روش های تعیین حد ضرر سهم در بورس (توضیحات کامل و کاربردی) + ویدیو

در مطالب قبلی در مورد حد ضرر و انواع آن صحبت هایی کردیم. در ادامه مطلب قبل، در این مقاله از سایت آموزش بورس چند روش برای تعیین حد ضرر را بررسی خواهیم کرد.

 

روش عددی تعیین حد ضرر

در روش عدد تعیین حد ضرر شما یک مبلغ را به عنوان خط ضرر خود در سهامی خاص تعیین کرده و در صورت رسیدن به این مبلغ، نسبت به فروش و خروج اقدام می کنید.

تعیین حد ضرر

 

 

روش درصدی تعیین حد ضرر (روش استاپ لاس)

در روش درصدی، به جای تعیین مبلغ و رقمی به عنوان حد ضرر، درصد معادل آن را در نظر می گیرید. به عنوان مثال اگر سهام مورد نظر شما به اندازه 20 درصد افت قیمتی داشت، باید خروج کرده و سهام را به فروش برسانید. (معمولا حد ضرر را چیزی بین 10 تا 20 درصد قیمت اولیه خرید سهام تعریف می کنند. اما باز این بستگی به میزان ریسک پذیری فرد دارد.)

 

 

لازم به ذکر است که این پس از تعیین این درصد که معمولا در بین سهامداران حرفه ای به 10 درصد نزدیک تر است، باید شرایط جانبی نیز سنجیده شده و به همان تناسب بر حدضرر تاثیر بگذارد. به طور مثال شرایط فعالیت های اقتصادی شرکت مادر یا وضعیت کلی اقتصادی کشور را می توان از عوامل تاثیرگذار دانست. بدیهی است که این عوامل بر قیمت سهام تاثیر داشته و می توانند حد ضرر تعریف شده سهامدار را متغیر سازند.

نکته 1: یک قانون کلی و مهم بین تعریف حد سود و حد ضرر وجود دارد. دقت داشته باشید که با بالا رفتن حد سود شما در یک سهام خاص، باید حد ضرر آن را نیز افزایش دهید. این بدان علت است که با بالا رفتن میزان سودآوری، پول در گردش شما نیز بزرگ تر شده است و می توان حد ضرر آن را بزرگ تر تعریف کرد.

نکته 2: پس از آن که حد مقاومت یک سهام شکسته شد و قیمت آن در بازه بالای این حد مقاومت به ثبات رسید؛ باید حد ضرر تعریف شده خود را تغییر داده و نسبت به رقم تثبیت شده فوق حد مقاومت، عدد گذاری یا درصدگذاری نمایید.

 

 

محاسبه حد ضرر به روش مکانیکال

برای محاسبه حد ضرر به روش مکانیکال از اندیکاتورها باید استفاده گردد. شما می توانید از روش نموداری برای محاسبه حد ضرر استفاده کنید که بیشتر مبتنی بر تحلیل های بصری و دنبال کردن نقاط صعود و نزول نمودار است. به این روش، پارابولیک سار گفته می شود.

همین طور با دنبال کردن قیمت سهم مورد نظر خود در یک بازه زمانی، می توانید روش میانگین متحرک را به کار بسته و از طریق آن، به محاسبه حد ضرر مکانیکال بپردازید.

 

ویدیو آموزشی

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *