بستن سال مالی چیست و چگونه انجام می شود؟

همان‌طور که از نام این عنوان مشخص است، سال مالی، دوره‌ای دوازده ماهه است. اما دوره‌های مالی می‌توانند دارای مدت‌ زمان‌های متفاوتی باشند. دوره‌های مالی معمولا سه تا شِش ماهه هستند و شرکت‌ها برای اینکه بتوانند بازخوردگیری از عملیات مالی مختلف خود داشته باشند بیشتر راغبند تا دوره‌های مالی‌شان را کمتر از یک سال تعریف کنند و با رصد امور به دید خوبی نسبت به شرایط مالی‌شان دست پیدا کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد بستن سال مالی صحبت کنیم.

 

بستن سال مالی

هر شرکت در پایان دوره یا سال مالی خود باید به صورت‌حساب‌های مالی‌اش رسیدگی کند. بعد از اینکه همه چیز کاملا بررسی شد و برای اختلاف حساب‌ها، رسیدگی‌های لازم انجام گرفت، پرونده هر دوره یا سال بسته می‌شود. به چنین اقدامی، «بستن سال مالی» گفته می‌شود.

بستن سال مالی

 

حساب‌ها و اسناد لازم برای سال مالی

اما برای بستن سال مالی به چه حساب‌ها و اسنادی نیاز است و حسابداران باید روی چه مواردی کار کنند و اطلاعات نهایی در حوزه امور مالی را به شرکت تحویل دهند؟

 • حساب‌های دائمی یا ترازنامه‌ای: حساب‌های دائم، حساب‌هایی هستند که محدود به یک دوره مالی نمی‌شوند و مدام به دوره‌های مالی بعدی هم انتقال پیدا می‌کنند. از جمله این حساب‌ها می‌توان به حساب‌های بانکی اشاره کرد.
 • حساب‌های موقتی یا سود و زیانی: این حساب‌ها، حساب‌هایی هستند که مانده‌شان به یک دوره مالی مشخص مربوط است. مانده چنین حساب‌هایی در پایان دوره مالی، صفر می‌شود و خبری از انتقال آنها به دوره مالی بعدی نیست. نمونه این حساب‌ها، حساب درآمدها و هزینه‌ها هستند.
 • سند افتتاحیه: سند افتتاحیه نشان‌دهنده مانده حساب‌های دائم در آغاز هر دوره مالی است و در آن مبالغ بدهکار، بستانکار می‌شود و مبالغ بستانکار، بدهکار.
 • سند اختتامیه: در این سند، کلیه حساب‌هایی که هنوز دارای مانده هستند هم در کنار حساب‌های دیگر صفر می‌شوند.
 • سند سود و زیان: بعد از اینکه سود و زیان هر شرکت یا سازمان مشخص شد، سود و زیان جاری هم تعیین می‌شود.

 

اظهارنامه مالیاتی

برای اینکه مالیاتی که هر شرکت، سازمان یا فرد باید بپردازد به صورت دقیق از سوی سازمان امور مالیاتی بررسی شود نیاز است تا بعد از هر سال کاری، همگی گزارش‌هایی از فعالیت‌ها و امور مالی خود تسلیم کنند.

تکمیل فرم‌های مربوط به اظهارنامه مالیاتی بر عهده حسابداران است و گزینه‌های متعددی در آن وجود دارد که نیاز به تکمیل دارند. مثلا باید درباره تعداد کارکنان، صورت سود و زیان، ترازنامه‌ها، اسامی اعضای هیئت مدیره و…، اطلاعاتی داده شود.

برای پرداخت مالیات هم دو روش وجود دارد. یکی روش علی الرأس که در آن مأمور اداره مالیات به عنوان ممیز اقدام به بررسی امور مالیاتی می‌کند و روش دیگر، روش خوداظهاری است که در آن هر شخص حقیقی یا حقوقی، میزان سود خود در سال مالیاتی را اعلام می‌کند و مشخص می‌شود که باید چه مبلغی را به عنوان مالیات پرداخت نماید.

 

اطلاعات میان‌دوره‌ای

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، اطلاعات و گزارش‌های مالی هر سازمان می‌تواند براساس حجم عملیاتی که در آن انجام می‌شود در دوره‌های متفاوتی مورد بررسی قرار بگیرد. گزارش‌های سه ماهه، شِش ماهه یا نُه ماهه از جمله گزارش‌هایی هستند که بنا به فعالیت شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، امکان ارائه دارند.

در این گزارش‌های میان‌دوره‌ای درباره سال مالی بعدی هم پیش‌بینی‌هایی صورت می گیرد و درباره سود و زیان شرکت و سازمان هم گزارش‌هایی عرضه می‌شود. یادتان باشد که سال مالی در ایران، تاریخ چندان دقیق و حساب‌شده‌ای ندارد و امکان اینکه هر شرکت یا سازمان برای خود زمانی را در نظر بگیرد، وجود دارد.

البته معمولا دوره‌های مالی یک‌ساله هستند و پایان دوره مالی زمانی در نظر گرفته می‌شود که فعالیت‌های تجاری شرکت یا سازمان در پایین‌ترین سطح ممکن قرار می‌گیرد. صورت‌های مالی هر شرکت درباره وضعیت مالی و جریان‌های نقدی شرکت‌ها اطلاعات خوب و مختصری ارائه می‌کنند.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *