آیا می دانید اولین معامله در بورس ایران در چه سالی بوده است؟

در این مقاله قصد داریم تاریخ بورس ایران و جهان را بررسی کنیم و ببینیم بورس برای اولین بار در دنیا در چه تاریخی ایجاد شده است.

 

اولین معامله بورس ایران

برای نخستین بار در سال 1353 میلادی چیزی شبیه به بورس امروزی در کشور روسیه اتفاق افتاد. یک شرکت در روسیه که واردات کالا از اروپا را انجام می داد، برای کوتاه کردن زمان رسیدن کالا، الگوی جدید را امتحان کرد. اما انتخاب این الگو، زمینه ساز ریسک بیشتری بود. از این جهت شرکت روسی فکر خردمندانه و جالبی پیش گرفت.

 

بورس ایران

 

این شرکت عده ای از بازرگانان را جمع کرده و هر یک از آن ها سرمایه ای به این پروژه اختصاص دادند. به این شکل زیان احتمالی برای وارد کردن مستقیم کالا از شمال اروپا بدون دور زدن آفریقا، را برای خود بارها کمتر کرد.

با این حساب در صورتی که این الگو با موفقیت همراه می شد، تمامی سرمایه گذاران آن با هم سود کرده و در صورت شکست و زیان دهی نیز ضریب شکست و زیان میان آن ها خرد شده و آسیب کمتری نصیب هر یک می گشت.

این نخستین باری بود که فعالیت در قالب یک شرکت سهامی عام و به این شکل بورسی در فرمت رسمی اتفاق افتاد، اما پیش از آن نیز برخی بازرگانان در اروپا الگوهای نسبتا مشابهی را پیاده سازی کرده بودند.

آن ها در شهر بوروژ بلژیک و در میدان مشهور تربورس، درست در جایی نزدیک به منزل واندر بورس که یک نجیب زاده بود، تجمع کرده و کالاهای خود را طبق قانون حراج به فروش می رساندند. باید گفت که نخستین بازار بورس رسمی در جهان در هلند و شهر آمستردام برپا شد و زمان آن نیز به قرن هفدهم میلادی بازمی گردد.

 

 

تاریخچه بورس ایران

اما در تاریخ 15ام بهمن سال 1346 نیز نخستین بازار بورس ایران تاسیس شده و فعالیت خود را آغاز کرد. پیشتر قانون آن در سال 1345 به تصویب رسیده بود. البته لازم به یادآوری است که قبل تر در سال 1315 هجری شمسی، ران لوترفلد بلژیکی بورس را به ایران آورده و حتی اساسنامه آن را تدوین کرد.

اما از آن جایی که جنگ جهانی دوم شکل گرفت، این موضوع در سال 1315 و چندین سال پس از آن در کشور ما پا نگرفت. 25 سال بعد در سال 1341 با شرکت بسیاری از ارگان های مالی آن زمان نخستین اساس نامه رسمی بورس در ایران تصویب شد.

در سال 1345 قانون در مجلس تصویب شد. در نهایت در سال 1384 سازمان بورس بصورت رسمی تاسیس شد و از آن روز بورس شکل فعلی خود را گرفت. اولین معامله در تاریخ بورس ایران در 7 خرداد سال 1348 انجام شده است.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *