افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها چیست ؟

افزایش سرمایه شرکت ها در بورس روش های مختلفی دارد که یکی از این روش های افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های شرکت است. در این مطلب قصد داریم این نوع افزایش سرمایه را بررسی و مزایا و معایب آن را بیان کنیم.

افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

این نامحسوس ترین شکل افزایش دادن سرمایه یک شرکت سهامی است، زیرا فقط در شکل مفهومی بوده و هیچ تغییرات ریالی در آن اتفاق نمی افتد.

توجه داشته باشید که بر اثر تورم و به هر طریقی افزایش قیمت ها در کشورها که اتفاقا در کشور ما به وفور رخ می دهد، دارایی های یک شرکت از جمله املاک و غیره، در گذر زمان تغییرات نرخی خواهند داشت.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در بورس

به این صورت یکی از روش های افزایش سرمایه، تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها است. با این تجدید ارزیابی، نرخ جدیدی برای دارایی های شرکت ثبت خواهد شد که از آن به عنوان “مازاد تجدید ارزیابی” یاد می شود.

 

به زبان ساده

بطور مثال مثلا شرکت خودروسازی سایپا زمین های زیادی در تهران و شهرستان دارد. قبلا هر یک مثر زمین صد هزار تومان ارزش داشته است و الان قیمت هر متر زمین 20 میلیون تومان شده است. یعنی شرکت در عمل کار خاصی نکرده است و فقط بخاطر تورم قیمت دارایی های آن افزایش یافته است.

 

به این صورت عددی جدیدی به دارایی های شرکت، تعلق پیدا می کند که البته تنها یک عدد است و ملموس نخواهد بود. این افزایش دارایی تحت عنوان چیزی از حقوق مالکان سرمایه در ترازنامه شرکت وارد خواهد شد و در نهایت در ردیف سود و زیان ها جای می گیرد.

 

 

ویدیوی آموزشی

 

مزایای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های شرکت

از جمله مزایای این روش زیاد شدن سرمایه می توان به واقعی شدن دارایی های شرکت اشاره کرد. وقتی دارایی های شرکت به روز می شود اعتبار آن شرکت برای دریافت وام و تسهیلات از سیستم بانکی افزایش می یابد. همچنین این افزایش سرمایه باعث درست و منظم شدن صورت های مالی و ترازنامه شرکت می گردد.

یکی دیگر از مزیت های این نوع زیاد شدن سرمایه این است که قیمت سهم کمتر می شود (تعداد آن افزایش می یابد) و بر اساس یک تجربه افراد سهام با قیمت کمتر را راحت تر خرید می کنند.

 

 

معایب افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های شرکت

در این روش از زیاد شدن سرمایه شرکت، عملا مدیران شرکت عملکرد مثبت و خاصی نداشته اند و فقط به دلیل تورم در کشور و مرور زمان دارایی های که از قبل در شرکت بوده است هم اکنون ارزش بیشتری دارند.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *