آموزش جامع وضعیت مجاز محفوظ ، ممنوع، ممنوع متوقف و … + ویدئو و مثال

اگر تجربه و سابقه فعالیت در بازارهای بورس را داشته باشید، حتما در مواجه با نماد شرکت های مختلف حاضر در بورس، با عباراتی از جمله مجاز، مجاز محفوظ ، ممنوع، ممنوع متوقف ، متوقف و … روبرو شده اید. در ادامه با ما همراه باشید تا مفاهیم مربوط وضعیت نماد بورسی را دنبال کنیم.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

آقا خلاصه از سال 94 – 95 که یکمی قوانین بازگشایی و بسته شدن سهام عوض شد کلی داستان داشتم. زرت و زرت سهممو میبستن و باز می کردن و هر سری هم یه چیزی به اسم مجاز و محفوظ و ممنوع و مقطوع و قطع نخاع و … میذاشتن!

یادمه یه بار شدیدا پول نیاز داشتم و سهم هم ممنوع شده بود. دیگه نگم براتون که کلی داستان شد برام. بعد این اتفاق یکبار برای همیشه نشستم اینو یاد گرفتم و یکبار هم برای همیشه میخوام کامل این نکات رو به شما یاد بدم!

شناخت وضعیت نمادهای بورسی

اگر به صفحه معاملات برخط بورس نگاه کرده و یا در وب سایت های بورسی، وضعیت نمادهای مختلف را مشاهده کنید، متوجه توقف نمادهای بورسی و بازگشایی آن ها خواهید شد. به دلایل مختلف نمادهای بورسی دچار توقف شده و پس از رفع آن ها، مجدد به میدان خرید و فروش های سهامی بازمی گردند.

وضعیت نماد در بورس

این توقف ها برای سهامداران اهمیت زیادی داشته و لازم است که قوانین مربوط به آن ها را به خوبی بدانند. برخی اوقات توقف نماد، به شکل یک فرصت معاملاتی ظاهر شده و باید دقت کافی بر آن ها در زمان بازگشایی داشته باشیم.

بطور کلی ما پنج وضعیت برای یک نماد بورسی و فرابورسی داریم :

• نمادهای بورسی مجاز
• نمادهای بورسی مجاز – محفوظ
• نمادهای بورسی مجاز – متوقف
• نمادهای بورسی ممنوع
• نمادهای بورسی ممنوع – متوقف

اما در هر یک از وضعیت های فوق، دلایلی موجب قرار گرفتن سهام و نماد یک شرکت در آن می شود که در ادامه نگاهی به آن ها می اندازیم.

لازم به یادآوری است که شناخت این موارد کمک می کند تا فعالیت افراد در حوزه بازارهای بورس، با آگاهی بیشتری صورت پذیرفته و در نهایت به هدف اصلی که سودآوری است، نزدیک تر شوند.

 

بستن نماد شرکت ها در بورس

پیش از هر چیز شاید لازم به توضیح باشد که این بستن نماد شرکت ها در بورس را تنها در بورس های ایران شاهد نیستیم و این یک قاعده کلی جهانی است.

به واقع با بروز برخی شرایط، نماد شرکت های سهامی متوقف یا ممنوع به معامله شده و غالبا نیز ظرف مدت کوتاهی (حداکثر چند روز)، این مشکل مرتفع شده و مجددا نماد آن شرکت به وضعیت سبز و مجاز به معامله بازمی گردد.

بدیهی است که در زمان توقف معاملات سهام یک شرکت و ممنوع شدن نماد آن، امکان معامله چه خرید و چه فروش، وجود نخواهد داشت و سهامداران برای معاملات مربوط به آن نماد بورسی، باید منتظر بمانند.

 

وضعیت مجاز در بورس

نمادهای بورسی مجاز، آن هایی هستند که با چراغ سبز و بدون هیچ گونه محدودیتی در فعالیت بوده و معاملات خرید و فروش سهام آن ها می تواند بدون مانع صورت پذیرد. در واقع وضعیت مجاز نماد بورسی یک وضعیت عادی است یعین سهم مشکلی ندارد و می تواند معامله شود.

وضعیت نماد مجاز در بورس ممنوع متوقف

اگر دقت کرده باشید معمولا در یک روز معاملاتی، بیشتر نمادهای حاضر در بورس به رنگ سبز و مجاز هستند و سهم بزرگتری از شرکت ها در حالت مجاز به سر می برند.

 

نماد مجاز محفوظ در بورس چیست ؟

وضعیت مجاز – محفوظ به شرایطی گفته می شود که سفارش گیری در مورد یک نماد بورسی ممکن بوده، اما هنوز معامله ای صورت نمی گیرد. به واقع در این شرایط چیزی شبیه به زمان معاملاتی 8:45 صبح الی 9:00 را داریم که امکان سفارش گذاری وجود دارد، اما هنوز اتفاق معاملاتی واقعی رخ نمی دهد.

به زبان ساده تر مجاز محفوظ یعنی خریدار و فروشنده در حال چانه زدن با یکدیگر در مورد قیمت هستند اما نمیتوانند خرید و فروش داشته باشند. البته در این حالت نظارت ناظر سازمان نیز بر سفارش گذاری ها وجود دارد و زمانی که وی قیمت را در تناسب با میانگین تعدادی یا حجمی مشاهده کند، وضعیت نماد را سبز کرده و آن را وارد کانال مجاز می گرداند.

نمادهایی که در حالت مجاز – محفوظ قرار می گیرند، در واقع در شرف بازگشایی بوده و شما می توانید تنها سفارشات خود را در خصوص آن ها، انجام دهید. پس از آن که نماد به زودی از حالت مجاز – محفوظ خارج شده و به حالت مجاز دربیاید، سفارشات وارد شده، به معامله حقیقی تبدیل خواهند شد. به زبان ساده مجاز محفوظ یعنی سهم در آستانه بازگشایی است.

 

مجاز محفوظ چقدر طول میکشد ؟

معمولا حالت مجاز محفوظ بین 30 تا 60 دقیقه طول میکشد که بستگی به نظر ناظر بازار دارد و دارای قانون یکسانی نیست. اما در بیشتر سهام زمان 60 دقیقه رعایت می شود.

 

وضعیت مجاز – متوقف چیست ؟

وضعیت مجاز – متوقف، به زمانی گفته می شود که امکان سفارش گیری نیز روی سهام آن نماد وجود ندارد و یک پله از وضعیت بالا نیز عقب تر رفته ایم. غالبا زمانی که برای یک نماد بورسی، دلایل بسته شدن سهام (حداقل یکی از آن ها) رخ داده باشد، حالت مجاز – متوقف شکل می گیرد.

اما زمانی که نماد به وضعیت مجاز – متوقف دربیاید؛ شما امکان ثبت سفارش نیز نخواهید داشت. یعنی وقتی سهم به حالت مجاز متوقف وارد می شود حتی امکان چانه زدن سر قیمت نیز وجود ندارد! ولی زمانی که سهمی در وضعیت مجاز-متوقف قرار می گیرد یعنی بزودی و احتمالا در همان روز بازگشایی خواهد شد.

 

فرق بین وضعیت مجاز متوقف و مجاز محفوظ چیست ؟

در وضعیت مجاز محفوظ شما می توانید سفارش ثبت کنید اما در وضعیت مجاز متوقف امکان سفارش گذاری در سهم وجود ندارد.

 

ویدئو های آموزشی وضعیت نمادهای بورسی + مثال

در ویدئو بعدی نیز آموزش کاملی نسبت به وضعیت سهام در بورس ارائه شده است. در ویدئوی دوم یک مثال کامل از نحوه بازگشایی و وضعیت های مختلفی که یک نماد طی آن مشاهده می کند ارائه شده است.

 

وضعیت نماد ممنوع در بورس

نمادهای ممنوع، نمادهایی هستند که قابل معامله نبوده و با این همه می توانید اطمینان داشته باشید که در همان روز (روز معاملاتی)، بازگشایی خواهند شد. (البته در زمان توقف نمادهای بورسی و پیش از بازگشایی نماد ممنوع، نمی توانید ثبت سفارش نیز داشته باشید).

 

چرا یک نماد ممنوع میشود ؟

زمانی که یک نماد بورسی در حالت ممنوع قرار بگیرد، امکان معامله سهام آن وجود نخواهد داشت. این اتفاق می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

افزایش یافتن یا کاهش پیدا کردن قیمت پایانی بالاتر از 50 درصد در مدت 15 روز متوالی معاملات (در این مورد، حداکثر 2 روز کاری، معاملات آن نماد بورسی متوقف شده و وضعیت نماد به حالت ممنوع در می آید.)

احتمال دستکاری قیمت به وسیله بعضی از افراد در معاملات (در احتمال دستکاری قیمت، حداکثر 5 روز نماد بورسی مورد نظر، ممنوع اعلام می شود و امکان معاملات در آن وجود نخواهد داشت.)

احتمال استفاده از اطلاعات پنهانی شرکت (در احتمال استفاده از اطلاعات پنهانی شرکت، برای حداکثر 5 روز با ممنوع شدن نماد بورسی مواجه خواهیم شد.)

افزایش یافتن یا کاهش پیدا کردن قیمت پایانی بیشتر از 20 درصد در مدت 5 روز متوالی معاملات (در این مورد برای مدت حداکثر 1 ساعت، وضعیت نماد به ممنوع در حالت سفارش گیری، تبدیل خواهد شد.)

برگزاری مجمع عمومی صاحبان سهام بر اساس اطلاعیه دعوت به مجمع (این مورد برای سهامداران و فعالان بازار سرمایه، قابل پیش بینی است و 1 یا 2 روز کاری پیش از برگزاری مجمع، وضعیت نماد به ممنوع تبدیل می شود.)

برگزار شدن جلسه هیئت مدیره به منظور تصمیم گیری درباره افزایش سرمایه به میزان 200 درصد یا بیشتر از محل صدور سهام جایزه (این مورد نیز 1 روز کاری پیش از برگزاری جلسه، باعث ممنوع شدن نماد شرکت بورسی خواهد شد.)

افشای اطلاعات با اهمیت در گروه الف (در این شرایط تا پایان پذیرفتن جلسه معاملاتی جاری، وضعیت نماد در حالت ممنوع خواهد بود.)

این اطلاعات با اهمیت در گروه الف، شامل مواردی چون تعلیق یا توقف تمام فعالیت های شرکت یا بخشی از آن ها، بهره برداری از طرح ها و پروژه های جدید، اعلام ورشکستگی شرکت، نتایج برگزاری مناقصه یا مزایده ها، کشف منابع و یا ذخایر قابل توجه، نقل و انتقال دارایی های ثابت شرکت، هر گونه ترکیب، تجزیه و ادغام، نتایج شرکت در مناقصات و مزایده ها، واگذاری سهام شرکت بیش از 5 درصد دارایی ها، تغییر سهامدار عمده، تعدیلات سنواتی، هر گونه تغییرات در برآوردهای حسابداری، دریافت کمک های نقدی یا غیرنقدی، پرداخت کمک های نقدی یا غیرنقدی، خرید یا واگذاری مجوز فعالیت و … می شوند.

 

ممنوع متوقف در بورس به چه معناست ؟

این وضعیت ممنوع – متوقف به حالتی گفته می شود که علاوه بر این که سهام آن نماد بورسی قابل معامله خرید یا فروش نیست، در آن روز کاری نیز امکان بازگشایی آن وجود ندارد. در واقع وضعیت ممنوع متوقف یعنی اینکه فعلا سهم بسته است و این بسته بودن احتمالا بیش از چند روز طول خواهد کشید.

وضعیت ممنوع متوقف در بورس

نمادهای ممنوع – متوقف، بازگشایی در آن روز معاملاتی صورت نخواهد پذیرفت و امکان ثبت سفارش و در صف قرار گرفتن نیز وجود ندارد. به این شکل نماد کاملا قفل شده و باید منتظر بازگشایی آن بمانید. در واقع ممنوع متوقف یعنی احتمالا تا زمان خیلی بیشتری سهم بسته خواهد ماند.

بطور مثال سهم آکنتور به دلیل مشکلاتی که داشته است از سال 96 در وضعیت ممنوع متوقف است و امکان خرید و فروش وجود ندارد و سهم بیش از 4 سال است که بسته است!

 

تفاوت بین وضعیت ممنوع و وضعیت ممنوع – متوقف چیست ؟

به زبان ساده وقتی سهمی در وضعیت ممنوع باشد یعنی احتمالا خیلی زود باز خواهد شد. اما اگر سهمی در وضعیت ممنوع – متوقف باشد یعنی احتمالا به این زودی ها خبری از بازگشایی نخواهد بود و سهم دارای مشکلات جدی از نظر سازمان بورس است.

 

نکات مهم در مورد وضعیت نماد ها در بورس

با این حساب با شناخت عناوین توقف و بازگشایی نمادهای بورسی می توانید وضعیت نمادهای بورسی را به درستی شناسایی کرده و اقدامات مناسب مطابق با آن ها انجام دهید.

چیزی که در این خصوص اهمیت زیادی دارد، هشیاری و آگاهی سهامداران و افراد فعال در بازارهای بورس است که به موقع نسبت به احتمال متوقف یا ممنوع شدن سهامی، اطلاع یافته و معاملات خود را بر آن اساس پیش ببرند.

به طور نمونه در خصوص ممنوع شدن معاملات در خصوص یک نماد بورسی به دلیل برگزاری مجمع، امکان آگاهی یافتن از آن پیش از شروع دوره توقف معاملات وجود دارد. به این شکل شما می توانید برنامه ریزی صحیحی در این خصوص داشته باشید و بیشترین سود و کمترین ضرر را برای خود رقم بزنید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *