تأثیر پرداخت سود نقدی بر قیمت سهام چیست؟

همان طور که احتمالا می دانید در برخی مواقع و در خصوص برخی از نمادهای بورسی، پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، تصمیم به پرداخت سود نقدی میان سهامداران گرفته می شود و شرکت سهامی عام مهلت دارد که در یک بازه زمانی 8 ماهه نسبت به پرداخت این سود به سهامداران خود اقدام کند. دریافت سود نقدی از شرکت برای سهامداران خرد و کلان، بسیار جذاب است؛ اما باید دید تأثیر پرداخت سود نقدی بر قیمت سهام چگونه شکل می گیرد.

تأثیر پرداخت سود نقدی بر قیمت سهام

تأثیر پرداخت سود نقدی بر قیمت سهام

پس از آن که در مجمع عمومی عادی سالیانه، تصمیم به ارائه سود نقدی گرفته شده و میزان آن تعیین می شود، در زمان بازگشایی مجدد آن نماد بورسی، یعنی 2 روز بعد از برگزاری مجمع، نماد بدون محدودیت دامنه نوسان خواهد بود.

در این حالت مقدار سود تقسیمی که در مجمع عمومی عادی سالیانه به تصویت رسیده است، از قیمت سهام کم خواهد شد. با این حساب قیمت سهام برابر با نرخ آخرین روز پیش از بسته شدن نماد برای برگزاری مجمع، منهای سود تقسیمی خواهد بود.

تأثیر پرداخت سود نقدی بر قیمت سهام

این قیمت در حقیقت نرخ تئوریک سهام است و بسته به میزان تقاضا برای خرید و عرضه برای فروش، قیمت سهام تعیین خواهد شد. (یعنی مطابق با چیزی که همیشه در بازار سهام انتظار داریم)

بدیهی است که با بالا رفتن میزان تقاضا و تشکیل صف خرید، قیمت سهام افزایش خواهد یافت و در صورتی که تقاضا کاهش یافته و عرضه افزایش یابد، انتظار کاهش نرخ سهام را داریم. البته عوامل دیگری نیز بر قیمت سهام تاثیرگذار خواهند بود و باید دید اوضاع نماد بورسی و همین طور صنعت مربوط به آن، به چه نحوی پیش می رود.

 

 

با این حساب می توان تاثیر پرداخت سود نقدی بر قیمت سهام را مستقیم دانست و سهامدارانی که مالکیت یک سهام نزدیک به برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه را دارند، باید نسبت به این موضوع توجه کافی داشته باشند.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *