انواع صندوق های سرمایه گذاری (راهنمای انتخاب بهترین نوع) + ویدیو

در این مقاله قصد داریم به انواع صندوق های سرمایه گذاری بپردازیم و ببینم با در نظر گرفتن مزایای این شکل از سرمایه گذاری غیرمستقیم، چه گزینه هایی پیش روی ما قرار دارد.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

اگر شما سطح ریسک پذیری پایینی دارید و می خواهید سرمایه گذاری تان در حداکثر امنیت قرار داشته باشید، این صندوق بهترین گزینه برایتان خواهد بود.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نزدیک به 70 تا 90 درصد از سرمایه خود را به سمت بازارهایی چون سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت و مانند آن ها سوق داده و حجم کمتر را به بازار پرریسک تر بورس وارد می کنند. به همین دلیل سودآوری آن ها تضمین شده تر بوده و برای شما یک سطح حداقل پرداخت سود قطعی (بیشتر از سود بانکی رایج) را ضمانت می کنند.

به این صورت شما با سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، یک دریافت سود قطعی و یا بیشتر خواهید داشت که معمولا به صورت ماهیانه یا فصلی پرداخت می گردد. از سایر ویژگی های این نوع از صندوق سرمایه گذاری، می توان به قابلیت نقد شوندگی بالا در آن ها اشاره کرد.

 

 

صندوق سرمایه گذاری در سهام

همان طور که از اسم این صندوق پیداست، انتظار داریم که حجم بیشتر سرمایه گذاری آن در سهام باشد و به واقع نیز همین طور است. صندوق های سرمایه گذاری در سهام، به میزان 70 درصد از سرمایه خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند. باقی مانده دارایی آن ها نیز بسته به شرایط بازار در سپرده های بانکی، اوراق بهادار، اوراق مشارکت و غیره وارد می شود.

همان طور که انتظار می رود با توجه به سرمایه گذاری 70 درصدی این صندوق ها در سهام، میزان ریسک بالاتری نیز نسبت به صندوق های با درآمد ثابت دارند. اما از طرفی دیگر نیز اگر باد به جهت موافق بوزد، سودآوری این صندوق ها به مراتب بیشتر از چیزی است که از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت دریافت می کنیم.

بنابراین اگر ریسک پذیری در شما بالا است و به دریافت سود قطعی نزدیک به سود بانکی قانع نیستید، این صندوق های سرمایه گذاری در سهام با ورود 70 درصد به بازار بورس و سهام (البته همراه با دانش کافی نسبت به این بازار)، برایتان گزینه ای مناسب خواهد بود.

احتمالا خود شما شناخت کافی نسبت به بازار بورس نداشته باشید، اما صندوق سرمایه گذاری در سهام دارای یک تیم مدیریتی کاملا حرفه ای و مسلط بر بازار سهام است که بهترین خرید و فروش ها در زمان مقتضی را انجام خواهد داد. به ویژه اگر به سراغ صندوق های سرمایه گذاری در سهام عرضه اولیه بروید، به دلیل نوپا بودن آن ها، درآمدزایی قابل توجهی را از این مسیر خواهید داشت.

 

صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست؟ در این صندوق ها با چیزی میانه از دو صندوق معرفی شده در بالا مواجه هستیم. در صندوق سرمایه گذاری مختلط، حداکثر 60 درصد از سرمایه صندوق در بازار سهام سرمایه گذاری شده و حداقل 40 درصد آن نیز به سپرده های بانکی، اوراق مشارکت و غیره وارد می شود.

توجه به این دو پیشوند حداکثر و حداقل داشته باشید؛ میزان سرمایه گذاری در سهام از 60 درصد بیشتر نشده، اما سرمایه گذاری در سپرده های بانکی و اوراق مشارکت و غیره می تواند از 40 درصد بیشتر شود.

این صندوق ها با اتخاذ این فرمت از سرمایه گذاری میانه، ریسک را کاهش داده و ضمن برخورداری از شانس درآمدهای بزرگ، عموما دارای ضامن نقد شوندگی نیز هستند. البته لازم به ذکر است که در این صندوق ها حداقل سود قطعی تعریف نشده است.

 

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

این صندوق ها قابل معامله در بازار بورس یا فرابورس هستند و نقطه ریسک آور آن ها نیز درست در همین جا است. به این صورت که به دلیل معامله پذیر بودن واحدهای صندوق ها سرمایه گذاری ETF در بازار سهام، شکل عرضه و تقاضا و عدد معاملات بر ارزش آن ها تاثیر خواهد گذاشت.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه گذاری در سهام و صندوق سرمایه گذاری مختلط، هر سه می توانند در شکل صندوق سرمایه گذاری ETF ظاهرشوند. این صندوق قابل معامله دارای یک سرمایه پایه و مبنایی فیزیکی هستند و کلیه فعالیت های اقتصادی آن ها نیز با اتکا بر همین دارایی اولیه انجام می شود.

 

صندوق سرمایه گذاری در طلا

همان طور که از نام این صندوق ها پیداست، مبنای معاملات آن ها بر پایه طلا و سکه است. به واقع اگر شما مایل به سرمایه گذاری روی طلا هستید، اما به دلایلی از جمله کم بودن سرمایه یا ریسک پذیری حمل و نقل و نگهداری آن، نسبت به این شکل سرمایه گذاری تردید دارید، صندوق  سرمایه گذاری طلا جایگزین های مناسبی هستند.

لازم به ذکر است که صندوق سرمایه گذاری طلا، بخشی از سرمایه و دارایی خود را نیز در بازارهای دیگر چون سپرده گذاری در بانک ها خرید اوراق مشارکت و غیره وارد می کنند.

 

انواع صندوق های سرمایه گذاری

 

صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان

به حتم می دانید که برای سرمایه گذاری در زمین و ساختمان، نیاز به سرمایه هنگفتی است؛ اما با سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان، می توانید با سرمایه های جزئی و کوچک خود نیز به این حوزه ورود پیدا کنید.

این صندوق ها با تجمیع سرمایه های ورودی در پروژه های بزرگ ساخت و ساز وارد می شوند و شما نیز به عنوان یکی از اعضای آن ها، در سودآوری پروژه شریک خواهید بود.

 

صندوق سرمایه گذاری پروژه

شکل سرمایه گذاری این صندوق ها، تنوع بالایی دارد. پروژه ها می تواند به پروژه های نفتی، پتروشیمی، معدنی و غیره مربوط باشد.

 

صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

این نوع سرمایه گذاری، بازدهی مالی برای شخص نخواهد داشت، اما اگر مایل هستید که به محلی کمک کنید، به طور مثال به یک آموزشگاه علمی یا یک تیم فوتبال یاری برسانید، با سرمایه گذاری در صندوق نیکوکاری، ضمانت می شود که سود حاصل از سرمایه گذاری شما برای همیشه به سمت آن نهاد خاص واریز شود.

 

 

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی

صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی به شکلی کاملا تخصصی فعالیت می کنند. این صندوق ها به صنعتی خاص ورود کرده و با بازارگردانی سهام شرکت های آن، تعادل در بازار را حفظ می کنند.

 

صندوق سرمایه گذاری شاخصی

این صندوق ها نیز به شکلی ایمن به نظر می رسند، زیرا سرمایه گذاری در آن ها به موازات شاخص های بازار سرمایه است. (نه بالاتر می رود و نه پایین تر)

 

صندوق سرمایه گذاری جسورانه

این صندوق ها همان طور که از نام آن ها پیداست، نیاز به ضریب بالایی از ریسک پذیری دارند و شما باید برای ورود به چنین صندوق هایی خود را از پیش برای هر چیزی آماده کرده باشید. صندوق سرمایه گذاری جسورانه در استارتاپ ها یا سایر ایده های نوآورانه وارد شده و در صورتی که به سودآوری برسند، سود هنگفت و قابل توجهی برجای خواهند گذاشت.

 

ویدیو آموزشی

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *