از تحلیل بنیادی در بورس چگونه استفاده می شود؟ + ویدیو آموزشی

برای ورود به بازارهای مختلف و شروع سرمایه‌گذاری باید قدرت تحلیل داشته باشید. باید بتوانید اوضاع بازار را تحلیل کنید و ببینید که چه انتخاب و تصمیمی، مناسب‌ترین و بهترین است. یکی از روش‌های تحلیلی که در بازار بورس به کمک‌تان می‌آید، تحلیل بنیادی یا فاندامنتال (Fundamental analysis) است.

تحلیل بنیادی به شما کمک می‌کند تا به وضعیت یک شرکت پِی ببرید و بدانید که ارزش واقعی سهام آن چیست. این بررسی همه‌جانبه چطور ممکن است و برای انجام تحلیل بنیادی یا به قول غربی‌ها فاندامنتال چه باید کرد؟

 

تحلیل بنیادی چیست؟

 

تحلیل بنیادی

 

تحلیل بنیادی با مطالعه دقیق اوضاع اقتصادی، صنعت و وضعیت شرکت به تعیین ارزش واقعی سهام آن شرکت می‌پردازد. برای اینکه بتوان وضعیت شرکت را بررسی کرد باید صورت‌های مالی آن را زیر و رو کرد.

برای تعیین ارزش واقعی سهام، علاوه بر این مورد، لازم است که صنعت و اقتصاد هم دقیقا مورد کاوش قرار داده شوند. اما هر یک از این موارد چطور امکان‌پذیر می‌شود. چطور باید به تحلیل هر یک از این زمینه‌ها بپردازیم؟

 

تحلیل وضعیت اقتصادی کشور و صنعت مورد نظر

شاخص‌های اقتصادی مختلف نشان می‌دهد که وضعیت سهام هر شرکت در بازار چطور خواهد بود. برای مثال، تورم، نرخ بهره، سیاست‌های پولی دولتی و… می‌توانند روی وضعیت سهام یک شرکت اثرگذار باشند. بنابراین در تعیین ارزش واقعی سهام باید به وضعیت اقتصادی کشور هم نگاهی ویژه داشت.
بررسی صنعتی که شرکت در آن مشغول به فعالیت است نیز اهمیت زیادی دارد. برای مثال، صنعت مذکور دارای رشد و رونق است یا وضعیت چندان مطلوبی ندارد. یادتان باشد که رونق و رشد صنعت در ارزشمند بودن سهام شرکت بسیار مهم است. اگر زمینه صنعتی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، وضعیت مطلوبی نداشته باشد به رشد و رونق نخواهید رسید.

اگر سهامی ضعیف داشته باشید که در صنعتی قوی حضور دارد، بیشتر به نفع‌تان خواهد بود تا کلا در یک صنعت راکد و ضعیف فعالیت کنید. به استفاده از این تحلیل در بررسی اوضاع شرکت‌ها برای رسیدن به ارزش واقعی سهام‌شان، رویکرد از بالا به پایین گفته می‌شود.

 

 

تحلیل وضعیت شرکت با استفاده از تحلیل فاندامنتال

پیش‌تر گفتیم که در تحلیل بنیادی باید به بررسی وضعیت شرکت‌ها هم بپردازیم. با دقت در صورت‌های مالی و وضعیت کلی شرکت می‌توان تا حد زیادی به دیدی عمیق و دقیق درباره آن رسید. یکی از روش‌هایی که در این بخش از تحلیل به کمک‌مان می‌آید، تحلیل SWOT است.

این روش از تحلیل، نوعی تحلیل استراتژیک است که با رصد کردن و بررسی نقاط قوت(strength)و نقاط ضعف(weakness) یک شرکت در کنار فرصت‌ها(opportunities) و تهدیدهایی(threats) که از محیط بیرونی به آن تحمیل می‌شود، به نتیجه‌گیری کامل و دقیقی درباره وضعیت شرکت می‌رسد. با مطالعه این موارد درباره یک شرکت به خوبی امکان بررسی میزان سودآوری سهام شرکت برای‌تان مشخص می‌شود. در این تحلیل‌هاست که می‌توانید صورت‌های مالی یک شرکت را بررسی کنید و از گزارشات تولید و فروش آنها سر دربیاورید.

 

با بررسی صورت‌های مالی باید به نسبت‌های مالی که به شرح زیر هستند، دست پیدا کرد:

• نسبت‌های سودآوری؛
• نسبت‌های نقدینگی؛
• نسبت‌های کارایی؛
• و… .

چنین نوعی از تحلیل برای رسدنی به ارزش واقعی سهام شرکت‌ها، رویکرد پایین به بالا گفته می‌شود. پس در بررسی ارزش سهام شرکت‌ها، دو رویکرد کلی وجود دارد: رویکرد بالا به پایین و رویکرد پایین به بالا. در رویکرد بالا به پایین باید شناخت و اطلاعات بسیار خوبی نسبت به صنعت، اقتصاد و شرکت‌های دیگر در اختیارتان باشد.

از همین رو افرادی که تجربه و سابقه بیشتری در بازار دارند، بهتر می‌توانند از این رویکرد استفاده کنند. ولی رویکرد پایین به بالا که از خود شرکت آغاز می‌شود برای افراد تازه‌کار مناسب‌تر خواهد بود.

 

تحلیل بنیادی فاندامنتال

 

منابع رسیدن به اطلاعات شرکت‌ها، اقتصاد و صنعت

برای دست‌یابی به اطلاعات شرکت‌ها مانند صورت‌های مالی می‌توان به سامانه جامع اطلاعات ناشران یا سایت کدال(codal.ir) مراجعه کرد. صورت‌های مالی از اساسی‌ترین مدارکی هستند که می‌توانند وضعیت شرکت‌ها را مشخص کنند. از جمله صورت‌های مالی می‌توان به ترازنامه، صورت جریان وجوه نقد و صورت سود و زیان اشاره کرد.

بررسی وضعیت رقبا و رصد کردن اخبار برای رسیدن به درک درستی نسبت به صنعت و اقتصاد هم توانایی‌تان را در تحلیل فاندامنتال به شدت افزایش خواهد داد. همان‌طور که گفته شد، تحلیل‌های استراتژیک به شما کمک می‌کنند تا ضمن شناخت نقاط ضعف و قوت خود به تهدیدها و فرصت‌های بیرونی هم واقف شوید. اگر این موارد را درباره خود و رقبا و به طور کلی ذی‌نفعان بازار به خوبی تحلیل کنید، تصمیماتی به شدت مناسب و مطلوب اخذ خواهید کرد.

 

 

لزوم و کاربرد تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

برای رسیدن به پیش‌بینی‌های مالی با در نظر گرفتن داده‌ها و رویدادهای گذشته، امکان رسیدن به تحلیلی درباره آینده و فعالیت‌های اقتصادی میسر می‌شود. این روند، روندی است که در تحلیل بنیادی صورت می‌گیرد. با این تحلیل می‌توان ارزش سهام یک شرکت را تخمین زد و تغییرات قیمت آن در آینده را پیش‌بینی کرد. ضمن اینکه عملکرد تجاری شرکت‌ها هم با آن مشخص می‌شود.

در واقع در تحلیل بنیادی با تلفیقی از به کارگیری استراتژی‌های تحلیلی و دانش شخصی در کنار بررسی اخبار و رویدادهای محیط رو به رو هستیم که به ما کمک می‌کنند تا به درک درستی از ارزش واقعی سهام یک شرکت برسیم.
همان‌طور که متوجه شدید، در این تحلیل باید از منابع مختلفی اطلاعات جمع‌آوری کنید. به همین خاطر، سرعت آن کمی بیشتر از انواع دیگر تحلیل‌ها مثلا تحلیل تکنیکال خواهد بود. یعنی با تحلیلی زمان‌بر رو به رو هستید که کارتان را برای تصمیم‌گیری به سرعت راه نمی‌اندازد. مثلا تحلیل تکنیکال، نوع دیگری از تحلیل است که به شما کمک می‌کند با بررسی روندهای گذشته بازار و قیمت‌ها به نتیجه‌گیری‌هایی سریع درباره آینده دست پیدا کنید.

 

ویدیوی آموزشی

 

 

 

نگاهی اجمالی و نهایی به تحلیل بنیادی

به طور کلی، در تحلیل فاندامنتال به دنبال این هستیم که ارزش واقعی سهام یک شرکت را شناسایی کنیم تا بهتر بتوانیم درباره سرمایه‌گذاری کردن یا نکردن در آن تصمیم بگیریم.

روند کار در این سبک از تحلیل به شکل زیر است که ابتدا یک شرکت را مطالعه و بررسی می‌کنیم و متوجه عملکرد آن می‌شویم. سپس ارزش ذاتی و واقعی آن را کشف کرده و تصمیم می‌گیریم که به سرمایه‌گذاری در حیطه آن ورود کنیم یا نه.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *