معرفی دو روش بهینه تشکیل سبد سهام در بورس ایران

چطور و با چه فرمولی باید اقدام به تشکیل سبد سهام در بورس کرد؟ برای تشکیل عاقلانه و تکنیکی سبد سهام، لازم است که مفهوم مرز کارا یا Efficient Frontier را بشناسیم.

با تشکیل یک پرتفوی، به دنبال هدف بازدهی بالاتر هستیم. در واقع هر سرمایه گذاری که وارد بازار بورس شده و به هر شکلی معاملات خود را انجام می دهد، به بازدهی و سودآوری فکر می کند.

حال شما هر میزانی از بازدهی را که در نظر بگیرید، می توانید پرتفویی با ریسک کمتر برای آن ایجاد کنید. همین طور با در نظر گرفتن هر میزان از ریسک، امکان تشکیل سبد سهام با بازدهی بالاتر وجود خواهد داشت. حال با در نظر گرفتن هر دوی این مسیرها، شما می توانید به یک حد میانه یا همان مرکز کارا برسید.

کاملا بدیهی است که اگر برای به دست آوردن سود و بازدهی بالاتر از میانگین بازدهی شاخص بازار خیز بردارید، باید برای ریسک های بزرگتری نیز آماده باشید.

با این حساب به نظر می رسد که تنها با شناخت درست صنایع مختلف و سهم های موجود در بازار و داشتن تحلیل های مناسب و دقیق، می توان برای تشکیل سبد سهامی با بازدهی چشمگیر و ریسک پایین، اقدام کرد.

شما ممکن است سبد سرمایه گذاری خود را به یکی از دو روش زیر بچینید:

 

سبد سهام هم وزن

در شکل چیدمان سبد سهام هم وزن، سهم های مختلف را به شکلی انتخاب می کنیم که همگی آن ها فارغ از ارزش بازار و تفاوت ها، دارای وزن یکسان در سبد باشند. به این شکل سهام A و سهام B دارای وزن یکسان در سبد چینی بوده و فارغ از میزان ارزش بازار خود، با ضریب حجمی یکسان انتخاب و خریداری می شوند.

بطور مثال شما صد میلیون تومان پول وارد بورس کرده اید. این صد میلیون را تقسیم به 4 قسمت کرده و با هریک سهم میخرید. پس در نهایت شما 4 سهم خریده اید و از هر سهمی 25 میلیون تومان در پرتفو خود دارید.

 

سبد سهام مطابق ارزش بازار

در شکل سبدچینی مطابق ارزش بازار، شما باید به ارزش بازار هر یک از سهم های انتخابی خود توجه داشته باشید. به این ترتیب میزان سهم های شما، بسته به ارزش آن ها در بازار، تعیین می شود.

به شکلی که اگر سهم A دارای 20 درصد ارزش بازار بیشتر نسبت به سهم B باشد، وزن آن در سبد سرمایه گذاری شما، به تناسب همان 20 درصد بیشتر خواهد بود. به این ترتیب سبد سهام داری خود را به شکلی تنظیم می کنیم که سهم های دارای ارزش بازار بیشتر، در آن وزن بالاتری داشته باشند و به این صورت به بازدهی بالاتری سوق پیدا می کنیم.

بطور مثال شما صد میلیون تومان وارد بازار بورس کرده اید. از نظر شما سهم فولاد مبارکه دارای ارزشمندی بیشتری است و احتمالا در آینده سود آوری بیشتری خواهد داشت. در نتیجه 50 درصد از پول خود را به فولاد اختصاص می دهید. با 50 میلیون باقی مانده نیز دو سهم خریداری می کنید.

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *