افزایش سرمایه چیست؟ و روش های انجام آن (آموزش جامع + ویدیو)

افزایش سرمایه یکی از فرآیندهایی است که شرکت های حاضر در بورس، به کمک آن سطح فعالیت های اقتصادی خود را توسعه بخشیده و تامین مالی در رده بالاتری به دست می آورند. افزایش سرمایه روش های گوناگونی دارد و بنا به شرایط شرکت یا سازمان، از روش مناسب با ساختار آن استفاده می شود.

افزایش سرمایه در بورس

اگر در بازارهای بورس حضور داشته باشید، حتما تا به حال با عبارت “افزایش سرمایه” روبرو شده و شاهد توقف موقت نمادهای بورسی بابت آن بوده اید. توقف نماد بورسی به دلیل افزایش سرمایه در پیام های ناظر نشان داده شده و همین طور می توانید این موارد را در وب سایت کدال دنبال نمایید.

به زبان ساده

فرض کنید شما یک پیتزا دارین که 5 بخش دارد. وقتی یک پیتزای دیگه به آن اضافه شود تعداد بخش های موجود می شود 10 تا! افزایش سرمایه یعنی زیاد شدن دارایی شرکت و در نتیجه بیشتر شدن تعداد سهام آن. زیاد شدن سرمایه شرکت در بورس انواع مختلفی دارد که در ادامه توضیح داده می شود.

شاید زیاد شدن سرمایه شرکت در ذهن شما برای شرکت ها و واحدهای صنعتی و غیره به شکلی دیگری تعریف شده باشد، اما زیاد شدن سرمایه برای شرکت هایی که سهام خود را در بازار بورس عرضه می کنند، به این صورت تعریف می شود: افزایش سرمایه شرکت های بورسی به معنای افزایش تعداد سهام آن شرکت است که منتشر شده و به فروش می رسد.

مراحل انجام افزایش سرمایه شرکت ها در بورس

پس از آن که به دلایل مختلف، بخشی از هیئت مدیره شرکت یا تمام اعضای آن، برای زیاد شدن سرمایه شرکت تصمیم اولیه را اتخاذ کردند، این تصمیم باید در مجمع عمومی فوق العاده مطرح گردد.

در صورتی که این جلسه با حد نصاب برگزار شده و پیشنهاد افزایش سرمایه در آن، رای لازم را به دست بیاورد، گام اول برای این امر برداشته خواهد شد. پس از آن موضوعی که مطرح می شود، شکل انجام افزایش سرمایه خواهد بود. همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم؛

چرا شرکتها در بورس افزایش سرمایه می دهند ؟

بطور کلی شرکت ها به سه دلیل سرمایه خود را افزایش می دهند:

 • کسب منابع و پول جدید و بیشتر برای انجام پروژه های شرکت
 • بهبود ساختار مالی شرکت (یعنی اصلاح آن)
 • کم شدن قیمت سهم (مثلا سهم 400 تومان بوده و بعد زیاد شدن سرمایه شده 30 تومان در نتیجه رقیق تر شده و خریدش برای سهامداران راحت تر هست چرا که در بورس سهامداران سهم با قیمت 30 تومان را راحت از سهم 400 تومانی می خرند!)

چند نوع افزایش سرمایه در بورس داریم ؟

افزایش سرمایه در بورس

زیاد شدن سرمایه شرکت های سهامی، به روش های مختلفی صورت می پذیرد. برای کسب اطلاعات در مورد هر یک از روش ها روی آن کلیک کنید تا بصورت ویدیویی و توضیحات کامل با آن آشنا شوید :

افزایش سرمایه کی اعمال می شود ؟

یکی از سوالاتی که بسیار پرسیده می شود این است که سهام جدید در کارگزاری ها هنوز به پرتفوی ما اضافه نشده است. دلیل این است که قبل از هر اقدامی باید زیاد شدن شرکت در سایت کدال به ثبت برسد. قبل از ثبت در کدال لازم است این مهم در مرجع قانونی ثبت شرکت ها نیز درج گردد.

در کل انجام مراحل این کار کمی زمان بر است و بسته به شرکت می تواند سریع و یا کند انجام پذیرد. در موقع فروش سهام همیشه به یاد داشته باشید که یک عدد از سهم را نگهداری کنید تا پس از اضافه شدن سهام جدید نیاز به تغییر ناظر نباشد. اگر همه سهام خود را قبل از اضافه شدن سهام جایزه به فروش رساندید لازم است از طریق کارگزاری خود اقدام به تغییر ناظر کنید.

مراحل ثبت افزایش سرمایه در بورس چیست؟

برای اینکه یک شرکت بتواند سرمایه خود را بیشتر کند باید مسیر زیر را طی کند:

1- ابتدا باید هئیت رئیسه شرکت افزایش سرمایه را پیشنهاد دهد. این پیشنهاد در سایت کدال ثبت می شود. در این مرحله دلیل زیاد شدن سرمایه و نوع آن باید بیان شود.

2- هر شرکت بورسی دارای حسابرس است. حسابرس باید زیاد شدن سرمایه را بر اساس دلایل اعلام شده بررسی و آن را تایید کند. این مرحله با عنوان اظهار نظر حسابرس شناخته می شود.

3- سپس در سایت کدال، سازمان بورس موافقت خود را با زیاد شدن سرمایه اعلام می کند. شرکت 60 روز فرصت دارد این مرحله را انجام دهد. این مرحله با عنوان مدارک مستندات درخواست افزایش سرمایه شناخته می شود.

4- در این مرحله زیاد شدن سرمایه شرکت باید در مجمع عمومی آن مورد تایید سهامداران قرار بگیرد. این مرخله با عنوان “آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده “ شناخته می شود.

5- پس از تایید در مجمع، به مرور زمان سهام جدید در پرتفو مشتریان نشسته و موارد در کدال اطلاع رسانی می شود.

ویدیوی آموزش افزایش سرمایه در بورس

چرا بعضی وقتا پس از زیاد شدن سرمایه شرکت سهام جدید در پرتفو دیده نمی شود؟

برای اینکه سهام جدید در پرتفو دیده شود لازم است که آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال ثبت شود. تا زمانیکه این آگهی دیده نشود سهام جدید در پرتفو ننشسته و یا قابل معامله نخواهد بود. ولی اگر آگهی مورد نظر در کدال ثبت شد و همچنان قادر به فروش سهام مورد نظر نیستید، باید تغییر کارگزار ناظر برای آن سهم را ثبت کنید.

کدام روش جذابتر است ؟

معمولا افزایش سرمایه هایی که از محل تجدید ارزیابی و یا سود انباشته هستند جذابیت بیشتری داشته و تقاضای بیشتری از طرف خریداران خواهد داشت.

شرکت هایی که میزان افزایش شان بیش از 200% میباشد معمولا سعی بر این دارند هرچه سریع تر به ثبت برسانند تا سهامشان به مدت طولانی متوقف نماند.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *