بورس و فرابورس چه تفاوت هایی دارند؟ (بررسی کامل)

با شنیدن نام بازار بورس و بازار فرابورس، سرمایه گذاری در اوراق بهادار به ذهن متبادر می شود و نمی توانیم این دو بازار را از این زمینه فعالیت دور بدانیم. اما با این همه قطعا فرق بین بورس و فرابورس در موارد مهمی است که باعث می شود بین این دو بازار سرمایه گذاری، تفاوت هایی قائل شویم.

 

تفاوت بورس و فرابورس

در ادامه به بررسی فرق بین این دو عبارت می پردازیم که می تواند برای افراد تازه وارد در بازار سرمایه و حتی آن هایی که در این حوزه قدیمی تر هستند، مفید باشد. در ابتدا و پیش از آن که به طور جدی وارد بحث فرق بین بورس و فرابورس بشویم، باید گفت که هر دوی این بازارها بر مبنای خرید و فروش سهام شرکت ها استوار هستند و در ماهیت تفاوتی میان آن ها نیست. در حقیقت فرق بین بورس و فرابورس در شکل اجرای این سرمایه گذاری و برخی قوانین داخلی آن ها جای گرفته است.

تفاوت بورس و فرابورس

 

بازارهای بورسی و فرابورسی

بورس اوراق بهادار شامل دو نوع بازار اول و بازار دوم است و شرکت هایی که به این بازار سرمایه گذاری وارد می شوند، به یکی از این دو بازار هدایت خواهند شد. اما بازارهای فرابورس شامل پنج مدل هستند: بازار اول، بازار دوم، بازار سوم، بازار ابزارهای نوین مالی و بازار پایه.
در صورتی که شرکت های سهامی عام قصد ورود به بازار فرابورس را داشته باشندف باید به یکی از بازارهای اول یا دوم فرابورس وارد شوند. اما عرضه یکجا در بازار سوم فرابورس اتفاق می افتد. همین طور پذیره نویسی اوراق بهادار نیز در این بازار جای دارد. دیگر اوراق بهادار (به جز شرکت های سهامی عام) در بازار ابزارهای نوین مالی جای خواهند گرفت.
اما سهم بازار پایه فرابورس چیست؟ لازم به توضیح است که شرکت هایی که مشمول ثبت در سازمان بورس و اوراق بهادار هستند، اما به هر دلیلی نمی توانند به هیچ یک از بازارهای فرابورس یا بازارهای اول و دوم بورس اوراق بهادار وارد شوند، در بازار پایه فرابورس، سهام خود را عرضه خواهند کرد.

 

معافیت مالیاتی

نکته مهم دیگری که باید از فرق بین بورس و فرابورس، معافیت مالیاتی است که نصیب شرکت های حاضر در فرابورس می شود. به این ترتیب که شرکت های حاضر و فعال در بازارهای فرابورس، از 10 درصد معافیت مالیاتی درآمد خود، برخوردار هستند. البته این موضوع شامل شرکت های حاضر در بازار پایه فرابورس نمی شود.

 

خروج از بازار در بورس و فرابورس

خروج از بازار در فرابورس به مراتب ساده تر بوده و در صورتی که شرکت سهامی  بخواهد از بازار فرابورس خارج گردد، مراحل ساده ای پیش روی آن قرار داشته و به سهولت می تواند از این بازار خروج کند. شرکت  در صورت تمایل می تواند با خروج از بازار فرابورسی، مجدد به یک شرکت سهامی خاص تبدیل شود و یا سهام خود را به سایر بازارهای موازی در فرابورس انتقال دهد.

 

 

دریافت تسهیلات

در بازار فرابورس این امکان عالی وجود دارد که سهامداران شرکت های وارد شده به فرابورس، با وثیقه گذاشتن سهام خود، نسبت به دریافت تسهیلات اقدام کنند. به این ترتیب سهام موجود در فرابورس، به عنوان یک ضمانتنامه بانکی شناخته شده و سهامدار می تواند از طریق آن برای دریافت تسهیلات و وام بانکی اقدام نماید.

 

فرق بین بورس و فرابورس در سطح نظارتی

باید گفت که در بازارهای بورس نظارت شدیدتری وجود دارد و این سطح نظارت در بازارهای فرابورس کاهش پیدا می کند. البته این بدان معنا نیست که در بازارهای فرابورس زمینه تخلف و کلاهبرداری فراهم شده باشد! بلکه میزان نظارت لازم بر معاملات به منظور جلوگیری از هر گونه تخلف و کلاهبرداری وجود دارد و سهام داران می توانند با خیال راحت نسبت به معامله در بازارهای فرابورس اقدام کنند.

 

تفاوت در انواع بازار 

فرابورس دارای دو بازار کلی است که عبارتند از بازار پایه و بازار دوم. تفاوت این بازار ها در میزان سرمایه اولیه شرکت است. پازار پایه خود نیز به سه بازار قرمز،زرد و نارنجی تقسیم می شود که دامنه نوسان این بازار ها متفاوت است.

انواع بورس

 

نقل و انتقال سهام

پیش از شکل گیری بازارهای فرابورس، نقل و انتقال سهام به شکلی پیچیده تر و با طی مراحلی سخت تر صورت می گرفت، اما با پیدایش بازارهای فرابورس و راه افتادن معاملات سهامی در آن، این کار بسیار ساده شده و به راحتی و روانی معاملات سهامی انجام می شود.

 

 

دامنه نوسان

دامنه نوسان مجاز روزانه برای شرکت های حاضر در بازار بورس، معادل 5 درصد بوده و این دامنه برای شرکت های حاضر در بازارهای فرابورس، بستگی به بازار (قزمر، زرد و نارنجی) دامنه نوسان متفاوت است.

 

قوانین انعطاف پذیر

در بازارهای فرابورس قوانین به شکل انعطاف پذیرتری جاری هستند و این را شاید باید به نوعی یکی از مزایای فرابورس نسبت به بورس بدانیم.

در بالا به مهم ترین موارد فرق بین بورس و فرابورس اشاره کردیم. لازم به ذکر است که فرابورس دارای تالار متمرکز چون بورس های سنتی نیست و به نظر می رسد که همچنان نیز در مسیر رشد، پیشرفت و رونق معاملاتی قرار داشته باشد. شما چه تفاوت های دیگری بین این دو بازار می شناسید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟ این موارد را در بخش نظریات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *