بورس چیست و چگونه میتوان در آن سرمایه گذاری کرد؟ + ویدیو (کامل ترین مقاله)

بورس چیست ؟ آن دسته از افرادی که می خواهند از داشته های فعلی خود، داشته های بزرگتری ساخته و جسارت و ریسک پذیری لازمه آن را نیز در خود می بینند. شاید هیچ بستری چون بازار بورس نتواند در چند برابر کردن سرمایه، هوشمندانه پیش برود و هیچ بازاری تا به این اندازه مبتنی بر منطق، محاسبات و البته مطالعات نباشد. اگر شما نیز مشتاق شناخت بیشتر دنیای بورس شده اید، در ادامه با ما همراه باشید.

بورس چیست ؟

هر یک از ما ممکن است سرمایه ای کوچک یا بزرگ در اختیار داشته باشیم. به همان اندازه سرمایه ای که در اختیار داریم، مایل به بزرگ کردن آن خواهیم بود. روش های متفاوتی برای سرمایه گذاری و بزرگ کردن عدد اولیه وجود دارد که البته هیچ یک از آن ها به اندازه بازار بورس، کارآمد و پربازده نیست.

 

به زبان ساده

شرکت فولاد مبارکه اصفهان را در نظر بگیرید. فرض کنید کل سرمایه این شرکت 100 هزار قسمت است. هر یک از قسمت های تشکیل دهنده این صد هزار یک سهم نامیده می شود. پس شرکت فولاد مبارکه صد هزار سهم دارد. حال شرکت 10 درصد از سهام خود را به بورس آورده و آن را به مردم می فروشد. (این مقاله را بخوانید : چرا شرکت ها وارد بورس می شوند). پس الان صاحب 10 درصد از شرکت فولاد مبارکه مردم هستند و 90 درصد همچنان در اختیار خوب شرکت است. در بورس این 10 درصد از شرکت فولاد مبارکه خرید می شود. من به شما می فروشم شما به یک فرد دیگر و به همین شکل.

اگر عملکرد شرکت فولاد خوب باشد قیمت سهام رشد می کند و شما سود می کنید و اگر عملکرد مطلوب نباشد قیمت سهام شرکت افت می کند. پس کلیات بازار بورس به این شکل است که شما بخشی از سهام شرکت های معروف و بزرگ کشور را خرید و فروش می کنید و از این بابت سود یا احیانا ضرر می کنید.

 

شما ممکن است به سراغ سپرده گذاری در بانک ها بروید. حتی پرسودترین الگوهای سپرده گذاری، باز مقدار فوق العاده ناچیزی در قبال میزان سودی که می توان در بازار بورس به دست آورد، پرداخت می کنند. بازارهای دیگر چون خودرو، مسکن، ارز، طلا و غیره نیز در نوع خود با حرکت لاک پشتی یا بعضا پرریسک همراه هستند. حتی بازارهایی چون بازار مسکن، شرایط نقدشوندگی ضعیفی داشته و بازگشت سرمایه از آن مستلزم عبور از مجراهای زمان بری است. اما در خصوص بازار بورس، علاوه بر سرعت رشد بالا (البته در صورت وارد شدن به معاملات سنجیده)، ظرفیت نقدشوندگی نیز قابل توجه است.

خب واقعا بورس چیست ؟ بورس یک پایگاه قابل اعتماد است که شرکت های دولتی و خصوصی بزرگ و کوچک، کارخانه ها و موسسات و غیره برای ورود به آن باید از فیلترهای مختلفی عبور کنند. به واقع زمانی که یک شرکت از فرمول سهامی خاص خارج شده و به سهامی عام تبدیل و وارد بازار بورس می شود. بنابراین سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام چنین شرکت هایی ریسک موسسات خصوصی که امکان بر باد دادن یک شبه پول شما را دارند، نخواهد داشت. پس بورس امن و قانونی است.

 

بورس، سرمایه گذاری روی خود!

باید این را بدانید که بورس به علاوه سرمایه گذاری در خرید سهم های مختلف، در حقیقت سرمایه گذاری بر توانایی های شخصی خود است. برای موفقیت در بازار بورس و رسیدن به سودهای 100 درصد و 200 درصد، چند برابر کردن سرمایه اولیه و بیشتر از آن، باید روی توانمندی های خود سرمایه گذاری کنید. شما باید بازی اقتصاد و بازی سرمایه را آموخته و آن را به درستی در بازار پیاده سازی کنید.

در بازار بورس شما سرمایه خود را فارغ از این که 2 میلیون تومان یا 200 میلیون تومان یا 2 میلیارد تومان باشد، وارد کرده و با این سرمایه سهم های ارزشمند شرکت های بورسی را خریداری می کنید. اگر بازی و الگوریتم های بازار بورس را به خوبی آموخته و روش به کار گیری آن ها را بلد باشید، به زودی این اعداد به توان های قابل توجهی خواهند رسید.

البته این بدان معنا نیست که همیشه در بازار بورس با سودآوری پیوسته و یک نمودار صعودی بی بازگشت روبرو هستیم. نه این طور نیست! شما باید همیشه انتظار بازگشت سهم ها را داشته باشید و بازی بورس درست همین است که بدانید چه زمانی سهامی را خریداری کرده، چه زمانی آن را فروخته و چه زمانی برای رشد سهامی خاص، در انتظار بمانید.

 

بازار بورس، مناسب سرمایه داران خرد و کلان

موضوع بسیار جالب و قابل توجه در خصوص بازار بورس، این است که هر شخصی تنها با دریافت کد بورسی، می تواند در این بازار سرمایه گذاری کند. با این حساب نیازی نیست که حساب شما سنگین بوده و مبالغ زیادی را در این بازار تزریق کنید.

هر شخصی با سرمایه اندک می تواند به بازار خرید و فروش سهام وارد شده و به اندازه سرمایه خود به معامله و سودآوری بپردازد. چه بسا افرادی که با مبالغ کم وارد این بازار شده و عددهای سود درشت و قابل توجهی در طول زمان به دست آورده اند.

در واقع شما باید معاملات در بازار بورس را یک دنباله توانی در نظر بگیرید که با ذکاوت و مطالعه در مسیر آن، به سرعت رده های ترقی را طی خواهید کرد. به خاطر بسپارید که هیچ چیز در این بازار شانسی نیست و نباید آن را به شکل یک بازی قرعه کشی یا به هر شکلی مبتنی بر شانس تصور کنید.

برای برنده بودن در بازار بورس، باید سطح مطالعات خود در این زمینه را بالا برده، مسائل اقتصادی روز را دنبال کرده و به هوش مالی دست یابید. تنها در این صورت است که به موفقیت در این بازار دست خواهید یافت.

 

ویدیو آموزشی

 

 

 

ساختار بازار بورس

در بازار بورس با سه قشر مواجه هستیم: شرکت های ارائه دهنده سهام (ناشران بورسی)، سهامداران و نهاد دولتی و ارکان (مثلا سازمان بورس، کارگزاری و …)

شرکت های ارائه دهنده و سهامی عام، سهام خود را در بازار بورس به عرضه گذاشته و سهامداران نیز به خرید و فروش آن ها می پردازند. به این ترتیب فرصت تامین سرمایه در اختیار شرکت ها قرار گرفته و سهامداران نیز در بین این معاملات، به سودآوری خوبی دست می یابند.

قشر دیگر سرمایه داران خرد و کلان که به دنبال یک بازار مناسب برای سرمایه گذاری می گردند و شرکت هایی که به جای دریافت تسهیلات با بازپرداخت سنگین از بانک ها، تامین سرمایه از طریق فروش اوراق سهام دارند. قشر سوم ارکان دولتی بازار هستند که وظیفه کنترل، نظارت و قانون گذاری در مورد بازار بورس را دارند.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *