قیمت سهام یک شرکت پس از اعلام پرداخت سود نقدی ، چه جهتی خواهد گرفت؟

در بحث توقف و بازگشایی سهام در بورس، یکی از مهمترین حالت ها بازگشایی سهام بعد از پرداخت سود نقدی است. معمولا پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه (که پیش از آن برای 2 روز نماد متوقف و ممنوع می شود)، نماد بورسی بدون اعمال محدودیت دامنه نوسان، بازگشایی می شود. در این بازگشایی، مبلغ سود تقسیمی تصویب شده در مجمع، از قیمت سهام کم خواهد شد. البته این پایه قیمت است و پس از آن بلافاصله قیمت سهام از الگوی همیشگی عرضه و تقاضا، پیروی خواهد کرد.

 

ذکر یک مثال

قیمت سهام بانک صادرات پیش از برگزاری مجمع معادل 1200 تومان بوده است. اکنون در مجمع عمومی سالیانه مبلغ سود تقسیمی معادل 15 تومان اعلام شده است. حال در روز بازگشایی نماد، قیمت سهام بانک صادرات، معادل 1185 تومان خواهد بود. اما بلافاصله با شروع معاملات، میزان عرضه و تقاضا (بدون اعمال محدوده نوسان)، این رقم را دستخوش تغییر خواهد کرد.

 

ویدیو آموزشی پرداخت سود نقدی و قیمت سهم پس از برگزاری مجمع

 

 

 

 

استراتژی پرداخت سود نقدی مناسب کدام سهامداران است؟

دریافت سود نقدی، یک استراتژی کاملا مناسب برای سهامدارانی است که به دنبال سرمایه گذاری های بلند مدت هستند و تا پایان سال مالی، دارنده سهام خود باقی می مانند.

البته نمی توان همیشه به این انتظار، نسبت به نگهداری سهام برای بلند مدت اقدام کرد و ممکن است که شرکت بورسی مد نظر شما، به دلایل مختلفی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، سود نقدی قابل توجهی بین سهامداران خود تقسیم نکند.

 

 

 

به علاوه از آن جایی که شرکت های پرداخت کننده سود نقدی، غالبا استحکام قیمتی بیشتری روی سهام خود دارند، افت قیمت کمتری را در نوسانات بازار دچار می شوند.

یک قانون: با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری مجمع عادی سالیانه، ثبات قیمت سهام شرکت هایی که سود نقدی پرداخت می کنند، بیشتر خواهد شد.

این ها نکاتی است که با دانستن آن ها، می توانید نسبت به معاملات خود در بازار سرمایه تصمیمات هوشمندانه تری گرفته و زمان خرید و فروش های خود را تنظیم نمایید.

 

 

 

گپ قیمتی چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفته شد بعد از برگزاری مجمع و در هنگام بازگشایی سهام، سود تقسیم شده از قیمت سهم کم می شود. به تفاوت قیمت بازگشایی و قیمت قبل از مجمع گپ قیمتی گفته می شود.

مثلا سهم بانک تجارت قبل از مجمع 250 تومان بوده است و در مجمع تصمیم به تقسیم 50 تومان سود نقدی گرفته شده است. پس از مجمع و در هنگام بازگشایی قیمت سهم 200 تومان خواهد بود.

بطور کلی طبق یک قانون نانوشته قیمت سهام بعد از بازگشایی به سمت قیمت قبل از مجمع خواهد بود. یعنی در مثال بالا در میان مدت یا حتی کوتاه مدت (بستگی به شرایط کلی بازار و گزارش های منتشر شده از سهم) قیمت سهم بانک تجارت می تواند به 250 تومان برسد (یعنی هم سود نقدی گرفته اید و هم اینکه قیمت سهم مجددا افزایش یافته است).

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *