هفت دلیلی که باعث تغییر قیمت سهام می شود(جامع ترین توضیحات)

با ورود به بازارهای بورس و سرمایه و پس از مدت کوتاهی فعالیت در آن ها، متوجه می شوید که قیمت سهم های مختلف در هر روز کاری و معاملاتی، ممکن است دستخوش صعود یا سقوط قیمتی شود. اما این نوسانات قیمت سهام در بورس به چه دلیل است و چه دلایلی می تواند موجب تغییر قیمت سهام مختلف شود؟ آیا این دلایل به صورت همه گیر روی سهم های مختلف اثر می گذارد و یا تنها سهام شرکت های مخصوصی را درگیر خواهد ساخت؟

در زیر به دنبال آن هستیم تا ببینیم نوسانات قیمت سهام در بورس، بر چه مبنایی صورت می گیرد و چه دلایلی می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت سهم های مختلف حاضر در بازار سرمایه باشد.

 

 تغییر ارزش حقیقی نماد بورسی

زمانی که ارزش حقیقی نماد بورسی یا در واقع همان شرکت حاضر در بورس، کاهش پیدا کند، باید انتظار افت قیمت سهام آن را نیز به همان ترتیب داشته باشیم. اما در شرایطی که ارزش حقیقی نماد بورسی افزایش پیدا کند، قیمت سهام آن نیز در بازار بورس، افزایش و رشد خواهد داشت.

تغییر قیمت سهام

بنابراین بخشی از نوسانات قیمت سهام در بورس به ارزش حقیقی شرکت های حاضر در این بازار سرمایه بستگی دارد که البته خود این نوسانات و تغییر ارزش واقعی شرکت های ارائه دهنده سهام در بورس نیز تابعی از مسائل داخلی و خارجی شرکت ها است.

 

افزایش سرمایه شرکت های حاضر در بورس

یکی دیگر از دلایل تغییر قیمت سهام در بورس افزایش سرمایه شرکت ها است. به طور نمونه یکی از عوامل مهم را باید افزایش سرمایه شرکت های حاضر در بورس بدانیم که باعث نوسانات قیمت سهام در بورس خواهد شد.

از این جهت همیشه پس از افزایش سرمایه یک شرکت، باید منتظر نوسان قیمت سهام آن باشیم. این ها نکاتی است که به تازه واردها و یا حتی کهنه کارهای بورس کمک می کند تا به موقع نسبت به خرید و فروش سهم های مختلف اقدام کرده و درصد سودآوری بیشتری داشته باشند.

 

 

نوسانات قیمت سهام در بورس به واسطه افشای اطلاعات مهم شرکت ها

در صورتی که افشای اطلاعات مهمی از شرکت های حاضر در بورس، صورت دهد، می توان شاهد نوسانات قیمت سهام آن ها بود.

این موضوع می تواند مربوط به عملکرد مالی، ترازنامه، تصمیمات مهم و غیره باشد. اما چیزی که حائز اهمیت است، این است که معمولا افشای اطلاعات با ماهیت مثبت، موجب افزایش قیمت سهام یک شرکت بورسی شده و افشای اطلاعات با ماهیت منفی نیز به همان ترتیب، موجب کاهش قیمت آن خواهد شد.

 

برگزار شدن مجمع

برگزار شدن مجمع نیز بسته به آن که خروجی آن چه بوده و وضعیت شرکت به طور کلی سودآور یا زیان ده باشد، موجب افزایش یا کاهش قیمت سهام آن شرکت خواهد شد. البته لازم به یادآوری است که در زمان برگزاری مجمع، نماد آن شرکت قرمز شده و امکان معامله وجود نخواهد داشت و پس از بازگشایی مجدد سهام، نوسان قیمت آن اتفاق می افتد. پس برگزاری مجمع بورسی نیز یکی از دلایل تغییر قیمت سهام در بورس است.

 

میزان عرضه و تقاضا بر سهم های مختلف

یکی از دلایل نوسانات قیمت سهام در بورس که در بیشتر مواقع موجب کاهش یا افزایش قیمت سهم های مختلف می شود، میزان عرضه و تقاضا بر آن سهم ها است.

به طور دقیق تر باید بگوییم که حجم تقاضای وارد شده بر یک سهام و میزان عرضه (خرید و فروش)، باعث رشد یا نزول قیمتی آن سهم می شود. به واقع این چیزی است که کل بازار بورس بر آن واقع شده و همین عرضه و تقاضاها است که باعث رشد قیمت و سودآوری بر یک سهم یا برعکس ضرردهی و کاهش قیمت می شود. اما این فرمول چگونه کار می کند؟
وقتی عرضه یک سهام کاهش پیدا کرده و تقاضای روی آن افزایش می یابد، قیمت آن سهام افزایش پیدا خواهد کرد. این فرمولی کاملا طبیعی است و در دنیای خارج از بورس نیز زمانی که تقاضا روی محصولی زیاد شده و میزان عرضه آن کاهش یابد، به شکلی قابل انتظار قیمت آن محصول بالا خواهد رفت.
از سمتی دیگر با کاهش تقاضا و افزایش عرضه نیز همان فرمول قابل انتظار ظاهر می شود و کاهش قیمت سهم را خواهیم داشت. به واقع زمانی که سهامداران صف خرید تشکیل نداده و برعکس صف فروش تشکیل شود، انتظار داریم که قیمت سهام کاهش یابد.

 

 

خرید و فروش سهم از سوی سهامداران حقوقی

سهامداران حقوقی که حجم زیادی از سهام یک شرکت یا نماد بورسی خاص را در دست دارند، بازیگردانان اصلی افزایش یا کاهش قیمت آن نماد خواهند بود. شکل تاثیرگذاری معاملات سهامداران حقوقی هم به این ترتیب است:
هنگامی که سهامدار حقوقی، بخش زیادی از سهم در اختیار خود را عرضه کرده و به فروش برساند، قیمت آن سهم کاهش خواهد یافت. همین طور زمانی که سهامدار حقوقی برای خرید میزان زیادی از سهمی، وارد عمل شده و عدد بزرگی از یک نماد بورسی خرید کند، موجودی عرضه آن سهام کم شده و در نهایت قیمت آن افزایش خواهد یافت.

 

جهت گیری اقتصاد کشور

جهت گیری اقتصاد کشور از مسائل دیگری است که می تواند به صورت مستقیم بر بازارهای بورس تاثیر بگذارد. شرکت های بورسی، به صورت مستقیم از وضعیت صنایع مربوط به خود، تاثیر می پذیرند و این می تواند بسته به شرایط، موجب افزایش یا کاهش قیمت آن سهم ها شود.

با دانستن دلایل نوسانات قیمت سهام در بورس، می توانید به شکلی کاملا منطقی به خرید و فروش سهام بپردازید.

به این ترتیب شما در زمان صحیح سهم های لازم را خریداری کرده و درست در وقت مناسب، یعنی در زمانی که نرخ آن سهام در بالاترین حد خود قرار دارد و به زودی با افت قیمت مواجه خواهد شد، نسبت به فروش آن اقدام خواهید کرد. شما نیز نظرات و پرسش های خود در این زمینه را در بخش نظریات با ما و سایر دنبال کنندگان وب سایت در میان بگذارید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *