ارزش بازار چیست و چرا در خرید و فروش های بورس اهمیت دارد؟

یکی از مفاهیم مهم در بازار بورس، ارزش بازار است که با دنبال کردن آن، می توان خرید و فروش های منطقی تری داشته و به همین نسبت به سودآوری بهتری در این بازار دست یافت. در حقیقت سهامداران برای برداشتن قدم های محکم تر در خرید سهم های مختلف، باید در خصوص ارزش بازار به خوبی دانسته و آن را مورد بررسی قرار دهند.

اهمیت ارزش بازار در سرمایه گذاری

با شناخت ارزش بازار و دنبال کردن این مفهوم برای شرکت های مختلف بورس، می توانید از اثرگذاری هر شرکت در شاخص بازار سرمایه، آگاهی یابید. به این ترتیب شما متوجه خواهید شد که کدام نماد بورسی دارای اثر بزرگتری در شاخص بازار سرمایه است و زمانی که شاخص بورس سبز و صعودی باشد، به خوبی می توانید برای خرید سهم های دارای قدرت بالاتر، برنامه ریزی نمایید.

در حقیقت این مفهوم ارزش بازار، به سهامداران امکان آن را می دهد تا اندازه شرکت های بورسی را دریابند. به این شکل شما متوجه خواهید شد که شرکت A دارای چه اندازه ای در قیاس با شرکت B است و اثرگذاری کدامیک در شاخص بورس، بیشتر خواهد بود.

ارزش بازار یا Market Capitalization به ارزش روز یک شرکت سهامی عام و حاضر در بورس اطلاق می گردد. برای محاسبه این مقدار، باید قیمت روز سهام شرکت سهامی عام را در تعداد سهم های منتشر شده آن، ضرب نمایید. به این ترتیب به سادگی MC آن به دست خواهد آمد.

حتما بخوانید: ده شاخص بورس ایران کدامند و چه معنایی دارند؟ (توضیحات کامل)

اما نحوه تصمیم گیری بر مبنای این مفهوم برای خرید سهام چگونه است و چطور سهامداران از دنبال کردن این مقدار سود می برند؟ 

زمانی که شاخص بازار بورس سبز و مثبت است، می دانیم که شرکت های سهامی عام و بورسی دارای ارزش بازار بزرگ تر، دارای تاثیرگذاری بیشتری بر شاخص هستند و به احتمال زیاد قیمت سهام آن ها همگام با صعود شاخص بورس، رشد خواهد کرد. بنابراین سهامداران در چنین شرایطی با مشاهده شاخص کل مثبت و سبز، به سراغ شرکت های بزرگ سهامی عام رفته و با خرید سهام آن ها، زمینه سودآوری خود را به شکلی مطمئن تر فراهم می سازند. در این زمان سهامداران حرفه ای با خرید سهام شرکت های بزرگ به جای شرکت های کوچک که اثرگذاری زیادی در شاخص بورس ندارند، سرمایه خود را در معرض رشد قرار می دهند.

این در حالی است که با ثابت بودن شاخص، در صورتی که شاخص هم وزن روند صعودی به خود گرفته باشد، سهامداران حرفه ای به سراغ سهام شرکت هایی که دارای ارزش بازار کوچک تری هستند، می روند. به این ترتیب پیش بینی می شود که سهام این شرکت ها در معرض رشد بیشتری قرار داشته باشد.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *