دو استراتژی مهم در تشکیل پرتفوی سهام (سبد سهام)

زمانی که تصمیم به تشکیل پرتفوی سهام یا سبد سهام می گیرید، استراتژی شما می تواند گوناگون باشد: استراتژی منفعل، استراتژی فعال

 

استراتژی منفعل تشکیل سبد سهام

در استراتژی منفعل تشکیل پرتفوی سهام، باید سهم ها را به نوعی انتخاب کرده و خریداری کنید که تا مدت زمانی طولانی و حداقل یک سال مالی، نیازی به تغییر آن ها نباشد. در این نوع از تشکیل سبد سهام، هدف گذاری به شکلی انجام گرفته که بازدهی سبد سهام به بازدهی شاخص بورس، نزدیک بوده و سایه به سایه آن حرکت کند.

دقت داشته باشید که در استراتژی منفعل تشکیل پرتفوی سهام، تها بحث خرید و حفظ سهم ها مطرح بوده و فروش تعریف نشده است. بنابراین مواردی که در بالا در خصوص مدیریت سبد سهامی و اضافه یا کم کردن سهم ها گفتیم، در خصوص پرتفوهای منفعل، معنایی پیدا نمی کند.

 

 

استراتژی فعال تشکیل سبد سهام

اما در استراتژی فعال تشکیل پرتفوی سهام، می توان با تحلیل های گوناگون و مطالعه وضعیت اقتصادی و شرایط صنایع مختلف، الگوی سبد را تغییر داده و دست به خرید و فروش های جدید زد.

هدف گذاری در این شکل از تشکیل پرتفوی جسورانه تر بوده و به دنبال رسیدن به بازدهی بیش از شاخص بازار می رویم. در این استراتژی فعال، 3 الگو پیش روی خود خواهید داشت:

 

پیگیری وضعیت بازار و تغییر سیاست

در الگوی پیگیری وضعیت بازار و تغییر سیاست، با مطالعه شرایط بازار، ممکن است نیاز به تغییر سهم ها، کم یا اضافه کردن میزان آن ها باشد.

 

 

دستچین کردن سهم ها

دستچین کردن سهم ها، به شرایطی گفته می شود که سرمایه گذار در سبد سهام یخود، میزان سهم هایی که زیر قیمت هستند را بالا برده و از آن سوی از حجم سهم های بالای قیمت می کاهد. در نهایت سرمایه گذار به این روش، به دنبال بالا بردن بازدهی سبد سهامی خود است.

 

متمرکزسازی سهم ها

در روش متمرکز سازی سهم ها نیز سرمایه گذار حجم سهم های خود از یک صنعت موفق را افزایش داده و حجم سهم ها از صنایعی که زیان ده هستند را کاهش می دهد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *