پولمان را در بانک بذاریم یا اوراق بدهی یا اوراق قرضه بخریم؟ + ویدیو

تا به حال اقدام به خرید خانه، خودرو و… کرده‌اید؟ برای این کار نیاز به وام گرفتن از بانک داشته‌اید. این‌طور نیست؟ گاهی‌اوقات بدون گرفتن کمک‌های جانبی مانند وام بانکی، رسیدن به آرزوهایی مانند یک خودروی بهتر یا منزلی بزرگ‌تر شدنی نیست. برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ هم داستان از همین قرار است. در این مقاله از سایت آموزش بورس قصد داریم به زبان ساده اوراق بدهی یا اوراق قرضه را آموزش دهیم.

 

اوراق بدهی

 

اوراق قرضه  چیست؟

یعنی گاهی ‌اوقات شرکت ها برای سر و سامان دادن به طرح‌ها و پروژه‌های‌شان نیاز به منابع تامین مالی دارند. اگر قرار باشد برای تامین مالی مبالغ کلان خود به نزد بانک‌ها بروند، احتمال اینکه بانک بتواند چنین چیزی را تقبل کند، بسیار اندک است.

در نتیجه، پای راه‌کارهای دیگری مانند انتشار اوراق بدهی به میان می‌آید. یعنی شرکت‌ها برای اینکه بتوانند به پروژه‌های خود سر و سامان بدهند به سراغ انتشار اوراقی می‌روند که از سوی عموم قابلیت خریداری دارد.

 

به همین دلیل است که به این اوراق، اوراق بدهی گفته می‌شود. یعنی سازمان‌ها و شرکت‌هایی که این اوراق را پخش می‌کنند به نوعی به خریداران اوراق، بدهی دارند. سود خرید چنین اوراقی در چیست؟ داستان چیست؟

 

آشنایی بیشتر با اوراق بدهی

همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، مردم با خرید اوراق قرضه از دولت یا شرکت‌های بزرگ به پیش‌بُرد پروژه‌های آنها کمک می‌کنند. در واقع، انگار مردم با خرید اوراق بدهی به نوعی به شرکت‌ها یا پروژه‌های دولتی وام می‌دهند. این وام باعث می‌شود تا پروژه‌ها و فعالیت‌های مختلف شرکت‌های مذکور یا دولت پیش برود و به سود و درآمدزایی برسد.

شاید بپرسید که در این معامله، چه نفعی به خریداران اوراق بدهی می‌رسد. باید بگوییم که این خرید و معامله، دوسر سود است.

یعنی هم خریدار سود خواهد کرد و هم فروشنده. داستان به این صورت است که با خرید اوراق بدهی، خریداران می‌توانند در موعدهایی مشخص از سوی دولت یا شرکتی که اوراق را به آنها فروخته است، سودی ثابت دریافت کنند.

 

 

ویدیو آموزشی

 

 

 

اوراق بخریم یا پول خود را در بانک بذاریم؟

 شاید باز هم برای‌تان این سوال پیش بیاید که بهتر نیست، پول‌مان را در بانک بگذاریم و از آن سود دریافت کنیم تا وارد بازی دیگری شویم و طرف حساب‌مان را شرکت‌های مختلف یا دولت کنیم؟ در اینجا باید به شما گوشزد کرد که سود اوراق بدهی معمولا از سود بانک‌ها بیشتر است. پس با یک دودوتا چهارتای ساده متوجه خواهید شد که شرکت کردن در چنین معامله‌ای به سودتان خواهد بود.

 از سوی دیگر سرمایه‌گذاری با اوراق مشارکت، نوعی سرمایه‌گذاری بدون ریسک است. یعنی شما در موعدی مشخص، سودتان را دریافت می‌کنید و زمانی که سررسید دریافت کل پول‌تان هم برسد، بی‌کم و کاست، مبلغ اولیه‌ای را که با آن اوراق بدهی خریداری کرده بودید در دست خواهید داشت. پس خرید اوراق بدهی، عاقلانه است. نیست؟

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *