بررسی کامل بازار طلا در ایران

بازار طلا به عنوان یکی از جذاب ترین بازارهای سرمایه گذاری مطرح بوده و همیشه طرفداران زیادی داشته است. این بازار نیز شبیه به بازار بورس، قابلیت سرمایه گذاری در اعداد و ارقام مختلف را داشته و می توان با اعداد کم یا زیاد به آن وارد شد.

 

بازار طلا

قابلیت های بازار طلا به حدی است که دولت ها نیز همیشه از آن به عنوان یک روش ساماندهی اقتصادی استفاده کرده و به طور کلی طلا در عرصه اقتصاد جهان، همیشه میان دار بوده است.

ویژگی های ذاتی طلا سبب شده است که این فلز گرانبها همیشه و در تمامی اعصار به عنوان یک واحد معاملاتی ارزشمند شناخته شده و تقریبا همیشه بازاری گرم داشته باشد.

جالب است بدانید که چیزی نزدیک به 4 هزار سال پیش، این مردم هندوستان بودند که در کتاب مقدس خود، از فلزی به نام طلا یاد کردند و به گواهی تاریخ از آن زمان و حتی شاید پیش از آن، طلا به عنوان یک فلز گرانبها شناخته شد. در ایران نیز داریوش کبیر بود که برای نخستین بار، سکه طلا ضرب کرده و آن را به عنوان واحد پولی کشور، به رسمیت شناخت.

با توجه به ایمن بودن بازار طلا در اکثر مواقع، سرمایه گذاری در این بازار، غالبا حداقل سودآوری که دارد، حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم خواهد بود. با این حساب عاقلانه به نظر می رسد که همیشه بخشی از سرمایه خود را به بازار طلا وارد ساخته و از این محل، امنیت مالی ایجاد کنید.

چیزی که در آمار و ارقام سال های گذشته نیز مشاهده می کنیم، میانگین صعودی نرخ طلا بوده و به نظر می رسد که بازار طلا، مثبت ترین بازار طی 40 سال گذشته به حساب می آید.

 

چطور به بازار طلا وارد شویم؟

برای سرمایه گذاری در بازار طلا، روش های مختلفی پیش روی شما قرار دارند.

 

 

خرید فیزیکی طلا

این یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین روش های سرمایه گذاری در بازار طلا محسوب می شود و اتفاقا همچنان مورد استقبال بسیاری از افرادی که قصد سرمایه گذاری بر طلا را دارند، قرار می گیرد. در این بازار می توانید انواع سکه های طلا، شمش، طلای اجرت دار (که البته برای سرمایه گذاری مناسب نیست) و طلای کارکرده که با چالش های خود همراه است. با این حساب به نظر می رسد که خرید سکه طلا بهترین شکل از سرمایه گذاری در بازار فیزیکی طلا باشد.

 

 

خرید سهام شرکت های معدنی مربوط به فلزات گرانبها

 

 

سرمایه گذاری در بازار بورس کالا

اگر بخواهید در بورس کالا به سرمایه گذاری در بازار طلا بپردازید، دو روش وارد شدن به قراردادهای آتی و گواهی سپرده طلا مقابلتان قرار خواهد داشت.

 

 

گواهی سپرده طلا

گواهی سپرده طلا، نوعی از اوراق بهادار است که در حکم طلا بوده و با خریداری کردن آن، در بازار طلا سرمایه گذاری کرده اید. با خرید گواهی سپرده طلا، ریسک گم کردن یا به سرقت رفتن طلا را نیز از خود دور کرده اید.

لازم به توضیح است که پشتوانه این گواهی های سپرده طلا، سکه های طلایی است که در انبار بورس کالای ایران در خزانه بانک رفاه، قرار دارند. البته به جز آن، بانک های ملی، صادرات و سامان نیز گواهی سپرده طلا، دارند. لازم به ذکر است که ارزش هر برگه گواهی سپرده طلا، معادل با 0.1 یک سکه طلا است. با این حساب با خرید 100 گواهی سپرده، در حقیقت، 10 سکه طلا خریداری کرده اید.

پس از آن نیز امکان این وجود خواهد داشت که با مراجعه به خزانه بانک، سکه های خریداری شده خود را به شکل فیزیکی دریافت کنید. این تحویل سکه در روزهای کاری از ساعت 8 صبح تا 16 عصر، قابل انجام خواهد بود که البته ممکن است در زمان آینده، این ساعات به دلایلی تغییر داشته باشند.

با خرید گواهی سپرده طلا، از معافیت مالی برخوردار خواهید بود. همین طور دیگر نیازی نیست که شکل فیزیکی طلا را نگهداری کرده و بابت امنیت آن، نگران باشید. همین طور شما می توانید با وثیقه گذاری گواهی سپرده طلا، تسهیلات بانکی دریافت کنید.

برای معامله گواهی سپرده طلا باید از ساعت 13:00الی 15:30 در پنل معاملاتی خود در بازار بورس، حاضر باشید. البته پیش گشایش معاملات از ساعت 12:30 تا 13:00 خواهد بود.

 

 

چند نکته در خصوص گواهی سپرده طلا

در صورتی که قصد خرید گواهی سپرده طلا دارید، باید توجه داشته باشید که بابت هر روز نگهداری سکه های شما در خزانه داری بانک ها، روزانه 70 تومان کارمزد دریافت خواهد شد.

همین طور کارمزد معاملات گواهی سپرده نیز به اندازه 0.125 درصد ارزش کل معامله خواهد بود. در صورتی که از روش معکوس استفاده کرده و سکه های فیزیکی خود را به خزانه بانک تحویل داده و گواهی سپرده دریافت کنید، 2000 تومان بابت هر سکه، مبلغ کارشناسی دریافت خواهد شد.

 

 

قراردادهای آتی

قراردادهای آتی، همان طور که از نام آن ها می توان حدس زد، به قراردادهایی گفته می شود که در زمان فعلی قیمت گذاری شده و خرید در آینده با همین قیمت فعلی، اتفاق خواهد افتاد. در واقع شما پیشتر برای خرید در آینده، قیمت تعیین کرده و نوعی پیش خرید انجام می دهید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *