سهام خود را به فروش رسانده و سود نقدی سالیانه خود را از این طریق به دست بیاورند.

در واقع قرار است که طبق اعداد و ارقام و سود به  دست آمده، شرکت سود تقسیمی به سهامداران بپردازد، اما به دلیل کمبود نقدینگی، این سود را به شکل سهام جایزه به آن ها می پردازد تا با فروش آن در بازار بورس، به سود خود برسند.

البته در بسیاری مواقع شرکت های بورسی به جای این که صرفا سود نقدی پرداخت کرده یا صرفا آن را به شکل سهام جایزه یا سهام پاداش به سهامداران خود بدهند، از یک سیاست میانه روی استفاده کرده و سود نقدی سالیانه شرکت را با ترکیبی از سود نقدی (ریالی) و سهام جایزه به سهامداران پرداخت می کنند. به واقع نیز این حالت از جذابیت بیشتری برای سهامداران برخوردار خواهد بود.

 

ویدئوی آموزشی تقسیم سهام جایزه

در این ویدئو یکی از برترین تحلیلگران بازار سرمایه، اطلاعات کامل و جامعی در مورد سهام جایزه ارائه می دهد.

 

گاهی اوقات نیز شرکت های بورسی با پرداخت اوراق بهادار سهام به سهامداران خود، نرخ سهام منتشره در بازار بورس را کاهش داده و سرمایه گذاران فرصتی برای خرید سهام در نرخ پایین پیدا می کنند. پس از آن با پر کردن گپ قیمتی، نرخ سهام مجدد بالا رفته و سودآوری قابل ملاحظه ای به سهامداران تعلق پیدا می کند.

 

سهام جایزه از طریق افزایش سرمایه تجدید ارزیابی

یکی دیگر از افزایش سرمایه هایی که سهام جایزه به سهامداران تعلق می گیرد، تجدید ارزیابی است. بطور ساده با یک مثال این موضوع را توضیح خواهیم داد.

مثال

فرض کنید نیروگاه دماوند دارای بیش از 1000 متر زمین است و این زمین در سال 1360 با متری 200 تومان به این شرکت تعلق گرفته است. حال در سال 1400 قیمت هر متر زمین به بیش از 10 میلیون تومان رسیده است. در صورت های مالی شرکت قیمت هر متر زمین 200 تومان ثبت می شود (حتی در سال 1400). حال شرکت برای بروزرسانی صورت های مالی خود اقدام به افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی می کند.

 • قبل از افزایش سرمایه : 1000 متر زمین * 200 قیمت هر متر زمین = 200/000 تومان دارایی شرکت
 • بعد از افزایش سرمایه : 1000 متر زمین * 5/000/000 قیمت هر زمین در سال 1400 = 1/000/000/000 تومان

یعنی بعد از افزایش سرمایه دارایی شرکت یک میلیارد تومان شده است. حال برای اینکه این تفاوت را بتواند بین سهامدارن اعمال کند باید سهام جایزه به سهامداران اهدا کند. در این حال شرکت 5000 درصد افزایش سرمایه داده است (تقسیم دارایی بعد از مجمع بر قبل مجمع)

پس در واقع در تجدید ارزیابی شرکت صرفا قیمت دارایی های خود را (مثلا زمین، تجهیزات، دستگاه ها و …) بروز می کند و اتفاق خاص و یا مثبتی در آن رخ نداده است.

 

چرا سهام جایزه در پرتفوی من نیست ؟

سهامداران باید بدانند که سهام جایزه معمولا بعد از 2 تا 5 ماه پس از افزایش سرمایه به پرتفو آنان اضافه می شود. پس بعد از مجمع باید این مدت صبور باشند تا سهام جایزه به پرتفو آنان اضافه شوند.

در برخی موارد نیاز به تغییر کارگزار ناظر برای دریافت سهام جایزه نیز می باشد. پس تقسیم سهام جایزه بین سهامداران بعد از 2 تا 5 بعد از مجمع فوق العادهمجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده چه تفاوتی هایی با هم دارند؟ افزایش سرمایه از انباشته اعمال می شود.

 

چرا سهام جایزه رو نمیشه فروخت ؟

پس از اضافه شدن سهام جایزه مدتی نیز امکان فروش آن نخواهد بود. این مدت معمولا بین 2 تا 3 هفته است و بعد از آن میتوان سهام جایزه را فروخت. این بستگی به شرکت دارد که چه زمانی تقسیم سهام جایزه را به پایان برسد و در پرتفو همه سهامداران نشسته باشد.

 

سهام جایزه جذاب تر است یا حق تقدم ؟

همانطور که قبلا توضیح داده شد، سهام جایزه از طریق افزایش سرمایه سود انباشته و حق تقدم از طریق آورده نقدی به سهامداران اهدا می شود.

سهام جایزه و حق تقدم

اما وقتی شرکت از طریق سود انباشته افزایش سرمایه می دهد عملا پول جدید وارد شرکت نمیشود و فقط صورت های مالی آن مرتب می شود در حالیکه در حق تقدم پول جدید وارد شرکت می شود و می تواند از آن برای توسعه شرکت استفاده کند که در دراز مدت سود آن به سهامداران خواهد رسید. پس بطور کلی حق تقدم در بلند مدت بهتر از سهام جایزه است.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *