سهام شناور به زبان ساده – جامع ترین مطلب + مثال کاربردی + ویدیو

 سهام شناور آزاد یکی از مفاهیم بورسی است که شناخت آن، تاثیر زیادی در معاملات بورسی داشته و می تواند در شکل سرمایه گذاری شما موثر باشد. از این روی در ادامه قصد داریم به بررسی این مفهوم بپردازیم.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

بریم سر اصل مطلب! سال 92 بازار بورس خیلی منفی شد و منم کلی سهم داشتم. راستش تا مدت ها در صف فروش مونده بودم تا بتونم با ضرر سهام خودم رو بفروشم. بعد اون ضرر متوجه شدم بهتره سهامی رو بخرم که به اصطلاح نقدشوندگی بالایی دارن یعنی راحت میشه در هر شرایطی فروخت یا خریدشون.

بعدش رفتم سراغ شناوری سهم و خودمو از جهالت! در آوردم. الان دیگه با مطالعه کلی مطلب می دونم چه سهمی بخرم که در بدترین روزهای بازار هم بشه اونارو فروخت. خلاصه همه این مطالعات رو اینجا برای شما قرار میدم.

سهام شناور یا میزان سهام در دست عموم چیست ؟

با ورود هر شرکت خصوصی یا دولتی به بازار سرمایه، این شرکت به یک شرکت سهامی عام تبدیل می شود. پس از آن شرکت سهامی عام، سهام خود را به بازار بورس وارد کرده و مردم میتوانند سهام آن را در بورس خرید و فروش کنند.

سهام شناور آزاد

سهام شناور به آن قسمتی از سهام شرکت گفته می شود که قابل معامله است. به واقع این دارندگان سهام شناور، قصد نگهداری قطعی آن برای حفظ مالکیت و مدیریت را ندارند و دیر یا زود این سهام را به عرضه خواهند گذاشت. در ادامه با یک مثال این مفهوم را توضیح خواهیم داد.

 

چگونه سهام شناور آزاد را محاسبه کنیم؟ + مثال

همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید سهامداران عمده سهم ایرانخودرو را مشاهده می کنید. همانطور که مشاهده می کنید جمع سهام سهامداران عمده عددی بیش از 221 میلیارد سهم است.

سهام شناور آزاد

حال در عکس زیر مجدد مشاهده می کنید که کل سهام شرکت ایران خودرو بیش از 301 میلیارد سهم است. در بورس علامت B به معنای میلیارد و حرف M به معنای میلیون است.

سهام شناور آزاد

حال با استفاده از اعداد بالا می توانیم سهام شناور آزاد سهم ایرانخودرو را حساب کنیم. برای این منظور تعداد کل سهام سهامداران عمده را تقسیم بر کل تعداد سهام ایرانخودرو می کنیم که معادل 73.42 درصد می شود (تقسیم عدد 221 میلیارد بر عدد 301 میلیارد).

یعنی 73 درصد از سهام ایرانخودرو در دست سهامدار عمده است. پس چند درصد در دست سهامدار خرد و حقیقی است ؟ بله از کل 100 درصد که 73 درصد در دست سهامدار عمده بوده پس 26 درصد از سهام در دست سهامداران عادی است. به این 26 درصد سهام شناور آزاد گفته می شود. برای هر سهم دیگری می توان به این شکل سهام شناور موجود را محاسبه کرد.

 

سهام شناور بالا خوبه یا پایین ؟

از معمول سوالات مطرح شده در این بخش می توان به این مورد اشاره کرد که سهام شناور کم باشه خوبه یا زیاد؟ در این قسمت به این سوال پاسخ خواهیم داد. بالا یا پایین بودن سهام شناور مزایا و معایب خود را دارد.

در نظر داشته باشید که وقتی میزان سهام شناور یک شرکت بورسی، پایین باشد به این معناست که مالکان عمده سهام این شرکت و مدیریت آن میل و رغبت زیادی به عرضه سهام شرکت نداشته و در واقع ورود این شرکت به بازار بورس معنای منطقی و توجیه پذیر ندارد. پایین بودن سهام شناور باعث می شود که نقدینگی سهم کم باشد. مثلا بارها مشاهده شده است که سهام با درصد شناور کم روزها در صف خرید یا صف فروش قفل می شوند. عکس زیر نمونه ای از این مورد را نشان می دهد.

سهام شناور چگونه محاسبه می شود

در کل کم بودن میزان سهام شناور در بازار صعودی نکته مثبت و در بازار نزولی نکته بسیار منفی است که باعث می شود سهم روزها و شاید ماه ها در صف فروش قفل شود. یکی دیگر از معایب کم بودن سهام شناور این است که معمولا صندوق های سرمایه گذاری و به اصطلاح پول های بزرگ معمولا اینطور سهام را برای خرید انتخاب نمی کنند.

در کنار این معایب وقتی سهمی دارای سهم شناوری کمتری باشد احتمالا خیلی سریع تر به سمت صف خرید یا صف فروش می رود. پس در مورد خرید سهم یکی از نکاتی که باید بررسی شود سهام شناور است. اگر دارای پول بزرگ مثلا چند میلیارد هستین بهتر است سراغ سهام با شناوری بالا روید. اگر سهمی دارای شناوری کم باشد معمولا خیلی سریع به اخبار و حواشی واکنش نشان می دهد و این نیز نکته منفی است.

 

شناوری سهام چقدر باشه خوبه ؟ + فیلم

بطور کلی هر چقدر سهام شناور یک سهم بالاتر باشد، میزان نقدشوندگی و قفل شدن سهم در صف خرید یا صف فروش بسیار کم است و این یک مزیت برای سهم به شمار می آید.

 

سهام با شناوری بالا

این مورد به این معناست که معاملات سهم بیشتر صورت گرفته و به این ترتیب ضریب نقد شوندگی این سهام بالاتر است و باید برای فعالان بازار بورس، جذاب تر باشد. سهام که دارای شناوری بالا باشند، شایعه سازی و تاثیرپذیری رشد و افت قیمت سهام آن شرکت، کمتر بوده و ثبات و نوسانات منطقی در قیمت آن بیشتر به چشم می خورد.

در حقیقت می توان گفت که به دلیل بالا بودن میزان شناوری یک نماد بورسی، به سادگی نمی توان موج خبری کذب درباره آن به راه انداخته و نرخ سهام آن نماد بورسی را تحت تاثیر قرار داد. علت آن هم این است که سهامداران جزء بسیاری مالکیت بخش های مختلف سهام این شرکت بورسی را برعهده دارند و جهت دهی تمام آن ها در یک سو، کار سختی خواهد بود.

سهام شناور

درست به همین دلیل است که معمولا به افرادی که قصد ورود به بازار بورس و شرکت در معاملات بازار سرمایه را دارند، توصیه می شود که به سراغ نمادهای بورسی با میزان شناوری بالایی دارند. سرمایه گذاری در این نمادهای بورسی، به مراتب ایمن تر بوده و در حاشیه منطقی تری قرار می گیرد.

لازم به توضیح است که میزان شناوری سهام نمادهای بورسی گوناگون، متفاوت است. به طور نمونه نماد بورسی ذوب آهن اصفهان می تواند به اندازه 25 درصد سهام شناور آزاد داشته و این مقدار دز زمان های مختلف تغییر می یابد.

 

حداقل سهام شناور در بورس

قانون مربوط به این موضوع اشاره می کند که حداقل درصد سهام شناور باید 5 درصد باشد و معمولا در درصدهای کمتر از این مورد سهامدار عمده مجبور به عرضه خواهد شد.

 

سهام شناور شرکت های فرابورس

سهام شناور در سایت tsetmc.com معمولا برای شرکت های فرابورسی ذکر نشده است. مطابق شکل مشاهده می کنید که سهم دماوند که در فرابورس است فاقد درصد شناور سهم است. برای این نوع سهام طبق مثالی که برای سهام ایرانخودرو ذکر کردیم می توانید درصد شناوری سهام را محاسبه کنید.

سهام شناور فرابورس

 

شناوری سهام صد در صد

در مواردی بسیار نادر بعضا مشاهده می شود که کل سهام در دست عموم است که این مورد در کل اتفاق خوبی به حساب نمی آید چون سهم بدون متولی است.

 

افزایش شناوری سهام شرکت ها به چه معنی است ؟ 

بعضی در اخبار و جراید دیده می شود که شرکت قصد افزایش سهام شناور را دارد. این بدین معنی است که سهامدار عمده اقدام به عرضه سهام خواهد کرد و در کوتاه مدت می تواند باعث کاهش قیمت سهم نیز شود.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

2 Comments

 1. عالی تعریف شد دمت گرم هر جا رفتم تحقیق کردم به این خوبی ساده تعریف نکرده بودن خدا پدرت بیامرزه ❤❤❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *