معرفی کامل انواع بورس در ایران (لینک اصلی) + ویدیو

در مقالات قبلی در مورد بورس توضیحات کاملی ارائه دادیم. در این مقاله از سایت آموزش بورس قصد داریم در مورد انواع بورس صحبت کنیم. انواع بورس در کشور ما به گروه های بورس اوراق بهادار، بورس کالا، بورس انرژی و بورس ارز تقسیم بندی می شوند که هر یک شرایط خاص خود را با یک ماهیت مشترک، دارا هستند.

 

بورس کالا

 در بورس کالا معاملات بر پایه کالاهای فیزیکی انجام می پذیرد. به این شکل کارگزاری ها باید کالای مربوط به یک شرکت حاضر در بورس کالا را قیمت گذاری کرده و طبق این قیمت خرید و فروش ها شکل می گیرد.

انواع بورس کالا

همانطوری که مشاهده می کنید بورس کالا خود نیز به انواع مختلفی تقسیم می شود. بازار مشتقه نسبت به سایر بازارها قدمت کمتری دارد. افرادی که معمولا دارای ریسک پذیری بسیار زیادی هستند در این بازار فعالیت میکنند.

 

بورس ارز

 در این بورس ارزهای خارجی به عنوان مبنای معاملات شناخته می شوند. این بورس فعلا در کشورمان فعال نیست.

 

 

بورس اوراق بهادار

 بورس اوراق بهادار، همان بازاری است که از آن صحبت می کنیم و حق سهامداری در شرکت های مختلف، در قالب اوراق سهام بین سهامداران به فروش رسیده و پس از آن معاملات بعدی روی آن ها صورت می گیرد.

 

شرکت های بورسی پس از قرار گرفتن در این قالب، برگه سهم های خود را به تعدادی متناسب با دارایی و عدد تعریف شده معادل کمترین نرخ آن، در بورس عرضه خواهند کرد (که از آن در نخستین مرتبه عرضه، به نام عرضه اولیه سهام یاد می کنیم). به این شکل سهامداران و سرمایه گذاران حقیقی یا حقوقی حاضر در بازار، می توانند به میزان دلخواه از این سهم ها را خریداری نمایند.

 

 

 

 

مطابق با عکس و ویدئو بالا، بورس اوراق بهادار نیز به بازارهای مختلفی تقسیم می شود. تفاوت این بازارها در سرمایه شرکت و نحوه ورود به بازار بورس است که از اهمیت زیادی هم برخوردار نیست.

پس از آن هر سهامداری که سهمی از یک شرکت خاص را خریداری کرده است، جزئی از آن شرکت بورسی بوده و در سود و زیان آن شریک خواهد بود. لازم به ذکر است که هر سهامدار با توجه به میزان سهمی که از یک شرکت بورسی سهامی عام خریداری کرده است، در سود و زیان آن شریک خواهد بود. به طور مثال سهامداری که 1000 سهم از شرکت بورسی X در اختیار دارد، به اندازه نصف سهامداری که 2000 سهم از این شرکت را خریداری کرده، در سود و زیان شریک خواهد بود.

بورس اوراق بهادار بیشترین فعالین را در کشور دارا است و از بقیه بورس های موجود از نظر تعداد فعالین بزرگ تر است. هر وقت کلمه بورس به تنهایی استفاده شود منظور همان بورس اوراق بهادار است.

 

 

 

بورس انرژی

یکی دیگر از انواع بورس در ایران، بورس انرژی است. در بورس انرژی همان طور که می توان از نام آن حدس زد، حامل های انرژی یعنی گاز، برق، نفت و …، پایه های خرید و فروش را تشکیل می دهند. این بورس برای نخستین بار در سال 1391 در ایران تاسیس گشت.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *