انواع کارگزاری های بورس و نهادهای مالی در ایران

در کشورمان کارگزاری های زیادی فعال هستند. در این مطلب قصد داریم علاوه بر معرفی انواع کارگزاری، به معرفی نهادهای مالی مرتبط با صنعت بورس و کارگزاری نیز بپردازیم.

کارگزاری های معمولی

این کارگزاری ها همان دسته ای هستند که تنها واسطه گری معاملات سهام را انجام داده و کارمزد معاملاتی را دریافت خواهند کرد.

 

کارگزاری های مشاور

کارگزاری مشاور یکی دیگر از انواع کارگزاری در کشور هستند. کارگزاری هایی هستند که به جز واسطه گری معاملات بازار بورس، مشاوره سرمایه گذاری نیز ارائه می دهند. همین طور سبدگردانی و مشاوره عرضه سهام از سایر خدماتی است که پس از اخذ مجوزهای لازم، بعضی از کارگزاری ها، خواهند داشت. این کارگزاری ها حق مشاوره خود را از سرمایه گذاران دریافت خواهند کرد، اما با این همه به دلیل امکاناتی که به سهامداران ارائه می دهند، مورد استقبال بیشتری به ویژه از سوی سهامداران حرفه ای قرار دارند.

 

کارگزاری های نهادی

یکی دیگر از انواع کارگزاری ها، نهادی هستند. کارگزاری های نهادی، در بخش خرید و فروش و معاملات صندوق های مشترک سرمایه گذاری فعال هستند. معمولا کارمزد این کارگزاری ها در سطح کمتری قرار دارد.

 

 

کارگزار ناظر

دقت داشته باشید که کارگزار ناظر همان کارگزاری است که شما معاملات خود را تحت پوشش آن انجام می دهید. در زمانی که شما تنها با یک کارگزاری کار کنید، این مفهوم ساده تر بوده و همان کارگزاری، کارگزار ناظر شما خواهد بود. اما اگر معاملات خود را تحت پوشش چند کارگزاری انجام می دهید، در هر نماد معاملاتی، کارگزار ناظر شما، کارگزاری خواهد بود که خرید از طریق آن انجام شده است. به این ترتیب برای فروش هر نماد معاملاتی نیز باید به کارگزار ناظر مربوط به آن توجه کنید.

اگر در این زمینه تردید دارید، می توانید به سایت csdiran.com مراجعه نموده و کارگزار ناظر خود را در بخش سرویس های الکترونیکی سهامداران مشاهده نمایید. برای ورود به این بخش، به کد ملی خود نیاز خواهید داشت.

 

 

 

تغییر کارگزاری ناظر

برای تغییر کارگزاری ناظر یک روش ساده پیش رو دارید. در صورتی که مایل به تغییر کارگزاری ناظر خود هستید، باید ابتدا معاملات خود در کارگزاری ناظر فعلی را صفر کرده و تمامی سهامی که از طریق آن خریداری کرده اید، را به فروش برسانید. به این ترتیب با اولین خریدی که از طریق کارگزاری جدید انجام دهید، کارگزار ناظر شما، این کارگزاری جدید خواهد شد.

 

روش قدیمی تغییر کارگزار ناظر

شما می توانید با مراجعه به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه کرده و درخواست تغییر کارگزاری را ارائه دهید.

همین کار را می توانید با مراجعه به وب سایت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام داده و فرم درخواست غیرحضوری تغییر کارگزار ناظر را دریافت کنید. با پر کردن فرم درخواست غیرحضوری تغییر کارگزار ناظر، آن را به علاوه گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی، به شرکت سپرده گذاری مرکزی پست نمایید.

 

 

مشاوره سرمایه گذاری

بعد از مطالعه انواع کارگزاری ها حال در مورد شرکت های مشاور سرمایه گذاری صحبت خواهیم کرد. از آن جایی که بسیاری از سهامداران و به ویژه افراد تازه کار در بازار بورس و سرمایه گذاری، درک درستی از روش های سرمایه گذاری و تکنیک های آن ندارند، ممکن است در کوتاه مدتی سرمایه خود را تلف کرده و به جای سودآوری، آن را به صفر نزدیک کنند. از این جهت استفاده و بهره گیری از شرکت های مشاوره سرمایه گذاری می تواند برای این افراد، به عنوان یک فرصت طلایی بوده و مسیر سرمایه گذاری صحیح و کارآمد را به آن ها نشان دهد.

شرکت های مشاوره سرمایه گذاری توسط افرادی خبره و کارآمد در بازار سرمایه اداره می شود که می توانند سیگنال های درستی از خرید و فروش را به مشتریان خود ارائه دهند.

البته در نظر داشته باشید که این موضوع به هیچ وجه قطعی و صد در صدی نیست و ضمانتی بابت سودآوری پیشنهادات شرکت های مشاور وجود ندارد، اما به هر ترتیب دریافت این مشاوره ها از افراد عالم در این زمینه، به مراتب بهتر از تصمیم گیری های بدون علم و آگاهی خواهد بود.

 

درجه بندی کارگزاری ها

کارگزاری های بورس در کشور، درجه بندی شده اند و شما می توانید این  درجه بندی را فهرستی که هر ساله از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران منتشر می شود، مشاهده کنید.

 

 

اعتبار معاملاتی

در بعضی کارگزاری ها، اعتبار معاملاتی به سهامداران با سابقه فعالیت بالا، داده می شود. این اعتبار معاملاتی را می توان چیزی شبیه به همان وام بانکی تعریف کرد که از سوی کارگزاری به سهامدار داده می شود تا با آن سرمایه گذاری کرده و با سودآوری در معاملات سهام، مبلغ را به کارگزاری بازگرداند. میزان این اعتبار و نحوه اعطای آن، بسته به کارگزاری، سهامدار و میزان سابقه سهامداری وی دارد و چیزی نیست که بتوان در خصوص آن یک فرمول قطعی عنوان ساخت.

 

سبدگردانی در کارگزاری بورس

بیشتر کارگزاری های بورس دارای سیستم سبدگردانی بوده و سهامدارانی که از زمان کافی برخوردار نبوده و یا به اندازه کافی نسبت به بازار سرمایه اطلاعات ندارند، می توانند سبدگردانی سرمایه خود را به کارگزاری سپرده و با اطمینان خاطر بیشتری در این بازار گام بردارند. به این ترتیب سفارشات خرید و فروش به نام شخص بوده، اما مدیریت آن را کارگزاری برعهده خواهد داشت.

 

صندوق سرمایه گذاری کارگزاری ها

تعدادی از کارگزاری های بورس دارای صندوق های سرمایه گذاری هستند و سهامدارانی که مایل به خرید این صندوق ها و ثبت نام در آن ها هستند، می توانند از این مجرا وارد شده و سرمایه خود را به صندوق های سرمایه گذاری بسپارند.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *