انواع قیمت در بورس و برداشتی که باید از آن ها داشته باشیم

زمانی که به توضیحات و جزئیات یک نماد بورسی نگاه می کنید، اطلاعات مختلفی از آن به شما داده می شود. انواع قیمت در بورس و گزارش مالی شرکت های حاضر در بورس، نیازمند مطالعه جدی و تخصصی است تا بتوانید بهترین برداشت را از آن ها داشته و تفسیر نمایید تا تصمیمات بهتری در خصوص خرید یا فروش سهام بگیرید.

در حقیقت این اطلاعات قیمتی، نمودارهای سود و زیان، رشد شرکت ها و غیره، ابزاری هستند تا بتوانید معاملات هوشمندانه تری در بازار بورس انجام دهید.

 

قیمت مجاز

در هر تابلوی سهامی، عبارتی با عنوان “قیمت مجاز” مشاهده می کنید. این قیمت در حقیقت یک بازه نوسان را نشان می دهد که سهام مورد نظر در آن روز معاملاتی خاص، می تواند در محدوده آن، رفت و برگشت و نوسان داشته باشد.

به این شکل کف قیمت آن سهام و سقف آن در روز معاملاتی، نقطه ابتدا و انتهای بازه خواهد بود. با این حساب شما می توانید محاسبه داشته باشید که قیمت آن سهام در روز معاملاتی که در آن قرار دارید، از نقطه ابتدای بازه کمتر نشده و از نقطه انتهای بازه نیز بالاتر نخواهد رفت.

 

قیمت آخرین معامله

قیمت دیگری که در تابلوی هر نماد بورسی باید به آن توجه داشته باشید، “قیمت آخرین معامله” است. همان طور که از نام آن برمی آید، قیمت آخرین معامله مربوط به قیمت توافق شده میان خریدار و فروشنده، در آخرین معامله ای است که روی آن نماد بورسی انجام پذیرفته است.

به طور مثال اگر قیمت آخرین معامله نماد بورسی ختور، 2120 تومان باشد، این بدان معنا است که آخرین معامله با قیمت 2120 تومان بوده و یک خریدار تعدادی از سهام ختور را با قیمت هر سهام معادل 2120 تومان خریداری کرده است. (این قیمت، فارغ از تعداد سهم معامله شده، خواهد بود.)

انواع قیمت در بورس

انواع قیمت – اولین معامله

اولین معامله نیز مربوط به قیمت نخستین معامله ای است که در یک روز کاری، انجام می شود و قیمت سهام در اولیه معامله روز را نشان خواهد داد.

 

 

 

قیمت اسمی

قیمت اسمی سهام که باید آن را ارزش اسمی نیز بنامیم، در حقیقت در اساسنامه شرکت های بورسی قید می شود. این قیمت را روی برگه سهام نیز می توان دید.

در حاضر قیمت اسمی سهم های حاضر در بازار بورس ایران، معادل 100 تومان است. لازم به توضیح است  که این قیمت تنها یک نرخ پایه ای بوده و به هیچ وجه به این معنا نیست که سهم ها با این نرخ در بازار بورس معامله خواهند شد. معاملات بر اثر عوامل دیگر (به ویژه میزان عرضه و تقاضا) تعیین قیمت شده و قیمت معاملاتی یک سهام می تواند بیشتر یا کمتر از قیمت اسمی آن باشد.

 

سرمایه قانونی شرکت

سرمایه قانونی شرکت های حاضر در بورس را می توان از ارزش قیمت اسمی سهم های آن در تعداد سهام منتشره، به دست آورد.

 

ارزش بازار سهام شرکت

اما ارزش بازار سهام یک شرکت بورسی، از ضرب قیمت روز سهام آن در بازار بورس در تعداد سهام منتشره به دست خواهد آمد.

 

انواع قیمت – قیمت پایانی

اما قیمت پایانی تفاوت قابل توجهی با قیمت آخرین معامله دارد و متاسفانه برخی از افراد و سهامداران تازه کار و حتی قدیمی، این دو قیمت را با یکدیگر اشتباه فرض می کنند.

قیمت پایانی در هر روز با توجه به میانگین وزنی قیمت های معاملاتی که تا لحظه محاسبه قیمت پایانی انجام شده اند، به دست خواهد آمد. از طرفی دیگر هر روز در اولین لحظه بازگشایی بورس، قیمت مبنای سهام، قیمت پایانی روز قبل خواهد بود.

با این حساب نمی توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت پایانی با قیمت آخرین معامله در یک روز معاملاتی، برابر باشد و محاسبه این قیمت به حجم مبنا بستگی خواهد داشت.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *