پیش‌بینی قیمت سهام با استفاده از تحلیل تکنیکال در بازار بورس

ورود به بازار بورس برایتان وحشتناک است؟ احساس می‌کنید که پیچیدگی‌های زیادی در مسیر سرمایه‌گذاری در آن وجود دارد؟ خب، کاملا حق دارید. اگر با عناوین و مفاهیم مختلفی که در بازار بورس وجود دارد، آشنایی کامل نداشته باشید، احتمال موفقیت‌تان بسیار اندک خواهد شد. یکی از توانمندی‌های ضروری در بازار بورس، توان تحلیل و اوضاع است. باید بدانید که روند بازار چگونه است و بتوانید از روش‌های مختلف تحلیل برای سرمایه‌گذاری‌ها و اقدامات خودتان بهره ببرید. اما اجازه بدهید تا یکی از روش‌های تحلیلی مهم در بازار بورس برای‌تان صحبت کنیم:.

 

تحلیل تکنیکال چیست؟

برای پیش‌بینی قیمت سهام در بازار مالی از تحلیلی موسوم به تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود. به کمک این روش تحلیلی، می‌توان دریافت که وضعیت سهام در آینده به چه شکلی خواهد بود. اما ابزار این پیش‌بینی چیست؟ آنچه در گذشته رخ داده است، چراغ راهی خواهد بود که مسیر آینده تحرکات سهام در بازار را در تحلیل تکنیکال مشخص می‌کند.

 

تحلیل تکنیکال

 

در واقع، در این روش با نگاهی به نمودار قیمت-زمان، امکان بررسی روند بازار در آینده مقدور می‌شود. از تحلیل تکنیکال در بازارهای مختلفی استفاده می‌شود: بازار طلا، بورس اوراق بهادار، فلزات گران‌بها و…

 

پایه و منطق تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال، منطق این است که قیمت‌ها گویای همه چیز هستند و از روی بررسی آنها در طول زمان می‌توان به اطلاعات بسیار خوبی در هر بازار دست پیدا کرد. نکته دیگری که به آن توجه می‌شود، اهمیتی است که برای روند داشتن و رفتارمند بودن قیمت‌ها قائل است.

یعنی در تحلیل تکنیکال، همه بر این باورند که قیمت‌ها براساس روندها کار می‌کنند. ضمن اینکه تاریخ براساس این تحلیل قابلیت تکرار شدن دارد و به همین خاطر می‌توان با بررسی گذشته‌ها به نتیجه‌گیری درباره آینده‌ها دست پیدا کرد.

 

ویدیو آموزشی 

 

 

 

منظور از اینکه قیمت‌ها براساس روندها کار می‌کنند دقیقا چیست؟

منظور این است که قیمت‌ها در بازار میل دارند که حالت کنونی خود را حفظ کنند. به همین خاطر، روند آنها تا زمانی که یک عامل مزاحم خارجی پیدا نشده است به همان شکل سابق خود در مسیرش حرکت می‌کند.

تحلیل‌گران تکنیکال معتقدند که تاریخ همیشه تکرار می‌شود و به همین خاطر به گذشته‌ها نگاه می‌کنند تا ببینند که روندهای بازار و تغییرات قیمت‌ها چطور پیش رفته و چه نوساناتی را تجربه کرده است. آنها از اتفاقات گذشته الگو می‌گیرند و بنا به نوساناتی که قیمت‌ها در گذشته داشته‌اند برای آینده هم پیش‌بینی‌هایی صورت می‌دهند.

 

 

تحلیل تکنیکال و روانشناسی

در تحلیل تکنیکال، روانشناسی هم دخیل است. زیرا زمانی که شما به مرور رفتارهای سرمایه‌گذاران و ذی‌نفعان بازار در گذشته‌ها می‌پردازید یعنی با انبوهی از ترس‌ها، امیدها، آرزوها، شک‌ها، یقین‌ها و طمع‌هایی رو به رو هستید که امکان دارد، در پشت هر معامله حضور داشته باشد. تحلیل تکنیکال با روانشناسی پیوند دارد و با بررسی مجدد تمام آن احساسات و حالات انسانی، مجددا با روان انسان‌ها سر و کار پیدا می‌کند.

 

تحلیل تکنیکالی چیست

 

یعنی روح و روان انسان در زمان حال از تاثیراتی که گذشته به وجود آورده است برای سر و سامان دادن به زمان آینده خود بهره می‌برد. البته ناگفته نماند که تحلیل تکنیکال، مخالفانی هم دارد.

این مخالفان برای پیش‌بینی ارزشی قائل نیستند و نمی‌خواهند روی اما و اگرها حساب کنند. البته هر کس مختار است که نظر خود را داشته باشد ولی پیش‌بینی از مصادیق احتیاط و استفاده از عقل در جهت عاقبت‌اندیشی است.

دلیل ندارد که آن را نادیده بگیریم. با پیش‌بینی کردن می‌توان آمادگی بیشتری برای سناریوهای محتمل در خود به وجود آورد. امکان اینکه هیچ یک از پیش‌بینی‌های ناشی از تحلیل تکنیکال صحیح نباشند هم وجود دارد اما با وجود آن، حداقل چیزی که در دست خواهیم داشت، آمادگی در زمان‌هایی است که مطابق پیش‌بینی‌مان پیش می‌روند. در هر حال همیشه توصیه می‌شود که برای تصمیم‌گیری از روش‌ها و تحلیل‌های مختلف بهره گرفته شود. ولی نقض و کتمان کردن هر چیز دلیل بر نادانستن و بی‌اطلاعی از آن دارد.

 

به زبان ساده

تحلیل تکنیکال بر اساس روند گذشته سهم و صرفا بر مبنای قیمت آینده ان را پیشبینی می کند. یعنی در این روش تحلیل با اینکه سهم چقدر تولید داشته، وضعیت سودآوری و … کاری نداریم و صرفا بر اساس گذشته قیمتی و روند آن پیشبینی می کنیم.

مثلا هر وقت سهم خساپا به 100 تومان نزدیک شده است خریده اند (نقطه حمایت) و هر وقت به 200 تومان رسیده فروخته اند (مقاومت). البته این تعریف بسیار ساده ای از تحلیل تکنیکال بود.

 

مزایای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال مزایایی دارد که نباید از آن غافل شد. تحلیل تکنیکال محدود به زمان و دوره خاصی نیست. این تحلیل‌گران هستند که بازه زمانی ماهانه، سالانه و… را برای تحلیل خود انتخاب می‌کنند و به کار می‌گیرند. قانون و حکمی کلی در آن وجود ندارد و با تعیین بازه زمانی که خودتان تعیین می‌کنید، می‌توانید مشخص کنید که قصد پیش‌بینی چه زمانی برای‌تان وجود دارد. پس می‌توان از تحلیل تکنیکال برای بازه‌های زمانی مختلف بهره برد.
تحلیل تکنیکال، انعطاف‌پذیری زیادی هم دارد. یعنی چه؟ منظور از انعطاف‌پذیری، این است که می‌توان از آن و تمام نمودارهای آماری‌اش که مبتنی بر احتمال طراحی می‌شوند برای بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری بهره برد. در نتیجه قابل استفاده بودن آن در بازارهای مختلف و فرازَمانی بودنش باعث می‌شود تا طرفداران زیادی داشته باشد.

 

 

آیا تحلیل تکنیکال همیشه جواب می دهد

حتما قبول دارید که عوامل مختلفی مانند حواشی و فشارهای روانی هم می‌توانند به تغییرات قیمت در یک بازار دامن بزنند. برای مثال، شایعات یا بازی‌های روانی که در بازار به وجود می‌آید به شدت روی قیمت‌ها اثر می‌گذارد.

در چنین شرایطی، تکیه کردن به تحلیل تکنیکال که نگاهی گذشته‌نگر دارد، برای‌تان کافی نخواهد بود. زیرا در آن رویدادهایی که در زمان حال به وقوع می‌پیوندد، در نظر گرفته نمی‌شوند. مثلا در بازارهایی مانند بازار رمزارزها یا همان ارزهای مجازی که جدیدا به شهرت رسیده‌اند و معروف‌ترین آنها بیت‌کوین است، استفاده از تحلیل تکنیکال احتمالا زیاد پاسخ‌گوی پیش‌بینی‌های روند آینده نخواهد بود.

 

تحلیل تکنیکال در بورس

 

همان‌طور که گفته شد در تحلیل تکنیکال، اطلاعات حاصل از گذشته قیمت‌ها در بازار با روش‌ها آماری بررسی می‌شوند. منظور از اطلاعات هم، قیمت‌ها و حجم معاملات است. یادگیری تحلیل تکنیکال چندان دشوار نیست و همه می‌توانند با گذراندن دوره‌هایی در این زمینه به آن تسلط پیدا کنند.

ویژگی‌های تحلیل تکنیکال باعث می‌شود که سرعت تحلیل و تصمیم‌گیری افزایش پیدا کند. تاریخچه معاملات گذشته به شکل نمودارهای گرافیکی در اختیار تحلیل‌گران تکنیکال قرار می‌گیرند و روندهای محتمل آینده را براساس روندهای گذشته پیش‌بینی می‌کنند. پس هر چه داده‌های بیشتری از گذشته بازار در اختیار داشته باشید، امکان رسیدن به تحلیل‌های درست‌تر هم مقدورتر خواهد بود.

البته نکته بسیار مهمی وجود دارد که نباید از آن غافل شوید، هر تحلیل و ابزاری دارای نقاط ضعفی است. پس به هیچ‌چیز صد در صد اعتماد نکنید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *