نکات طلایی در مورد بازار خرسی (بازار منفی) باید بدانیم

بازار خرسی (Bear market) از اصطلاحاتی است که می‌تواند وضعیت و روند بازار سرمایه را توصیف کند. اگر قیمت سهام در بازار، روندی نزولی داشته باشد به آن بازار، بازار خرسی گفته می‌شود. در بازار خرسی، اوضاع اقتصادی در رکود است و قیمت‌ها روندی کاهشی را پِی می‌گیرند. گفته می‌شود که در طبیعت، گاو همیشه با خرس می‌جنگد.

 

بازار خرسی

 

به همین خاطر، با توجه به اینکه برای حالت صعودی قیمت‌های بازار از اصطلاح بازار گاوی استفاده می‌شود، نقطه مقابل آن بازار خرسی است.

برخی هم معتقدند که شکل پنجه‌های رو به پایین خرس در مبارزاتش است که یادآور حالت نزول و شکست است و از همین رو به بازارهای مذکور، بازار خرسی می‌گویند. در هر حال، مشخص نیست که دلیل و ریشه اصلی این نام‌گذاری چیست.

 

بازار خرسی

در بازارهای خرسی، عرضه زیاد است و تقاضا اندک. در نتیجه روند بازار کاهشی می‌شود. شاید دوست داشته باشید بدانید که منظور از روند کاهشی دقیقا چیست. زمانی که قیمت یک دارایی به طور عمومی کاهش پیدا می‌کند، روند قیمت‌ها اصطلاحا نزولی و کاهشی می‌شود.

معنای کاهشی بودن قیمت‌ها این نیست که مدام شاهد کاهش قیمت هستیم بلکه یعنی برایند نوسانات قیمتی که گاهی پایین هستند و گاهی بالا به سمت کاهش است. اگر اوج جدید قیمت از اوج قدیم آن پایین‌تر باشد، روند بازار کاهشی است و با یک بازار خرسی رو به رو هستیم.

 

روانشناسی و بازار خرسی

روانشناسی و بازار خرسی با هم در ارتباط هستند. زمانی که جو و فضای حاکم بر بازار به شدت منفی و سرد است، هیچ‌کس میلی به سرمایه‌گذاری و فعالیت در بازار ندارد. بنابراین حالت خرسی به وجود می‌آید.

شاید بتوان رابطه میان جو و فضای منفی و بازارهای خرسی را رابطه‌ای کاملا دوسویه دانست. یعنی هم بازار منفی می‌تواند منجر به سرد و بی‌روح شدن بازار شود و هم جو منفی و اخبار ناخوشایند می‌توانند موجبات شکل‌گیری بازار منفی را فراهم کنند. بازار خرسی در مقابل بازار گاوی قرار دارد. بازار گاوی نشان‌دهنده روند صعودی بازار است.

 

 

یکی دیگر از دلایلی که موجب وقوع بازار خرسی می‌شود، احساس نیاز به اصلاحات اقتصادی در یک بازار است. یعنی وقتی که بازار به این نتیجه برسد که نیاز به اصلاحات اقتصادی در آن وجود دارد و اصولی که سابقا در آن رواج داشته است، پاسخ‌گوی حمایت از سهام شرکت‌ها نیست.

در بازارهای خرسی نمی‌توان روی حدسیات، حساب باز کرد و احتمال اینکه ضرر کنید بسیار بیشتر از آن است که می‌پندارید. البته باید این نکته را هم یادآوری کرد که شناختن صنایع، اقتصاد، محیط بازار و سهام مختلف هم تا حد زیادی می‌تواند روی تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف نقش داشته باشد.

به عبارت دیگر، چنانچه آگاهی، دانش و تجربه شما زیاد باشد، احتمال اینکه بتوانید در بازارهای خرسی هم دوام بیاورید بسیار زیاد است. اما چنانچه تخصص و میزان حرفه‌ای بودن‌تان چندان قابل‌ملاحظه نباشد حتی در بازارهای گاوی که نقطه مقابل بازارهای خرسی هستند و در آنها روند قیمت افزایشی است و اوضاع مطلوب به شمار می‌رود هم دچار مشکلاتی خواهید شد.

زیرا حتی در بازارهای گاوی هم نوساناتی رخ می‌دهد و افزایشی بودن قیمت لزوما به این معنا نیست که قیمت‌ها مدام در حال افزایش هستند(برایند قیمت‌ها در حال صعود است) پس در چنین بازارهایی هم امکان اینکه در نوسانات و در هنگام کاهش قیمت‌ها در بازار ضرر کنید بسیار زیاد خواهد بود.

 

بدترین نکته درباره بازار خرسی

ورود به بازارهای خرسی با زیان و مشکلات زیادی همراه است. حتی اگر فکر می‌کنید که ورودتان در رکود نمی‌تواند آسیب زیادی به شما وارد کند و با کمی صبر می‌توانید شاهد رونق بازار باشید، سخت در اشتباه هستید.

امکان اینکه زیان و ضرر زیادی متوجه سرمایه‌تان شود بسیار بیشتر از آن است که فکر می‌کنید. قیمت‌ها در بازار نزولی، مدام ارزش خود را از دست می‌دهند و قبل از آنکه اوضاع بازار تکانی بخورد، آن‌قدر ضرر می‌کنید که دیگر نجات دادن‌تان دشوار می‌شود. در بازار خرسی، اوضاع ناامیدکننده‌ای به وجود می‌آید و ارزش سهام کاهش پیدا می‌کند.

 

ویدیو آموزشی

 

 

 

 

جان گرفتن مجدد بازار خرسی

آیا امکان جان گرفتن مجدد بازار نزولی وجود دارد؟ زمانی که یک بازار به حالتی ناامیدکننده درمی‌آید و قیمت‌ها رو به افول می‌گذارد، احتمال دارد که دوباره همه چیز رو به راه شود؟ قیمت‌ها در چنین بازاری رو به کاهش می‌گذارند و نهایتا به کف خود می‌رسند.

بعد از اینکه قیمت‌ها به کف خود می‌رسند به تدریج بازار به شرایط پایدار دست پیدا می‌کند. و پس از آن می‌توان انتظار داشت که بازار جانی دوباره بگیرد و رو به رشد بگذارد.
یادتان باشد که در بازار خرسی، قیمت‌ها به آهستگی پایین می‌آیند. اما روند کاهش بسیار طولانی است. این روند نزولی در مدت زمانی بلند باعث می‌شود که با کاهش قیمت شدیدی رو به رو شویم.

یعنی افت قیمت بسیار زیاد باشد. مثلا اگر با دنیای کریپتوکارنسی‌ها یا رمزارزهای دیجیتالی آشنا باشید(بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و…)، متوجه خواهید شد که مفاهیم بازار خرسی و بازار گاوی در آن به وفور به وقوع می‌پیوندد.

 

 

 

تشخیص بازار خرسی از روی نمودارهای قیمت

نمودارهای قیمت بازارهای خرسی نشان‌دهنده افت و کاهش قیمت هستند. یادتان باشد که این کاهش قیمت در بازارهای مذکور به کندی و به حالتی تدریجی رخ می‌دهد. یعنی باید در بلندمدت آن را بررسی کرد. پس زمانی که کاهش قیمتی دو یا سه روزه را در یک بازار شاهد هستید به هیچ‌وجه نمی‌توانید آن را یک بازار خرسی بنامید. در حقیقت، بازار خرسی، بازاری است که روند کاهشی در آن به صورت بلندمدت رخ می‌دهد.

ورود به بازار نزولی کار درستی است؟ پاسخ به این سوال به هیچ‌وجه قطعی نیست. همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد، میزان تبحر و تخصص فردی، وضعیت اقتصادی یک کشور، ظرفیت‌های روانی بازار و خود شخص سرمایه‌گذار از جمله عواملی هستند که می‌توانند بر موفقیت در بازارهای مختلف نقش داشته باشند. پس ارائه و صدور احکام کلی درباره روند و شیوه سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف به هیچ‌ عنوان کار صحیحی نیست.

 

همان طور که احتمالا شنیده اید در بازار بورس، دو وضعیت بازار گاوی و خرسی داریم. یک خرس و گاو به دو حالت مختلف در میدان جنگ و نبرد حضور پیدا می کنند. گاو با شاخ هایش رو به بالا و خرس با خم کردن سرش رو به پایین می جنگد. بازار بورس نیز از این جهت به گاو و خرس تشبیه شده است.

بازار گاوی به معنای بازاری با نرخ های صعودی و رو به رشد است و بازار خرسی به شرایطی گفته می شود که قیمت ها شیب نزولی گرفته اند. با این حساب یک معامله گر حرفه ای باید شناخت درستی نسبت به شرایط بازار گاوی و بازار خرسی داشته باشد. او باید بداند که چه وقت بازار خرسی شده و چه وقت با یک بازار گاوی روبرو است. به این ترتیب قدرت تصمیم گیری بهتری داشته و می تواند زمان خرید و فروش خود را تنظیم نماید.

شما باید در تحلیل های خود قیمت آغازین سهام در روز کاری بورس، قیمت پایانی، کمترین قیمت سهام در آن روز و بیشترین قیمت سهام را در نظر داشته باشید. تحلیل های تکنیکال و بررسی اوضاع و احوال اقتصادی صنایع مختلف می تواند تاثیر مستقیم در تصمیم گیری های خرید و فروش شما داشته باشد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *