نکات ضروری که باید در بازار گاوی (مثبت) رعایت کنیم

اگر با بازار سرمایه نگاهی داشته باشید حتما اصطلاح بازار گاوی (Bull market) هم به گوش‌تان خورده است. از این عبارت برای بیان وضع و اوضاع بازار سرمایه استفاده می‌شود. زمانی که اوضاع اقتصادی خوب و مطلوب است و قیمت سهام در حال رشد و افزایش باشد، اصطلاحا گفته می‌شود که بازار گاوی است.

 

بازار گاوی

 

اگر بازار سرمایه رو به رشد و رونق باشد، پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌ سهام در آن رو به افزایش خواهد بود. به طور کلی، اگر وضعیت مطلوبی بر بازار سرمایه حاکم باشد، اوضاع بازار را گاوی تلقی می‌کنند. در مقابل بازار گاوی، بازار خرسی قرار دارد که حکایت‌گر وضعیت نه چندان مطلوبی در بازار است و در واقع با بازار گاوی در ضدیت و تقابل قرار دارد.

 

بازار گاوی

بازارهای گاوی، بازارهایی هستند که در آنها رشد و رونق دیده می‌شود. سرعت افزایش قیمت‌ها و رشد در این بازارها زیاد است اما این رشد و رونق در بیشتر مواقع مقطعی خواهد بود و بعد از مدت زمان کوتاهی، افزایش قیمت‌ها کُند می‌شود.

مثلا اگر با کریپتوکارنسی‌ها یا رمزارزها آشنا باشید حتما می‌دانید که هیجانات زیادی در بازار آنها وجود دارد. منظور از رمزارزها همان ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، اتریوم و… است. در این بازارها، رشد و افزایش قیمت‌ها به شکلی هیجانی و ناگهانی به وقوع می‌پیوندد.

 

عرضه و تقاضا در بازار گاوی

عرضه و تقاضا در بازار گاوی به چه شکل است؟ بازار گاوی، بازاری است که از نظر رشد و رونق در حالت مطلوبی به سر می‌رسد و سرمایه‌گذاران تمایل زیاد یا به عبارت علمی‌تر تقاضای زیادی برای خرید در این بازار دارند.

در چنین وضعیتی عرضه هم از سوی فروشندگان زیاد نیست. زیرا آنها در وضع خوب بازار، نیازی به عرضه زیاد نمی‌بینند. در نتیجه، عرضه اندک و تقاضای بسیار در کنار جو و فضای مثبت بازار موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

افزایش قیمت‌ها در بازار سرمایه با یک روند و قانون ساده به وقوع می‌پیوندد؛ زمانی که عرضه کاهش پیدا می‌کند و تقاضا بیشتر و بیشتر می‌شود، قیمت‌ها هم زیاد و زیادتر می‌شوند. اما پرسش اینجاست که تقاضا به چه دلیلی زیاد می‌شود و علت تشویق افراد و سرمایه‌گذاران مختلف به ورود به یک بازار چیست؟ واقعیت این است که دلایل مختلفی برای استقبال از یک بازار وجود دارد.

برای مثال، جو و ایجاد فضای روانی مثبت که در اثر اخبار شاد و امیدوارکننده به مردم تزریق می‌شود تا حد زیادی می‌تواند منجر به افزایش تقاضا در یک بازار شود. مثلا اگر اخباری مثبت درباره یکی از محصولات حاضر در بازار سهام یا رمزارزها یا… شکل بگیرد، قیمت آن افزایش می‌یابد. بدیهی است که این محصول روی محصولات دیگر هم اثراتی دارد. بسته به اینکه رابطه آن با محصولات دیگر موجود در بازار چگونه است، قیمت آنها هم دستخوش تغییراتی خواهد شد.

 

علت‌نام‌گذاری بازار گاوی

علت نام‌گذاری بازار گاوی چندان واضح و مشخص نیست. اما برخی معتقدند که گاوها در هنگام مبارزه کردن، شاخ‌های‌شان را به سمت بالا می‌گیرند و در واقع، مدل جنگیدن آنها یادآور نوعی صعود و بُرد است.

به همین خاطر به بازارهای سرمایه‌ای که در آنها رشد و افزایش قیمت دیده می‌شود، بازارهای گاوی گفته می‌شود. در هر حال، طبیعت همواره در تعیین استراتژی‌های فکری بشر نقش داشته است. به عبارت دیگر، انسان‌ها با نگاه کردن به طبیعت، الهامات زیادی برای تعیین روندها و استراتژی‌های فکری‌شان دریافت کرده‌اند.

 

روانشناسی بازار

روانشناسی همواره نقش بسیار مهمی در روند بازارهای سرمایه و به طور کلی اقتصاد دارد. همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد، جو و فضای بازار گاوی بسیار مثبت است. اما دقیقا مشخص نیست که این روند مثبت نتیجه جو و فضای مثبتی است که حول آن به وجود می‌آید یا بالعکس.

یعنی قیمت‌های خوب و رونق بازار باعث می‌شود تا جو این بازار مطلوب و مناسب باشد. به نظر می‌رسد که عوامل روانی و رونق بازار در یک چرخه در حرکت هستند و دقیقا معلوم نیست که کدام یک مولد و به وجود آورنده دیگری است.

 

ویدیو آموزشی 

 

 

 

 

وضعیت کلان در زمان بازار گاوی

معمولا زمانی که بازارهای گاوی شکل می‌گیرند، وضعیت اقتصادی کشور در شرایط مطلوبی هستند و مشکلاتی مانند بیکاری در سطح پایینی قرار می‌گیرند. برای مثال، نرخ بیکاری پایین می‌آید. هر چند چنین چیزی می‌تواند صحت داشته باشد اما گاوی شدن بازار لزوما به این معنا نیست.

یعنی امکان دارد، عوامل روانی و جوسازی‌ها در شرایط اقتصادی نامناسب هم به شکل‌گیری بازارهای گاوی کمک کند. در هر حال، گاوی بودن بازار سرمایه نشان از روند کلی این بازار دارد. شاید بد نباشد که در اینجا اشاره‌ای به معنای روند بازار هم داشته باشیم.

 

 

روند بازار

روند بازار به معنای گرایش و میل بازار سرمایه به سمت و سویی خاص در طول زمان است. از طریق تحلیل‌های آینده‌نگر یا گذشته‌نگر و حال‌نگر هم می‌توان اقدام به بررسی و شرح وضعیت بازارهای سرمایه کرد.

برای مثال، نوعی از تحلیل، موسوم به تحلیل تکنیکال وجود دارد که با نگاه به گذشته‌های بازار، اقدام به پیش‌بینی و تحلیل وضعیت آینده می‌کند. در بازار گاوی با روند افزایشی رو به رو هستیم. اما روند افزایشی یا بالارونده چیست؟

 

روند افزایشی یا بالا رونده

هنگامی که قیمت یک دارایی به طور عمومی افزایش پیدا می‌کند، روند قیمت‌ها صعودی می‌شود. البته باید دقت کنید که منظور این نیست که قیمت‌ها همواره در حال صعود و بالا رفتن هستند بلکه امکان بروز نوسانات قیمت هم در بازارهای گاوی وجود دارد. ماجرا از این قرار است که برآیند قیمت‌ها حالت افزایشی و صعودی دارد. برای اینکه روند افزایشی را تشخیص بدهید باید کف جدید قیمت را با کف پیشین مقایسه کنید و ببینید که بالاتر است یا نه.

مفهوم بازار گاوی بیشتر برای بازارهای سرمایه خارجی استفاده می‌شود. مثلا بازار گاوی در دنیای رمزارزهای دیجیتالی بسیار کاربرد دارد. این ارزهای نوظهور با جوسازی‌های زیادی همراه هستند و همین موضوع باعث می‌شود که وضعیت بازار با یک خبر یا اظهار نظر یک فرد به کلی تحت تاثیر قرار بگیرد و به حالت صعود یا نزول برسد.

در واقع، منظور این است که در بازارهایی که هیجانات بالایی وجود دارد و جنجال‌های رسانه‌ای مدام پیرامون آنها رخ می‌دهد، امکا شکل‌گیری بازارهای گاوی بیشتر است. یادتان باشد که در مقابل بازارهای گاوی، بازارهای خرسی قرار دارند که آنها نیز حالت روند بازار را پیش‌بینی می‌کنند. ولی روند بازار خرسی نزولی است.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *