پنج نکته مهم در تشکیل سبد سهام کم ریسک در بورس را می دانید؟

برای تشکیل دادن سبد سهام ، باید به برخی از نکات توجه داشته باشید تا خروجی این شکل از سرمایه گذاری مطابق همان هدف اولیه یعنی افزایش سودآوری و کاهش احتمال ضرردهی باشد. این نکات به شرح زیر هستند:

 

گروه های سودآور را بشناسید

برای تشکیل سبد سهام، باید ابتدا گروه های سودآور و صنایع رو به پیشرفت و دارای اوضاع مناسب را به خوبی کشف کنید. در حقیقت با کشف این صنایع است که می دانید سبد سهام شما باید از چه گروه صنایعی پر شود. به طور مثال ممکن است مطالعات شما نشان دهنده آن باشد که در مدت زمان پیش رو خودروسازی ها و داروسازی ها در اوج موفقیت و رشد قرار خواهند گرفت.

با این حساب دو وزنه اصلی سبد سهام شما را باید سهم هایی از خودروسازی ها و داروسازی ها به خود اختصاص دهند.

 

سبد سهام متنوع تشکیل دهید

برای ایجاد یک سبد سرمایه گذاری، باید به سراغ صنایع مختلف رفته و حتما سبد سهامی متنوع داشته باشید. معمولا کارشناسان توصیه می کنند که در سبد سهام شما، حداقل چهار صنعت مختلف حضور داشته باشند؛

صنایعی با زمینه فعالیت کاملا دور از هم که در اثرپذیری های اقتصادی و اوضاع کلی، متفاوت عمل کنند. به این ترتیب سقوط و شرایط بحرانی یک صنعت، وضعیت دیگری را تحت تاثیر خود قرار نخواهد داد.

لازم به یادآوری است که شما باید بیش از دو صنعت مختلف را در سبد سرمایه گذاری خود انتخاب کنید. به واقع سبد سهام به این معنا نیست که تنها دو صنعت را انتخاب کرده و سهم های مختلفی از آن ها را خریداری کنید. لازم است که حداقل 3 صنعت مختلف را انتخاب کرده و سپس به خرید سهم های مختلف از این صنایع بپردازید.

 

 

توزیع سرمایه صحیح انجام دهید

توزیع سرمایه را به شکلی صحیح و اصولی انجام دهید. به این معنا که وقتی X شرکت را به عنوان شرکت های مادر سبد بورسی خود انتخاب کردید، اختصاص سرمایه را برای خرید سهم آن ها، با توزیع متعادل انجام دهید. به این شکل نباشد که برای سهام A1، به اندازه 50 درصد از سرمایه را تخصیص داده و سهم A2، تنها از 5 درصد سرمایه برخوردار باشد.

این شکل از چینش سبد، با فعالیت در بازار بورس بدون تشکیل سبد، هیچ تفاوتی نخواهد داشت. زیرا شما با عدم توازن در توزیع سرمایه، به طور کلی ماهیت سبد را از بین برده و تمام دارایی خود را روی یک سهم متمرکز ساخته اید.

 

وضعیت اقتصادی را دنبال کنید

برای تشکیل سبد سهام باید وضعیت اقتصادی کلی کشور و حتی اوضاع اقتصادی جهان را دنبال کنید. حرکت های اقتصادی، شرایط صنایع مختلف، پیش بینی افت و نزول شاخص های اقتصادی و غیره در انتخاب صنایعی که قصد خرید سهام از شرکت های بورسی آن ها را دارید، تاثیر مستقیم خواهند داشت.

به طور نمونه اگر خبرها و تحولات اقتصادی حاکی از آن است که شرکت های خودروسازی در ماه های پیش رو، رشد خوبی را خواهند داشت، عقل سلیم حکم می کند که از سهام شرکت های خودروسازی در سبد خود جای دهید.

 

 

تحلیل های بنیادی و تکنیکال را سرلوحه خود قرار دهید

همان اندازه که خرید و فروش سهام در بازار بورس باید مبتنی بر تحلیل های بنیادی و تکنیکال باشد، در تشکیل سبد سهام نیز این موضوع اهمیت کاملا جدی دارد. شما نمی توانید یک سبد سرمایه گذاری را بر حسب شانس و تصادف و تنها با انتخاب از صنایع مختلف، بچینید.

در این صورت ریسک بزرگی ایجاد کرده و عمل شما هیچ منطق سودآوری با خود همراه نخواهد داشت. از این روی در چینش سبدهای سرمایه گذاری، کاملا بر تحلیل های بنیادی و تکنیکال متکی باشید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *