افزایش سرمایه از محل سود انباشته چیست؟

همان طور که احتمالا می دانید هر یک از شرکت های بورسی، به صورت سالیانه بخشی از سود کسب کرده خود را در صندوق ذخایر مالی شرکت، نگه داشته و از چرخه شرکت خارج نمی کنند. این فرمولی است که تقریبا تمام شرکت ها به کار می گیرند و از آن تحت عنوان سود انباشته یاد می شود. حال زمانی که یک شرکت به هر دلیلی تصمیم به افزایش سرمایه گرفته باشد، انجام آن را می تواند از طرق مختلفی صورت دهد که پیشتر تحت عنوان راه های افزایش سرمایه از آن ها یاد کردیم. یکی از این این روش ها، افزایش سرمایه از محل سود انباشته است.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

افزایش سرمایه از محل سود انباشته یکی از این روش ها است که اتفاقا بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که یک شرکت بورسی دارای سود انباشته قابل توجهی باشد، می تواند افزایش سرمایه را از طریق آن انجام دهد.

به این ترتیب شرکت می تواند از طریق سود انباشته که در صورت های مالی آن قرار دارد، منابع مالی لازم را به دست بیاورد. به این ترتیب بدون آن که پول تازه ای به شرکت تزریق شود، تنها از منابع مالی آن بخشی آزاد شده و وارد چرخه فعالیت های شرکت قرار خواهد گرفت.

 

 

در این صورت سهامداران، نیازی به خرید سهام جدید بابت افزایش سرمایه نداشته، بلکه به آن ها سهام جایزه تعلق می گیرد. اگر به پرتفوی خود دقت کرده باشید، گاه و بیگاه پس از افزایش سرمایه شرکت ها، باید سهام جایزه به شما تعلق گرفته باشد.

دقت داشته باشید که در این افزایش سرمایه، دارای شما از سهام یک شرکت افزایش نمی یابد و با تغییر در تعداد سهام، به همان اندازه دارایی ریالی خواهید داشت. به واقع با افزایش تعداد سهام در اختیار شما، قیمت آن ها نیز کاهش یافته و این توازن را برقرار خواهد ساخت.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *