سهام چیست و انواع سهام در بورس را بشناسیم (به زبان ساده) + ویدیو

برای افرادی که قصد ورود به بازار بورس را دارند، شناخت انواع سهام و روش های سرمایه گذاری در این بازار، اهمیت زیادی دارد. در حقیقت دانستن تمامی مفاهیم پایه ای بورس، برای ورود به بازار سرمایه ضروری است. در این مطلب انواع سهام بررسی خواهند شد.

 

سهام چیست و چه مفهومی دارد؟

هر شرکت اعم از این که خصوصی یا دولتی باشد، با ورود به بازار بورس، به یک شرکت سهام عام تبدیل می شود. شرکت ها پس از ورود به بورس، بخشی از شرکت را در بورس به فروش می رسانند(مثلا 10 درصد از شرکت که به این اقدام عرضه اولیه گفته می شود). پس از آن این ده درصد بین مردم خرید و فروش می شود.

 

به زبان ساده

فرض کنید یک پیتزا دارید و آن را به چند بخش تقسیم می کنید. به هر یک از آن بخش ها یک سهم گفته می شود. شرکت ها نیز این چنین هستند به بخش های مساوی تقسیم می شوند. مثلا شرکت ذوب آهن اصفهان به هزار قسمت مساوی تقسیم می شود که هر یک از ان قسمت ها سهم نامیده می شود. کسی که 100 سهم از ذوب آهن را داشته باشد در واقع 10 درصد از آن را شرکت را دارا است.

 

هر سهم از یک شرکت سهامی عام، نماینده میزان مشارکت و معرف میزان منافع دارنده آن، از امتیاز و وضعیت مالی شرکت است. (اعم از این که سودآوری یا زیان دهی باشد.) به این شکل در شرایط که تعداد سهام عرضه شده یک شرکت را 2 میلیون سهم بدانیم، شما با داشتن 200 عدد سهم، یک هزارم از سهام این شرکت را در اختیار دارید و به همین اندازه در منافع و سود و زیان آن سهیم خواهید بود.

 

انواع سهام

انواع سهام را می توان به دو فرم شکلی و حقوقی تقسیم بندی کرد. انواع سهام به لحاظ شکلی شامل سهام با نام و سهام بی نام هستند.

همین طور انواع سهام به لحاظ حقوقی، در دو نوع عادی و ممتاز تقسیم بندی می شوند. به علاوه اگر بخواهیم سهم های مختلف را از منظر آورنده آن تقسیم بندی کنیم؛ به دو نوع سهام نقدی و سهام غیرنقدی می رسیم. در ادامه هر یک از این انواع سهام را بررسی می کنیم.

 

 

سهام بی نام

سهام بی نام، به سهامی گفته می شود که به نام شخصی به ثبت نرسیده باشد. به این صورت که در برگه این سهام، نام شخصی آورده نمی شود و سند حامل آن، تعیین کننده هویت مالک آن خواهد بود.

 

 

انتقال سهام بی نام

با توجه به این که سهام بی نام، به نام دارنده ی آن ثبت نشده است، حین انتقال این سهام، نیازی به نقل و انتقال حقوقی و ثبت قرارداد و مانند آن نخواهد بود. بلکه کافی است که ورقه سهام به صورت فیزیکی به شخص دیگر که مالک آینده آن سهام است، انتقال یابد. به واقع در این شرایط کسی که برگه سهام را در اختیار دارد، به عنوان مالک آن شناخته می شود.

 

انواع سهام

سهام با نام

همان طور که انتظار داریم و از نام این نوع سهام مشخص است، در سهام با نام، نام شخص دارنده سهام در دفتر یا ورقه سهام ثبت می گردد. به این صورت با مشاهده ورقه سهام یا مراجعه به دفتر سهام شرکت، مالکیت آن مشخص خواهد بود.

 

انتقال سهام با نام

برای انتقال سهام با نام، دیگر تنها رد و بدل ورقه سهام کفایت نخواهد کرد و باید این انتقال در دفتر ثبت سهام شرکت مربوطه، کاملا به شکل قانونی به ثبت برسد. همچنین لازم است که مالک و خریدار سهام یا نمایندگان قانونی آن ها، دفتر ثبت سهام را امضا نمایند.

 

سهام عادی

سهم های مختلفی که در بازار بورس تهران مشاهده می کنید، سهم های عادی هستند. این سهم ها به صورت متناظر حق رای به دارندگان خود بخشیده و نیز حق مشارکت و تصمیم گیری در مجامع عمومی شرکت ارائه دهنده سهام را دارند. سودآوری سهام عمومی نیز به صورت خطی و در تناسب با سودآوری شرکت ارائه دهنده سهام خواهد بود. به این صورت که در صورت سوددهی مالی شرکت، سهامداران آن که سهام عادی را در اختیار دارند، متناظر با میزان سهام در اختیار خود، سود به دست خواهند آورد. در صورتی هم که شرکت متضرر شده و سودی به دست نیاورد، تبعات و پس لرزه های آن به سهامداران می رسد.

 

انتقال سهام عادی

انتقال سهام عادی، مانند فرمول خرید و فروش سهم ها در بازار بورس تهران، انجام می پذیرد. به این صورت که فروشنده سهام، قیمتی در دامنه نوسان تعیین کرده و در صورتی که خریداری برای این قیمت سهام و تعداد آن، وجود داشته باشد؛ معامله صورت می گیرد.

ویدیو آموزشی سهم چیست؟

 

 

 

سهام ممتاز

سهام ممتاز به سهامی گفته می شود که سودآوری آن در اولویت نسبت به سهام عادی قرار دارد. البته این سهام از دایره مجمع عمومی شرکت ها خارج بوده و افرادی که مالک سهام ممتاز هستند، حق رأی در مجمع عمومی نخواهند داشت.

 

انتقال سهام ممتاز

در انتقال سهام ممتاز نیز شرط معامله، توافق خریدار و فروشنده بر سر قیمت سهام است. لازم به ذکر است که سهام ارائه شده در بورس تهران، از نوع سهام عادی بوده و در این بورس، شاهد ارائه سهام ممتاز نیستیم.

 

بورس

 

سهام نقدی

سهام نقدی گونه ای از سهام است که برای خرید و به دست آوردن آن، مبلغ به صورت نقدی پرداخت می گردد. البته این پرداخت می تواند به صورت صد در صدی نبوده و تنها بخشی از مبلغ سهام نقدی را در بربگیرد.

 

سهام غیرنقدی

سهام غیرنقدی مانند خودرو، ماشین آلات صنعتی و … می شود و پرداخت بابت آن به صورت غیرنقدی است. تذکر: در صورتی که بابت دریافت سهامی حتی کمترین مبلغی پرداخت شده باشد، این سهام در شمار سهم های نقدی قرار می گیرد.

 

 

سهام موسس

سهام موسس به نوعی از سهام گفته می شود که به موسسان شرکت سهامی عام تعلق می گیرد. همان طور که انتظار داریم، سود این سهام بیشتر از سود سهم های عادی است. البته به صورت کلی میزان سود سهام موسس در اساسنامه شرکت باید آورده شده باشد. لازم به توضیح است که سهام موسس قابل انتقال به افرادی غیر از موسسان شرکت مورد نظر نخواهد بود.

 

سهام انتفاعی

سهام انتفاعی به نوعی از سهام اطلاق می شود که بابت ارائه خدمات خاصی چون خدمات علمی که به نوعی به رشد شرکت و سودآوری آن کمک کند، ارائه می شود. در واقع دریافت کننده این سهام، شخص یا اشخاصی هستند که خدمات آن ها خارج از چهارچوب اولیه شرکت، به سودآوری و رشد آن، منجر شده است. به این صورت؛ این اشخاص نیز با دریافت سهام انتفاعی، می توانند از سودآوری شرکت، منتفع و بهره مند گردند.

 

برای خرید سهام چه کنیم؟

 اگر تصمیم دارید که سرمایه در اختیار خود را به بازار بورس وارد کرده و شروع به خرید سهام و دریافت سود از طریق آن نمایید؛ پیش از هر چیز باید یک کارگزاری بورس انتخاب کرده و کد بورسی دریافت کنید. این کد بورسی هویت بورسی شما در بازار سرمایه را تشکیل داده و به واسطه آن، قدرت خرید و فروش سهم های مختلف شرکت های سهامی عام را پیدا خواهید کرد.
همان طور که گفتیم سهم های موجود در شرکت های بورسی، سهم های عادی هستند و میزان سودآوری و یا زیان دهی آن ها، به سودآوری یا زیان دهی شرکت ها وابسته است.

مواردی که در بالا ذکر شد، انواع سهام شرکت ها بودند که البته سر و کار فعالان بازار سرمایه در کشور ما و بازاری که تحت عنوان بازار بورس از آن یاد می کنیم، با سهام عادی خواهد بود. پس از شناخت سهم ها و دریافت کد بورسی، قدم بعدی شما برای سرمایه گذاری در این بازار، شناخت روش های سرمایه گذاری در بازار بورس و نحوه خرید و فروش سهم ها است. بدون به دست آوردن این دانش، سرمایه گذاری تان کور بوده و سودآوری در نقطه کاملا مبهمی قرار می گیرد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *