افزایش سرمایه از محل آورده نقدی چیست؟

همان طور که می دانید افزایش سرمایه از محل سود انباشته، آورده نقدی، تجدید ارزیابی دارایی های شرکت و صرف سهام انجام پذیر خواهد بود. افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شرکت دارای سود انباشته قابل توجهی نباشد.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به این صورت انجام می شود که شرکت بورسی پس از اخذ موافقت با افزایش سرمایه، نسبت به انتشار اوراق حق تقدم سهام اقدام می کند. این اوراق حق تقدم سهام به سهامداران فعلی سهام شرکت تعلق پیدا خواهد کرد.

حال سهامدارانی که اوراق حق تقدم را دریافت کرده اند، می توانند مبلغ اسمی آن را پرداخت کرده و این سهم ها به صورت سهام عادی برای آن ها دربیاید یا اوراق حق تقدم خود را به فروش برسانند.

 

پرداخت مبلغ اسمی اوراق حق تقدم

برای پرداخت مبلغ اسمی اوراق حق تقدم در افزایش سرمایه به صورت رایج باید بابت هر برگه 100 تومان پرداخت شود. پس از آن اوراق حق تقدم، تبدیل به سهام عادی و دارایی سهم سهامدار خواهد شد. به یاد داشته باشید که برای انجام این کار 2 ماه زمان در اختیار خواهید داشت.

 

 

فروش اوراق حق تقدم

اما اگر به هر دلیلی سهامدار مایل به پرداخت مبلغ اسمی اوراق حق تقدم و خرید آن ها نباشد، می تواند در یک بازه 2 ماهه، این اوراق را به فروش برساند.

برای فروش اوراق حق تقدم می توانید درست مانند الگوی فروش برگه سهام عادی اقدام کنید. در نظر داشته باشید که اوراق حق تقدم با همان نماد + ح در پرتفوی مشخص خواهند بود. لازم به ذکر است که حین فروش این اوراق، قیمت معمولا به اندازه همان 100 تومان قیمت اسمی از قیمت روز سهام معادل، کمتر خواهد بود.

اما اگر سهامدار نسبت به انجام هیچ یک از این دو روش اقدام نکند، شرکت بورسی پس از گذشت مهلت داده شده، نسبت به فروش سهام حق تقدم اقدام کرده و با کسر کارمزدها، قیمت نهایی را به حساب سهامدار واریز خواهند کرد. قیمت فروش سهام حق تقدم، عددی نزدیک به قیمت سهام در واپسین روزهای پذیره نویسی حق تقدم خواهد بود.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *