توضیح اوراق مشارکت به زبان ساده (توضیحات کامل) + سه ویدیو

اوراق مشارکت (participation papers)، نوعی اوراق بهادار است. یعنی اوراقی که ارزش مالی دارند و می‌توان به معامله با آنها پرداخت. شرکت‌های دولتی و خصوصی برای تامین بودجه‌های خود برای پیش‌برد پروژه‌های‌ عمرانی از این اوراق بهره می‌گیرند.

اوراق مشارکت چیست ؟

انتشار چنین اوراقی از سوی بانک مرکزی صورت مي‌گیرد. مثلا برای ساختن سدها، جاده‌ها، تونل‌ها و…، دولت اقدام به انتشار اوراق مشارکت می‌کند. انتشار این ورق ها و خریدن آنها از سوی مردم، نوعی مشارکت عمومی و مدنی است. در هر ورقه مشارکت، میزان سهم دارنده آن منتشر می‌شود.

بطور کلی دولت در راستای کنترل نقدینگی، عدم چاپ پول جدید، عدم دریافت وام از کشورهای خارجی و… پولی را از ملت خود قرض می کند و با آن اقدام به احداث پروژه می کند. این پروژه می تواند مثلا یک بزرگراه باشد. سپس تضمین می کند پس از پایان پروژه، مبلغ قرض گرفته را به ملت پس دهد. این روش یکی از معمول ترین و بهترین روش های انجام پروژه ها در سراسر جهان است.

اوارق مشارکت

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، برای تامین مالی پروژه‌های عمرانی و انتفاعی(مثلا پروژه‌های تجاری) که از سوی دولت، شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، موسسات عام‌المنفعه، شرکت‌های سهامی عام و خاص و تعاونی انجام می‌شوند به صورت عمومی منتشر و در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که قصد سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها دارند. اما سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها چه منفعتی برای افراد دارد؟ چرا باید در چنین برنامه‌هایی مشارکت داشت؟

در مطالب پیشنهاد مطالعه، مطلب کاملی در مورد دلیل خرید اوراق مشارکت اعلام شده است. اما بطور کلی معافیت از مالیات، فروش قبل از سر رسید، سود تضمینی از جمله مزیت های اوراق مشارکت به شمار می آیند.

 

اوراق مشارکت چه انواعی دارند؟

بطور کلی این اوراق به دو دسته اوراق بورسی و غیر بورسی تقسیم می شوند. خود اوراق بورسی نیز به دو دسته کلی اوراق مرکب و مشارکت به کسر تقسیم می شوند.

اوارق مشارکت

هر یک از این اوراق معنای خاص خود را دارند. اما یکی از بهترین انواع اوراق نوع قابل تبدیل به سهام است که جذابیت زیادی بین فعالین بازار سرمایه دارد.

 

ویدیوهای آموزشی

 

 

 

 

 

چطور اوراق بخریم ؟

هر نهادی که مجاز به انتشار اوراق باشد، حتما باید یک بانک جهت عرضه این اوراق مشخص کند. با مراجعه به بانک معرفی شده می توان اوراق مورد نظر را خرید. معمولا در زمان اعلام خرید اوراق مشارکت، نوع خرید و بانک مربوطبه نیز اعلام می گردد.

 

آیا اوراق مشارکت اسلامی است؟

بله، از آنجایی که محل هزینه این اوراق مشخص است و همچنین برای اهداف خیرخواهانه و توسعه ای استفاده می شوند. در نتیجه این اوارق از نظر اسلامی مشکلی ندارند. همچنین مشخص بودن سود این اوراق یکی دیگر از دلایل اسلامی بودن آنها است.

آموزش های ویژه

نسبت p/e

به قول حرفه ای های بورس، سود اصلی در بورس در خرید خوب است. پس در نتیجه خرید سهم در قیمت مناسب یکی از مهم ترین دلایل کسب سود در بورس است. چرا که اگر سهم را در قیمت خوبی خرید کرده باشیم از اصلاح قیمت و حتی ریزش بازار در امان خواهیم بود.

به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری سهامی با p/e بالا را خریداری کند در روزهای رکودی و نزولی بازار انتظار کاهش قیمت زیادی از سهم می رود ولی اگر سرمایه گذار سهام با p/e مناسب را خریداری کند حتی در روزهای منفی هم دغدغه ای برای کاهش قیمت سهم نخواهد داشت.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *