چگونه سبد سهام یا پرتفو خود را مدیریت کنیم ؟ + ویدئو

انواع سبد سهام را باید در گونه های سبد سهام تهاجمی، سبد سهام محتاطانه، سبد سهام درآمدی و سبد سهام سوداگرانه تقسیم بندی کنیم. در ادامه به توضیح و تفسیر هر یک از این انواع سبد سهام یا پرتفوی سهام می پردازیم.

سبد سهام تهاجمی

سبد سهام تهاجمی همان طور که از نام آن پیداست باید با ریسک میزان بالاتری نسبت به انواع دیگر سبدهای پرتفوی یا سهام، همراه باشد. در این نوع از سبد سهامی، خرید از سهم ها و گروه های صنعت مختلف، با ریسک بالاتری همراه است؛ اما در کنار بازدهی بیشتر و سودآوری افزون تری نیز تعریف و ترسیم شده است.

سبد سهام تهاجمی

سهامداری که سبد تهاجمی را برای خود ترسیم کرده و خریداری می کند، با قبول ریسک بالای آن، به چیدمان سودآوری قابل توجهی دست زده و در صورت مطابق افتادن پیش بینی ها و تحلیل ها، می تواند به سود خوبی دست پیدا کند.

سبد سهام تهاجمی برای آن دسته از سرمایه گذارانی مناسب است که مایل به دریافت سودهای بالا هستند و در کنار آن، ریسک های بزرگی را نیز متحمل می شوند. در نهایت در سبد سهام تهاجمی، سوددهی ها بزرگ بوده و در صورت زیان ده شدن سبد، اعداد ضرر بزرگتری را تجربه خواهید کرد.

 

انواع سبد سهام – سبد سهام محتاطانه

سبد سهام محتاطانه به سبدهایی گفته می شود که سهم های آن همگام با احتیاط کامل خریداری شده و کمتر تحت تاثیر رفتارهای هیجانی و تاثیرپذیرفته از شایعات بازار قرار می گیرند. سبد سهام محتاطانه را باید از بهترین نوع سبدهای سهام بدانیم؛ زیرا ریسک این نوع چیدمان سبد به مراتب پایین تر است و کمترین سطح آسیب پذیری سرمایه را باید در آن متصور بود.

البته به همین میزان که ریسک این سبدهای بورسی کمتر از حالت های دیگر است، باید این واقعیت را نیز بپذیریم که میزان سودآوری این سبدها به مراتب کمتر خواهد بود.

سبد سهام محتاطانه

در حقیقت وقتی شما چیدمان سبد سهام خود را به شکلی محتاطانه پیش برده و از قبول ریسک های بزرگ خودداری می کنید، زمینه سودآوری را نیز محدود ساخته و نمی توانید توقع دریافت سودهای بزرگ و ناگهانی را داشته باشید.

سبد سهام محتاطانه به شکلی چیده می شود که سهم های حاضر در آن به راحتی جهش های قیمتی شدید نگرفته و به این سبب، ریسک زیان دهی ناگهانی و بزرگ با آن وجود ندارد.

در حقیقت در چیدمان یک سبد سهام محتاطانه، باید سهم هایی که شرایط ثبات خوبی دارند، انتخاب شوند. سرمایه گذاری در سبدهای سهام محتاطانه، خط سیر سودآوری باثباتی داشته و البته نمی توان انتظار جهش های بزرگ و سودهای پله ای دو چندان را از آن ها داشت.

 

انواع سبد سهام – سبد سهام درآمدی

نوع دیگری از سبدهای بورسی یا پرتفوی سهام را باید به سبد سهام درآمدی نسبت بدهیم. این نوع سبد به شکلی چیده می شود که مالک آن به درآمد حاصل از تقسیم سود شرکت های ارائه دهنده سهام، برسد. همان طور که می دانید درآمد در بازار بورس از دو محل متفاوت یعنی افزایش ارزش سهم و تقسیم سود سالیانه شرکت ها، تامین می شود.

انواع سبد سهام

حال سبد سهام درآمدی، به جای پرداختن به افزایش ارزش سهام که طی روزهای کاری بازار بورس حاصل شده و البته می تواند در جهت معکوس یعنی افت حرکت داشته باشد، به تقسیم سود شرکت ها بستگی دارد. به این ترتیب هدف سودآوری از سهم هایی که در این سبد سرمایه گذاری از شرکت های بورسی مختلف چیده شده اند، به تقسیم سود سالیانه شرکت های مبدأ بازمی گردد.

درآمدزایی از طریق سود تقسیمی شرکت ها، یکی از بهترین روش های درآمدزایی مطمئن در بازار سود است که آن را در سبد سهامی درآمدی مشاهده می کنیم.

همان طور که می دانید سرمایه گذاری میان مدت و انتظار تا پایان سال مالی، معمولا به دریافت سود تقسیمی شرکت هایی که سهام آن ها را در اختیار دارید، منتهی می شود. سبد سهام درآمدی نیز بر همین پایه استوار است: در این سبد سهم ها به شکلی انتخاب می شوند تا درآمدزایی از طریق سود تقسیمی پایان سال مالی انجام پذیرد.

 

سبد سهام سوداگرانه

یکی دیگر از انواع سبد سهام نوع سودگرانه آن است. باید گفت که این چیدمان سهام، در حقیقت بدترین نوع سهام بورسی یا پورتفوی سهام است. افرادی که سبد سهام سوداگرانه را برای سرمایه گذاری خود در بازار بورس، انتخاب می کنند؛ به واقع آن هایی هستند که تحلیل های فنی کمتری داشته و خریدهای خود در بازار سرمایه را بر اساس اخبار پیش می برند. (حال این اخبار می تواند صحت داشته و یا کاملا کذب باشد.)

انواع سبد سهام

بنابراین ریسک سرمایه گذاری در این نوع از سبد بورسی به مراتب بیشتر است و اغلب کارشناسان صنعت بورس توصیه می کنند که در صورت تمایل به چیدمان سبد سهام سوداگرانه، حتما مبلغ و درصد کمی از سرمایه خود را به این سیستم وارد سازید. ریسک زیان دهی در این نوع سبد سهامی از هر شکل سرمایه گذاری دیگری بیشتر بوده و در ضمن نیازمند تجربه بسیار زیادی نیز خواهد بود.

سبد سهام سوداگرانه می تواند گاهی اوقات بسیار سودآور بوده و یا با زیان های درشتی همراه شود. این سبد معمولا بر حسب جریانات بازار هدایت شده و حتی سوار بر شایعه های مثبت یا منفی پیش می رود. بدیهی است که سرمایه گذاری در سبدهای سهام سوداگانه، نوعی ریسک کامل بوده و در صورت این سرمایه گذاری، باید انتظار زیان های پی در پی را نیز داشته باشید.

 

انواع سبد سهام – سبد سهام ترکیبی

یکی دیگر از انواع سبد سهام نوع ترکیبی آن است. البته که تمامی سبدهای سهام، ترکیبی از سهم های مختلف هستند، اما در قالب سبد سهام ترکیبی، با ترکیبی از روش های سرمایه گذاری چون سهم های گوناگون، سهام بورس کالا، اوراق قرضه و … روبرو هستیم.

 

ویدئو آموزشی انواع سبد سهام

 

سبد سهام و کاهش ریسک سرمایه گذاری

هدف اصلی از تشکیل سبد سهام، کاهش ریسک سرمایه گذاری و افزایش میزان سودآوری است. همان طور که می دانید بازار بورس به صورت ذاتی با ریسک همراه بوده و نمی توانیم حتی در بهترین حالت سرمایه گذاری در این بازار را بدون ریسک و کاملا ایمن بدانیم.

هیچ یک از صنایع حاضر در بورس، کاملا در دایره امن رشد قرار ندارند و هر یک از شرکت های حاضر در صنایع بورسی مختلف، امکان افت و زیان دهی را دارا هستند.
درست به همین دلیل تشکیل سبد سهام به حاضران در بازار بورس کمک می کند تا سرمایه خود را در دامنه ریسک یک صنعت یا شرکت خاص بورسی، گرفتار نکنند. به این صورت با توزیع ریسک ها، شدت آن ها کاهش یافته و می توانید میزان آسیب پذیری سرمایه خود را به حداقل برسانید.

همان طور که در بالا اشاره شد، برای به دست آوردن بازدهی مناسب و سودآوری در بازار بورس، تک سهمی شدن و یا خریدن سهام از یک صنعت خاص و منفرد به هیچ وجه توصیه نمی شود.

طبق ضرب المثل معروف، شما هرگز نباید تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد بگذارید. از این جهت لازم است که با داشتن تحلیل ها و مطالعات کافی، به ایجاد یک سبد سهام پرداخته و سپس آن را با اصول و مراقبت های بعدی، مدیریت نمایید.

آموزش های ویژه

نسبت p/e

به قول حرفه ای های بورس، سود اصلی در بورس در خرید خوب است. پس در نتیجه خرید سهم در قیمت مناسب یکی از مهم ترین دلایل کسب سود در بورس است. چرا که اگر سهم را در قیمت خوبی خرید کرده باشیم از اصلاح قیمت و حتی ریزش بازار در امان خواهیم بود.

به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری سهامی با p/e بالا را خریداری کند در روزهای رکودی و نزولی بازار انتظار کاهش قیمت زیادی از سهم می رود ولی اگر سرمایه گذار سهام با p/e مناسب را خریداری کند حتی در روزهای منفی هم دغدغه ای برای کاهش قیمت سهم نخواهد داشت.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *