تفاوت بورس و بانک | معرفی انواع روش کسب سود تضمینی بیشتر از بانک

بهترین و عالی ترین شکل کسب درآمد و استفاده از سرمایه، راه اندازی کسب و کار، تولید و به نوعی چرخش آن با فعالیت های تجاری و اقتصادی سازنده است. اما در شرایطی که فرد قادر به انجام این کار نبوده و یا سرمایه وی یارای شروع کسب و کار و ورود به چنین حوزه هایی را نداشته باشد، سپرده گذاری در بانک و غیره می تواند، درآمدزا باشد.

سرمایه گذاری در بانک یا بورس؟ کدام بهتر است؟ (تفاوت بورس و بانک)

اما از آن جایی که بازار سهام نیز به عنوان یک بستر قدرتمند جهت سرمایه گذاری و کسب درآمد به شمار می رود، از خود می پرسیم سرمایه گذاری در بانک یا بورس؟ به راستی کدام یک از این دو برای سودآوری مطمئن، بهتر هستند؟ کدام یک را توصیه می کنیم و کدام یک می تواند در درآمدزایی دراز مدت، اثربخش تر باشد؟ در این مقاله علاوه بر ذکر تفاوت بورس و بانک، گزینه های مختلف کسب سود تضمینی در بورس را ارائه می دهیم. پیشنهاد می شود اگر قصد ورود به بورس را دارید ابتدا این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید.

سپرده گذاری در بانک، فرمولی مشخص، قطعی و از پیش تعیین شده دارد. شما حین افتتاح یک سپرده، به صورت کامل و واضح از میزان سوددهی سالیانه آن مطلع خواهید شد. با این حساب می توانید به درستی تخمین بزنید که هر ماه از سپرده خود، چه میزان سودآوری خواهید داشت. این درصد سوددهی در طول سال تغییر نکرده و زیاد و کم نخواهد شد.

بورس و بانک

اما اوضاع در بازار سهام متفاوت است. با وارد کردن سپرده در بازار سهام، نمی توانید پیش بینی درستی نسبت به سودآوری ماهیانه خود داشته باشید. شاید این بخش ناخوشایند ماجرا باشد، اما آن روی سکه نیز دیدنی است!

در صورتی که خرید درست و حساب شده ای از سهم های مختلف داشته باشید، در کمترین زمانی به سودی چند برابری نسبت به بازار دست خواهید یافت. به طور مثال اگر قرار است بانک سالیانه 18 درصد سود به شما پرداخت کند، می توانید ظرف یک هفته، تا 40 درصد سود روی یک سهام خاص، به دست بیاورید.

البته ریسک ضرر 40 درصدی نیز به همان اندازه انتظار شما را می کشد. درست به همین دلیل است که کارشناسان بازار سهام، به طور اکید به متقاضیان ورود به این حوزه تاکید می کنند که پیش از اقدام به خرید و فروش سهم، به خوبی بازار را شناسایی کرده و علم معاملات سهام را آموخته و در آن مهارت پیدا کنند.

 

تفاوت بورس و بانک

اگر بخواهیم تفاوت های سرمایه گذاری در بانک یا بورس را در چند گزینه خلاصه کنیم، به موارد زیر خواهیم رسید:

 • سرمایه گذاری در بانک برای افرادی مناسب است که مایل به ریسک نبوده و به دریافت عایدی ماهیانه مشخصی، قانع هستند، اما سرمایه گذاری در بورس، برای آنانی مناسب است که ریسک پذیر بوده و مایل به جهش درآمدی خود و تلاش پیوسته برای بزرگ تر کردن هستند.
 •  سود سپرده گذاری در بانک، کاملا واضح و مشخص است (عددی بین 15 تا 20 درصد در سال) ، اما سود سرمایه گذاری در بورس، به طور موازی در معرض شانس چندین برابر شدن سود بانکی ظرف چند روز و نیز منفی شدن و رسیدن به ضرر است. عکس زیر تفاوت بورس و بانک در میزان بازدهی در سال های بین 90 تا 95 را نشان می دهد.

تفاوت بورس و بانک

 •  سرمایه گذاری در بانک و باز کردن حساب سپرده کوتاه یا بلند مدت، نیازی به مطالعه و دانش خاصی ندارد. کافی است که شما نرخ سود بانک ها را (که اکنون تقریبا همگی یکسان هستند) دنبال کرده و نرخ مناسب با نوع سپرده گذاری و طول زمان سپرده گذاری خود را انتخاب کنید.
 • این موضوع در خصوص سرمایه گذاری در بورس، کاملا متفاوت است. شما نمی توانید سرمایه خود را تنها به بورس وارد کرده، کنار بایستید و نظاره گر سوددهی آن باشید.
  لازم است که خود دانش و آگاهی و اطلاعات به روز در این حوزه داشته و پیوسته در حال رصد کردن بازار، ضریب رشد اقتصادی و غیره باشید. پس آموزش بورس یکی از پیش نیازهای ورود به بازار سرمایه است.
 • با سپرده گذاری در بانک، به احتمال زیاد پس از چندین سال ارزش پول شما، به دلیل نوسانات اقتصادی ناشی از تورم سالیانه، کاهش خواهد یافت. (به ویژه در صورتی که سود تعلق گرفته به سپرده را دریافت و خرج کرده باشید.) اما این اتفاق در خصوص سرمایه گذاری در بورس، به مراتب کمتر است و اگر با موفقیت حداقل نسبی، در این حوزه به فعالیت پرداخته باشید؛ ارزش پول شما کم نشده و حتی می تواند سبقتی از تورم گرفته باشد.
 •  سپرده گذاری در بانک در بازه زمانی مشخصی بوده و برای دریافت سود کامل خود، باید مبلغ پول را در آن بازه، دست نخورده در بانک نگاه دارید. در این شکل، اگر زودتر از موعد پول سپرده شده خود را از حساب بانک خارج کنید، خسارت ناشی از آن، از شما دریافت خواهدشد.
  اما در سرمایه گذاری بازار بورس، می توان هر لحظه که مایل بود و نیازی وجود داشت، سرمایه تبدیل به سهام شده را ظرف چند ساعت و یا حداکثر یک تا دو روز به پول نقد در حساب تبدیل ساخت. به این شکل هیچگونه بستگی و قفل شدن سرمایه در بازار بورس وجود ندارد.

تفاوت بورس و بانک در ریسک سرمایه گذرای  – به زبان ساده

با در نظر گرفتن روحیات و شناختی که از خود دارید، اگر شما شخص بسیار محتاطی هستید و مایل به قرار گرفتن در هیچ میدانی ریسکی نیستید، بهتر است که با سودهای سالیانه مشخص بانکی کنار آمده و به درآمد محدود آن بسنده کنید. اما اگر خود را فردی ریسک پذیر و در ضمن آگاه به بازار بورس می یابید به این بازار سرمایه وارد شده و رویای چند برابر شدن سرمایه خود در زمانی محدود را با درایت خود، محقق سازید.

شما کدامیک از روش های سرمایه گذاری را برتر و مطمئن تر می دانید؟ (در کامنت پاسخ دهید لطفا!)

 

آیا سود تضمینی در بورس وجود دارد؟ (کدام سرمایه گذاری در بورس کمترین ریسک را دارد؟)

بله، شما به دو روش می توانید در بورس سود تضمینی کسب کنید. روش اول خرید عرضه اولیه است. در عرضه اولیه یک شرکت برای اولین بار وارد بورس شده و سهام خود را برای کسب پول (مثلا برای توسعه شرکت) به فروش می رساند. معمولا سود عرضه اولیه ها بین 50 تا 100 درصد است.

ولی مشکلی که در عرضه اولیه ها وجود دارد معمولا مبلغ آنها زیاد نیست. اما شما با خریداری و نگهداری عرضه اولیه ها می توانید سود مناسبی کسب کنید.

تفاوت بورس و بانک صرفا در روش ورود آن نیست. صندوق های سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که سالانه سود تضمینی به شما پرداخت می کند که به صندوق های درآمد ثابت معروف هستند. فارغ از اینکه وضعیت بورس خوب باشد یا بد، این صندوق تضمین میکند که در پایان سال درصد مشخصی (مثلا 25درصد) به شما سود پرداخت کند.

 

در بورس چقدر می توان سود کرد؟

همانطوری که در نمودار پایین مشاهده می کنید، بازار بورس بیشترین بازدهی را در 10 ساله گذشته داشته است. در این ده سال تورم حدودا 500 درصد بوده است.

درآمد بورس چقدر است

یعنی سپرده بانکی همانند تورم بازدهی داشته است. البته در سال های اخیر تورم رشد بیشتری داشته است و سود بانکی سودی کمتر از آن را ارائه کرد است. اما بورس حداقل 4 برابر تورم سود داشته است. یعنی با سرمایه گذاری در بورس نه تنها تورم را می توانید پشت سر بگذرانید بلکه می توانستید 4 برابر آن سود کسب کنید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *