راهنمای کامل افزایش سرمایه از سود انباشته (سهام جایزه)شرکت + مثال و فیلم

یکی دیگر از روش های افزایش سرمایه شرکت های بورسی، افزایش سرمایه از سود انباشته شرکت است. در این مقاله این نوع بصورت کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 94 بود یه سهمی داشتم که افزایش سرمایه داد. منم که کلا نمیدونستم قضیه چیه کلی گیج شده بودم و آخرش کل سهام و جایزه و … همه رو با ضرر فروختم و دقیقا بعد چند ماه 3 برابر سهم رو مجدد خریدم.

بعد اون برای اینکه دوباره این اشتباه رو نکنم مفصل در مورد افزایش سرمایه مطالعه کردم و خلاصه مطالعاتم رو در این مطلب براتون میذارم.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته به زبان ساده + مثال

لازم به یادآوری است که هر یک از شرکت های سهامی، مقداری سود انباشته از سال های مالی قبلی خود دارند که به دلیل عدم توزیع آن بین سهامداران، در حساب شرکت انباشته شده و قابل دسترسی است.

به این صورت در صورت نیاز به انجام افزایش سرمایه شرکت، هیئت مدیره و سهامداران کل می توانند از این محل برای افزایش دادن سرمایه شرکت سهامی، استفاده نمایند. در واقع شرکت در سال های قبل فعالیت خود صندوقی برای ذخیره پول ایجاد کرده است که هر وقت بخواهد می تواند از آن استفاده کند.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت

مثال

هر شرکت بورسی، معمولا سالانه سودی را کسب می کند. مثلا شما مغازه ای دارید و در یک سال موفق به کسب سود یک میلیارد تومانی شده اید. 800 میلیون تومان آن راه دوباره به کار میگیرید و 200 میلیون تومان را در حسابی ذخیره می کنید. اگر سه سال پشت سرهم این کار را انجام دهید، 600 میلیون تومان در حساب ذخیره شده دارید که به آن سود انباشته می گویند.

فرض کنید شرکت فولاد در سال های قبل در هر سال 100 تومان سود در هر سهم تحقق داده است. اما هر سال 20 درصد از سود یعنی 20 تومان را ذخیره کرده است. حال مبالغ جمع شده در سالیان گذشته را قصد دارد بعنوان افزایش سرمایه ارائه دهد. در واقع در این نوع افزایش سرمایه شرکت به دلیل توسعه و یا هر فعالیت دیگر می خواهد از سودهایی که سال های قبل پس انداز کرده است استفاده کند.

 

افزایش سرمایه از سود انباشته چگونه است ؟

برای انجام افزایش سرمایه از محل سود اندوخته، شرکت حتما باید دارای مقدار مشخصی سود پس انداز شده از سال های قبل باشد. در ادامه مراحل کامل افزایش سرمایه توضیح داده خواهد شد.

اگر این مبلغ ذخیره شده، به عدد قابل توجهی برسد، شرکت می تواند تصمیم بگیرد که این مبلغ را مجدد به سهام تبدیل کند. درواقع شرکت با این کار تعداد سهام خود را افزایش می دهد و در نتیجه بزرگتر نیز می شود.

در این بین به سهامداران که در زمان برگزاری مجمع، سهام آن شرکت را داشته اند، سهامی با عنوان سهام جایزه تعلق می گیرد. معمولا شرکت های با بازدهی و سود بالا از این نوع روش برای افزایش سرمایه استفاده می کنند.

 

ویدیو آموزش افزایش سرمایه از سود انباشته

 

افزایش سرمایه از سود انباشته چه مزیتی دارد ؟

معمولا انجام افزایش سرمایه در شرکت ها دارای مراحل زیادی است و سهامداران نیز درگیر این موضوع می شوند. اما یکی از آسان ترین فرآیند های افزایش سرمایه متعلق به سود انباشته است که سهامدار نیاز به انجام کاری ندارد.

در این روش دیگر نیازی نیست که سهامداران ارزش اسمی سهم را برای شرکت واریز کنند. در نتیجه فرآیند افزایش سرمایه سریع انجام می شود. در واقع دیگر نیازی نیست که حق تقدم ها منتشر شود. به همین شرکت می تواند پروژه های خود را با سرعت بیشتری شروع کند.

 

معایب افزایش سرمایه از محل سود انباشته 

مهمترین و بزرگترین عیب این روش افزایش سرمایه این است که عملا سرمایه و پول جدید وارد شرکت نشده است. سهامداران نیز درصد مالکیتشان تغییری پیدا نمی کند و صرفا تعداد سهام بیشتر می شود.

چون پول جدید به شرکت وارد نشده است و شرکت عملا صرفا از سودی که قبلا به دست آورده است استفاده می کند. در واقع یعنی شرکت در سال های قبل پس انداز داشته و حال می خواد از آن پس انداز ها استفاده کند.

 

افزایش سرمایه از سود انباشته خوب است؟ 

بطور کلی ترتیب افزایش سرمایه ها از نظر کیفیت به شرح زیر است :

 • افزایش سرمایه از آورده نقدی (چون پول جدید وارد شرکت می شود)
 • افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم (زمان کوتاه)
 • افزایش سرمایه از محل سود انباشته
 • افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی

 

افزایش سرمایه از سود انباشته چقدر طول میکشد ؟

این مورد به درصد افزایش سرمایه بستگی مستقیم دارد. معمولا افزایش سرمایه های بالای 200 درصد نیاز به زمانی بین 2 تا 5 ماه دارند در حالیکه در افزایش سرمایه های زیر 200 درصد این زمان بسیار بسیار کمتر است.

 

افزایش سرمایه از سود انباشته بهتر است یا تجدید ارزیابی ؟

اصولا در هر دو روش پول جدید وارد شرکت نمی شود اما در کل سود انباشته کمی بهتر از تجدید ارزیابی می باشد.

 

قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه از سود انباشته + مثال

برای درک این موضوع این بخش را با یک مثال پیش می بریم.

مثال

سهم نیروگاه دماوند در سال 99 اقدام به افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته کرد (اعداد فرضی هستند). بطور مثال اگر شما قبل از مجمع 2 هزار سهم از این نماد را داشته باشید تعداد و دارایی شما قبل و بعد از افزایش سرمایه به شرح زیر خواهد بود.

 

قبل از مجمع : 

 • تعداد سهام : 2000
 • قیمت سهم : 9000 تومان
 • دارایی شما : 18 میلیون تومان

 

بعد از مجمع و تصویب افزایش سرمایه : 

 • تعداد سهام : 2000
 • تعداد سهام جدید (سهام جایزه) : 2000  ( به ازای هر 100 مشابه تعداد سهم اختصاص می یابد. مثلا اگه 200 درصد بود 4000 سهم جایزه اختصاص می یافت)
 • تعداد کل سهام = تعداد سهام + سهام جایزه = 4000 هزار سهم
 • قیمت سهم : 4500 تومان (چون 100 درصد افزایش سرمایه داده قیمت سهم نصف می شود)
 • دارایی شما : 18 میلیون تومان

 

همانطور که مشاهده کردین قبل و بعد از مجمع عملا میزان دارایی شما ثابت است. خب اینجا سوال پیش می آید که مزیت افزایش سرمایه چیست ؟ این بخش را نیز با یک مثال توضیح می دهیم.

فرض کنید شما یک پراید 100 میلیون دارید. به شما گفته می شود که قیمت پراید را 50 میلیون تومان می کنیم و بجای یک پراید به شما دو پراید اختصاص می دهیم.

دارایی شما باز همان 100 میلیون تومان است اما پراید 50 میلیون تومانی را راحتر از پراید 100 میلیون تومانی میخرند. نکته بعدی این است که در مواقع افزایش سرمایه معمولا قیمت ها دوست دارند به قیمت قبل از مجمع برسند.

یعنی اگر شما سرمایه گذار بلند مدت باشید می توانید انتظار داشته باشید که قیمت پراید از 50 میلیون دوباره به 100 میلیون برسد، با این تفاوت که این بار 2 پراید دارید!

بطور کلی در بورس، سهامداران به سهامی با قیمت و عدد کمتر توجه بیشتری دارند و این یکی از موضوعات روانشناسی در بورس است. مزیت بعدی افزایش سرمایه این است که بعد از اعمال معمولا قیمت ها پس از مدت زمانی به قیمت قبل از مجمع بر می گردند در حالیکه دارایی شما چند برابر شده است.

 

گزارش توجیهی افزایش سرمایه از محل سود انباشته چیست ؟

هر شرکت که در بورس حضور دارد برای افزایش سرمایه باید این ۶ مرحله رو انجام دهد تا افزایش سرمایه آن به ثبت برسد.

۱- پیشنهاد هیات مدیره به مجمع عمومی فوق العاده (گزارش توجیهی):

هیئت مدیره شرکت با توجه به فعالیت و شرایط پیشنهاد می دهد که مثلا فلان درصد افزایش سرمایه داشته باشیم. به این مرحله گزارش توجیهی می گویند.

۲- اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی :

هر شرکت بورسی باید حسابرس داشته باشد. گزارش توجیهی را حسابرس بررسی می کند و اعلام نظر می فرماید (مرحله مهمی است)

۳- صدور مجوز افزایش سرمایه

در این مرحله سازمان بورس بر اساس گزارش شرکت و حسابرس اقدام به صدور مجوز می کند. در این مرحله شاید نیاز باشد ارگان های دیگر نیز نظر دهند. مثلا در افزایش سرمایه شرکت های بانکی، بانک مرکزی نیز باید موافقت کند.

 

۴- آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده 

پس از صدور مجوز باید همه سهامداران آن را به تصویب برسانند. در این مرحله نماد سهم بسته می شود و مجمع فوق العاده تشکیل می شود.

 

۵- تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده

پس از برگزاری مجمع تصمیمات گرفته شده باید به اطلاع همگان برسد که بصورت نهایی چقدر افزایش سرمایه تصویب شده است.

 

۶- آگهی ثبت افزایش سرمایه

این مرحله نیز بسیار مهم است چرا که تا این مرحله انجام نشود عملا افزایش سرمایه ای اختصاص نیافته است. این ثبت نزد نهاد شرکت ها ثبت می شود. یکی از سوالات رایج در این زمینه این است که سهام جایزه به پرتفو ما اضافه شده است اما قبل فروش نیست. تا زمانی که افزایش سرمایه ثبت نشود قابل فروش نخواهد بود.

افزایش سرمایه

تمام مراحل بالا بصورت کامل و دقیق از طریق سایت کدال به اطلاع سهامدار می رسد. کافیست وارد سایت کدال شده و اسم سهام و مرحله مورد نظر را جستجو کنید. بطور مثال سهم وبانک در مرداد 99 افزایش سرمایه داد اما زمان ثبت آن تا اسفند 99 طول کشید و در این بازه زمانی با اینکه سهام جایزه به پرتفو ها اضافه شده بود اما قابلیت فروش نداشت.

 

محاسبه تعداد سهام بعد از افزایش سرمایه از سود انباشته

اگر با یک شرکت افزایش سرمایه از سود انباشته و تجدید ارزیابی رفتیم در زمان بازگشایی چقدر سهام جایزه به ما تعلق خواهد گرفت.به عنوان مثال اگر یک شرکت غذایی 80 درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته (یا تجدید ارزیابی )داشته باشد و شخصی قبل از افزایش سرمایه تعداد 4000 سهم در قیمت 5400 ریال را خریداری کرده ایم ،بعد از بازگشایی چه مقادر سهام جایزه به ما تعلق میگیرد؟

 • تعداد سهام خریداری شده قبل از بسته شدن : 4000
 • قیمت سهم قبل از بسته شدن : 5400
 • درصد افزایش سرمایه : 80%

💡جواب: قبل از مجمع مالکیت این شخص تعداد 4000 سهم 5400 ریالی به ارزش 21/600/000 ریال بود و بعد از مجمع مالکیت فرد به 7200 سهم 3000 ریالی به ارزش 21/600/000 تغییر یافت و در دارایی و مالکیت سهامدار تغییری ایجاد نشده است.

روش محاسبه تعداد سهام جایزه پس از افزایش سرمایه:

A= تعداد سهام قبل از مجمع × درصدافزایش سرمایه

 • ۴۰۰۰ × ۰.۸ = ۳۲۰۰
 • A= ۳۲۰۰

تعداد سهام

 • بعد از بازگشایی= تعداد سهام قبل ازمجمع + A
 • ۴۰۰۰ + ۳۲۰۰ = ۷۲۰۰

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *