جامع ترین راهنمای تبدیل حق تقدم به سهم + مثال و ویدیو

در مطالب قبلی از سایت آموزش بورس، در مورد اینکه حق تقدم چیست صحبت هایی داشتیم. همچنین بطور کامل مفاهیم مرتبط با افزایش سرمایه شرکت ها را نیز بررسی کردیم. در این مطلب قصد داریم چگونگی تبدیل حق تقدم به سهم را با ارائه مثال و ویدئو آموزشی دنبال کنیم.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 94 اولین سهمی رو که باهاش مجمع افزایش سرمایه رفتم رو تجربه کردم. خلاصه نگم برای تبدیل حق تقدم به سهم دهنم صاف شد. نه می دونستم حق تقدم چیه و نه می دونستم تبدیل کردنش یعنی چی. آخرشم با ضرر فروختم و تو فکر خودم راحت شدم.

بعد اون دیدم قیمت سهم چقدر رشد کرد و همین باعث شد برم در مورد این موضوع تحقیقات کاملی رو انجام بدم. شاید نزدیک به 150 تا مطلب خوندم و خلاصش رو در این محتوا در اختیار شما قرار می دم.

با حق تقدم چیکار کنیم ؟!

بطور کلی با هر حق تقدمی می توان سه کار کرد:

 • در بازه زمانی 2 ماهه که حق تقدم قابل معامله است آن را بفروشیم
 • در بازه 2 ماهه قابل معامله آن را نفروشیم و مبلغ مشخص شده را به حساب شرکت واریز کنیم و شش ماه بعد حق تقدم به سهم تبدیل می شود و وارد پرتفو خواهد شد.
 • هیچ یک از دو راه بالا را انجام ندهیم، شرکت بعد از فرصت 2 ماهه حق تقدم ها را خواهد فروخت و مبلغ آن را به حساب شما واریز می کند که این روش توصیه نمی شود.

 

تبدیل حق تقدم به سهام + مثال

برای آن که حق تقدم خریداری شده خود را به سهام تبدیل سازید، لازم است تا مبلغ اسمی هر سهم را به شرکت پرداخت نمایید. همان طور که می دانید هر یک از سهم های حاضر در بورس، دارای یک ارزش اسمی یا مبلغ اسمی هستند که غالبا معادل 100 تومان یا 1000 ریال است.

بنابراین اگر شما به اندازه 150 حق دریافت کرده اید، برای تبدیل آن به سهم، باید 1500 تومان به شرکت پرداخت کنید. دقت داشته باشید که این مبلغ باید  در زمان و مهلت تعیین شده به شرکت پرداخت شود تا پس از به ثبت رسیدن افزایش سرمایه، تعداد حق تعلق گرفته به شما، به سهم تبدیل گردد و قادر به فروش آن باشید.

لازم به ذکر است که پس از افزایش سرمایه، فرمی تحت عنوان فرم گواهی حق تقدم خرید سهام برای سهامداران فعلی فرستاده خواهد شد که در آن جزئیات مربوط به خرید حق تقدم به نسبت میزان افزایش سرمایه آورده شده است.

نمونه برگه حق تقدم

در صورتی که مایل به استفاده از حق تقدم خود و خرید سهام به این شکل باشید، باید این فرم را تکمیل کرده و در زمان داده شده، به شرکت بازگردانید. اما در صورتی که این کار را انجام ندهید و فرصت و مهلت آن سپری شود، به منزله عدم تمایل شما به خرید سهام حق تقدم بوده و از آن پس حقوقی در این خصوص نخواهید داشت. نمونه برگه حق تقدم نمایش داده شده است.

 

مثال

برای درک بیشتر در این قسمت یک مثال ارائه می دهیم. سهم صباتامین (نماد صبا) در تیرماه 99 افزایش سرمایه محل آورده نقدی به میزان 200 درصد ارائه داد که حق تقدم در شهریورماه در پرتفو سهامداران قابل معامله بود. زمان این حق تقدم تا اول آذر 99 بود. یعنی تا این زمان باید سهامداران وضعیت خود با حق تقدم را مشخص می کردند.

بعضی از سهام داران در این مدت اقدام به فروش حق تقدم کردند، بعضی ها هیچ کاری نکردند و برخی دیگر نیز با ارسال فرم و واریز وجه تقاضای تبدیل حق تقدم به سهم را برای شرکت ارسال کردند.

برای دریافت برگه حق تقدم، ابتدا در گوگل سایت شرکت را جستجو کنید (در این مثال ما زدیم سایت شرکت صبا تامین) و سپس به بخش سهامداران مراجعه کردیم. بقیه موارد از طریق دو ویدئو زیر مشاهده می کنید. در هر سهمی این فرآیند را می توانید انجام دهید.

 

ویدئو آموزشی تبدیل حق تقدم به سهام (مثال)

در این بخش قصد داریم بطور مثال تبدیل حق تقدم صبا به سهم را با ویدئو توضیح دهیم. این بخش مربوط به دریافت گواهی حق تقدم و ارسال به شرکت (بصورت پست یا ایمیل یا فکس) توضیح داده شده است.

 

در ادامه بخش دوم ویدئو را نیز مشاهده می کنید.

 

 

کدام افزایش سرمایه شامل حق تقدم می شود؟

لازم به توضیح است که همیشه افزایش سرمایه شرکت های بورسی، به عرضه سهام حق منجر نمی شود و این حالت تنها در شرایطی است که یک شرکت بورسی افزایش سرمایه خود را از طریق آورده نقدی و فروش سهام جدید، پیش ببرد. به این معنا که اگر افزایش سرمایه شرکت از طریق تجدید دارایی یا افزایش سرمایه از محل سود انباشته باشد، حق تقدم در کار نخواهد بود.

 

چگونه حق تقدم را بفروشیم ؟

خبر خوب این است که اگر شما مایل به استفاده از حق تقدم خود و تبدیل آن به سهام عادی نباشید، می توانید از امکان فروش حق  استفاده کنید. به این ترتیب تعداد حق تعلق گرفته به شما با قیمت اسمی سهام آن شرکت، به فروش خواهد رسید. (البته امکان نوسان این رقم را نیز در نظر داشته باشید.) این فروش می تواند از مسیر کارگزاری صورت گرفته و یا مانند سایر معاملات بورسی آنلاین، از همین طریق به فروش برسد.

قابل توجه است که خرید و فروش نماد حق تقدم معمولا در یک بازه زمانی دو ماهه قرار می گیرد و امکان خرید این حق تقدم ها و یا فروش آن به سایرین در همین بازه زمانی میسر خواهد بود. البته این زمان به هیچ وجه نباید کمتر از 60 روز اعلام شود.

در نهایت اگر از میزان حق عرضه شده از یک نماد بورسی، تعداد بدون خریداری شدن از سوی سهامداران آن، باقی بماند، این تعداد حق تقدم مانده به وسیله حراج و نشر آگهی به فروش خواهد رسید. پس از فروش از طریق حراج و کسر کارمزد آن، مبلغ بین سهامداران تقسیم خواهد شد. با این حساب به نظر می رسد که توجه به برگزاری مجمع شرکت های بورسی و نیز عرضه حق می تواند اهمیت زیادی داشته و در سود آوری سهامداران موثر واقع شود.

پس در کل با هر حق تقدم می توان سه نوع کار انجام داد :

1- فروش حق تقدم در بازه زمانی 2 ماهه (فروش معمولی مانند بقیه سهام. مثل اینکه سهم ذوب را می خوایید بفروشید!)

2- هیچ کاری نکنیم. در این صورت پس از پایان مدت دو ماهه، شرکت به قیمت دلخواه خود حق تقدم ما رو میفروشیم و پس از بازه زمانی 2-3 ماهه پول آن را به ما واریز می کند. کمتر توصیه می شود که از این روش استفاده کنید.

3- پس از ارسال فرم مربوطه به شرکت و واریز 100 تومان به ازای هر حق تقدم، بعد از بازه زمانی 6 ماهه، حق تقدم تبدیل به سهم می شود که برای سرمایه گذاران بلند مدتی بسیار عالی است.

 

چقدر طول میکشه حق تقدم به سهم تبدیل بشه ؟

معمولا پس از پایان زمان 2 ماهه تعیین تکلیف، بعد از 3 تا 5 ماه ماه حق تقدم به سهم تبدیل می شود. معمولا در این بازه زمانی قیمت خود سهم رشد می کند. البته این قانون همیشگی نیست.

 

حق تقدم چند روز معامله میشود ؟

بطور کلی حق تقدم در بازه زمانی 2 ماهه تعیین تکلیف می شود. در موارد معدودی امکان دارد شرکت این زمان را تمدید کند که از طریق کدال اطلاع رسانی می شود.

 

از کجا بفهمیم حق تقدم داریم ؟

اگر سهامی که خرید کرده اید، دارای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی باشد و شما در زمان برگزاری مجمع، آن را سهم را داشته اید، حق تقدم به شما تعلق می گیرید.

مهم ترین نکته این است که در زمان برگزاری مجمع فوق العاده افزایش سرمایه باید سهامدار شرکت باشید. اگر حق تقدم داشته باشید بصورت اتوماتیک (درصورتی که نماد اصلی رو نفروخته باشید) به پرتفو شما اضافه خواهد شد.

 

آیا حق تقدم قابل فروش است ؟

همانطور که بالاتر گفته شد، حق تقدم را می توان در بازه زمانی 2 ماه هم خرید هم فروخت. دارنده نهایی حق تقدم (کسی که بعد از پایان 2 ماه سهم حق تقدم را دارد) باید مبلغی را به شرکت واریز کند و یا اینکه منتظر بماند تا شرکت حق تقدم را برای وی به فروش برساند.

 

آیا حق تقدم را بفروشیم یا نگه داریم ؟

این مورد بستگی به دید سرمایه گذاری شما دارد. معمولا حق تقدم برای سرمایه گذاری بلند مدت بسیار مناسب است و باعث سود خوبی برای سهامدار خواهد شد. اما اگر سرمایه گذار کوتاه مدت هستید بهتر است  حق تقدم را بفروشید چرا که زمانی بین 4 تا 6 ماه نیاز است تا حق تقدم به سهم تبدیل شود.

 

آیا سهام حق تقدم بخریم یا نه ؟

معمولا حق تقدم ها نسبت به قیمت سهم اصلی دارای ارزش کمتری هستند. مثلا در سهم صباح، همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید قیمت صباح 625 تومان است و قیمت سهم اصلی نزدیک به 800 تومان می باشد.

آیا سهام حق تقدم بخریم یا نه

یعنی شما با پرداخت مبلغ کمتری و صرفا با صبر 6 ماهه می توانید سهم را مالک شوید. بطور خلاصه اگر می توانید 6 ماه صبر کنید خرید حق تقدم به شرطی که دارای قیمت پایین تری از سهم اصلی باشد بهتر است.

 

چرا حق تقدم نخریم ؟

بعضی وقتا قیمت حق تقدم از خود سهم پیشی میگیرد. در این مواقع بهتر است از خرید حق تقدم خودداری کنید. در کل اگر قیمت حق تقدم به قیمت سهم اصلی بسیار نزدیک باشد بهتر است حق تقدم را نخرید.

مورد بعدی که توصیه به عدم خرید حق تقدم می شود، این است که شما سرمایه گذار کوتاه مدتی باشید و حوصله صبر 6 ماهه برای تبدیل به سهم را نداشته باشید. هر چند که این مورد می تواند سود خوبی را نصیب شما کند.

 

چه موقع حق تقدم بخریم ؟ + مثال

همانطور که بالاتر گفته شد، حق تقدم ها معمولا در بازه زمانی 2 ماهه قابل معامله هستند. در روزهای پایانی این 2 ماه، به دلیل اینکه عرضه برای فروش حق تقدم بیشتر می شود (اونایی که حوصله ندارن 6 ماه صبر کنند می فروشند).

تبدیل حق تقدم

درنتیجه قیمت حق تقدم کاهش می یابد. پس در نتیجه معمولا روزهای آخر فرصت 2 ماهه خرید و فروش حق تقدم فرصت بهتری برای خرید خواهد بود. همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید،  صباح در روز بازگشایی 929 بوده و در روزهای آخر تا قیمت 600 تومان نیز کاهش یافته است.

 

چگونه حق تقدم را واریز کنیم ؟ + مثال

برای واریز حق تقدم به شماره حسابی که شرکت اعلام کرده است باید به سایت کدال مراجعه کنید. بطور مثال مشابه عکس زیر ما در کدال برای سهم صبا جستجو کردیم و شماره حسابی که شرکت اعلام کرده بود را پیدا کردیم.

چگونه حق تقدم را واریز کنیم

سپس از طریق فکس، ایمیل و پست باید گواهی حق تقدم و فیش واریزی را برای شرکت ارسال کنید(برای اطمینان هر سه روش را انجام دهید)

 

حق تقدم استفاده نشده چیست ؟ + مثال

همانطور که بالاتر گفته شد می توان حق تقدم را در بازه 2 ماهه فروخت و یا اینکه مبلغ را به حساب شرکت واریز کرد. روش سوم این است که شما هیچ یک از دو کار بالا را انجام نمی دهید.

حق تقدم استفاده نشده

به این نوع برگه ها حق تقدم استفاده نشده گفته می شود. شرکت این برگه ها را در روزهای مشخصی (از طریق کدال اعلام می شود) به حراج می گذارد و سپس مبلغی که به فروش رفته را به حساب شما واریز می کند. معمولا در این روش حق تقدم با قیمت بسیار پایینی به فروش می رسد و بهتر است این کار را نکنید! همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، شرکت پس از فروش این نوع حق تقدم گزارش آن را اعلام کرده است.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

2 Comments

 1. سلام من با ایزی تریدر حراج حق تقدم تکشاح خرید کردم و مبلغ صد تومنی هر سهم کم شده از حسابم.
  بازهم به شماره حسابی که دادن باید واریز کنم؟
  خواستم بدونم دیگه نیاز به ارسال مدارک برای شرکت هست و کلأ بعد از این چه کاری باید انجام بدم؟

  1. سلام هر شرکت سیاست خودشو داره اما بهتره مدارک رو ارسال کنید.
   از امور سهام شرکت بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *