احراز هویت بورس چیست و چگونه انجام دهیم؟

در این مقاله از سایت آموزش بورس، قصد داریم در مورد احراز هویت بورس صحبت کنیم. احرازهویت در بورس یکی از مراحل دریافت کدبورسی است. پس از این مرحله قادر به خرید و فروش سهام خواهید بود.

احراز هویت بورس چیست ؟

بعد از اینکه از طریق اینترنت و غیر حضوری برای کد بورسی ثبت نام کردین (این ثبت نام رایگان است و از این طریق می توانید ثبت نام کنید)، برای اینکه مشخص بشه واقعا خودتون ثبت نام کردین، باید به یکی از دفاتر پیشخوان (در پایان ثبت نام غیرحضوری لیستش رو می تونید مشاهده کنید) همراه با اصل شناسنامه و اصل کارت ملی مراجعه کنید. در اونجا فرم هایی هم به شما ارائه خواهد شد که باید اونها رو هم امضا کنید. به این فرایند احراز هویت بورس می گویند.

احراز هویت بورس یعنی اینکه باید یه سری فرم رو امضا کنید، مدارک شناسایی شما شامل کارت ملی و شناسنامه توسط متصدی احراز هویت رویت بشه. قبل مراجعه به پیشخوان دولت لازمه در این سایت (کلیک کنید) ثبت نام کنید. در احرازهویت سجام ازتون توسط دوریبین عکس هم گرفته میشه. برای احراز هویت می تونید به دفاتر پیشخوان دولت در شهرتون مراجعه کنید.

 

آپدیت سال 99 و 1400

در روش جدیدی که از طریق سازمان بورس ارائه شده است، شما میتوانید با استفاده از اپلیکیشن هر کارگزاری بدون مراجعه حضوری، اقدام به احراز هویت و دریافت کدآنلاین و بورسی نمایید. لذا برای اینکه بدون مراجعه به پیشخوان یا کارگزاری بتوانید کد بورسی و آنلاین بگیرید، نیاز است که به سایت کارگزاری مد نظر مراجعه و اپلیکیشن مربوطه را دانلود نمایید.

همچنین سایر روش های کدگیری حضوری مثل مراجعه به پیشخوان و یا کارگزاری های بورسی همچنان به قوت خود باقی مانده است.

 

برای ورود به بورس چه مدارکی لازم است؟

همانطوری که در مطالب قبلی اشاره شده است، برای ثبت نام در بورس طی کردن دو مرحله لازم است:
1- ثبت نام غیر حضوری در سایت (کلیک کنید)
2- احراز هویت شوید (یعنی بصورت حضوری باید یه سری مدارک رو امضا کنید)

احرازهویت در بورس

مدارک برای احراز هویت بورس (مرحله دوم) لازم است که اصل کارت ملی و اصل شناسنامه را همراه خود داشته باشید. برای انجام مرحله احرازهویت می توانید به دفاتر پیشخوان و یا شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید. در مرحله آخر ثبت نام در سایت دریافت کد بورسی (مرحله اول) پیشخوان ها و شعب کارگزاری محل سکونت شما نمایش داده می شود و می توانید با مراجعه به این پیشخوان ها احراز هویت شوید.

پس بطور خلاصه مدارک مورد نیاز احراز هویت بورس اصل شناسنامه، اصل کارت ملی است. در هنگام احراز هویت (قبلش حتما در این سایت ثبت نام کنید) فرم هایی به شما ارائه خواهد شد که باید آنها را امضا و اثر انگشت خود را ثبت کنید. دقت کنید که در هنگام مراجعه به شعب کارگزاری یا پیشخوان درخواست کنید که هم برای سجام احرازهویت شوید و هم برای کارگزاری آگاه. یعنی اینکه احراز هویت سجام (با دوربین ازتون عکس میگیرن) و کارگزاری ها از یکدیگر جدا است.

 

مدارک برای احراز هویت بورس چیست؟

برای احراز هویت بورس اصل کارت ملی واصل شناسنامه کافی است.

 

مراحل قبل از احراز هویت بورس چیست؟

قبل از احراز هویت بورس لازم است که در این سایت ثبت نام کنید. حتی اگر هم اکنون کد بورسی نیز دارید باید در این سایت ثبت نام کنید.

 

چند روز بعد از احراز هویت کد بورسی میاد؟

معمولا 24 تا 48 ساعت بعد از احراز هویت کد بورسی و کد آنلاین شما صادر می شود. در روزهایی که عرضه اولیه در بورس انجام می شود این مدت ممکن است کمی طولانی تر شود. بعد از احراز هویت نیازی نیست که به کارگزاری مراجعه کنید و نام کاربری و پسورد به صورت ایمیل و پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

 

هزینه احراز هویت بورس چقدر است ؟

اگر بعد از ثبت نام در سایت دریافت کد بورسی (کلیک کنید) به شعب کارگزاری (در پایان ثبت نام لیست شعب بر اساس محل سکونت شما نمایش داده می شود) مراجعه کنید هزینه ای بابت احراز هویت بورس و سجام از شما دریافت نمی شود. اما اگر به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید، برای احراز هویت کارگزاری هزینه 16,300 تومان و برای سجام هزینه ای بین 5 تا 13 هزار تومان از شما دریافت خواهد شد.

 

افرادی که قبلا کد بورسی داشته اند (قبل سجام) باید برای سجام احراز هویت شوند؟

بله، همه افراد اعم از اینکه قبلا و یا جدید برای کد بورسی و کد آنلاین اقدام کرده اند باید مجدد در سجام احراز هویت شوند.

 

احراز هویت بورس در دفاتر پیشخوان

بعد از ثبت نام در سایت کدبورسی بصورت رایگان و غیرحضوری (اینجا کلیک کنید) می توانید برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان شهرتان مراجعه کنید. دقت کنید امکان دارد این سرویس در همه دفاتر پیشخوان دولت ارائه نشود. لیست پیشخوان های فعال شهرتان در پایان ثبت نام در سایت دریافت کد بورسی به شما نمایش داده خواهد شد.

 

اگر در سایت کد بورسی آگاه ثبت نام کنم (این لینک) نیاز است مجدد در سجام ثبت نام کنم؟

خیر، با ثبت نام در سایت کد بورسی (کلیک کنید) بصورت اتوماتیک در سجام هم ثبت نام خواهید شد و فقط برای احراز هویت باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

 

احراز هویت سجام چگونه است؟

پس از ثبت نام در سایت دریافت کد بورسی (اینجا کلیک کنید)، بطور اتوماتیک در سجام هم ثبت نام خواهید شد. با یک بار مراجعه به دفاتر پیشخوان و یا شعب کارگزاری آگاه می توانید برای سجام احراز هویت شوید و نیاز به مراجعه مجدد ندارد. دقت کنید که در این مرحله از شما با دوربین باید عکس گرفته بشه.

 

آیا امکان احراز هویت غیر حضوری بورس وجود دارد؟

بطور کلی خیر. حتما باید برای احراز هویت به یکی از دفاتر پیشخوان و شعب کارگزاری مراجعه کنید. البته کارگزاری آگاه این امکان را دارد که در شهر تهران اگر از طریق این لینک (کلیک کنید) ثبت نام کنید، با ارسال پیک به محل سکونت یا محل کار شما احراز هویت بورس را برای شما انجام دهد. در واقع احراز هویت درب منزل یا محل کار شما انجام می شود. البته توجه کنید که این روش زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

 

آیا برای احراز هویت ارائه مدرک تحصیلی نیاز است؟

قبل از سال 99 برای احراز هویت نیاز به مدرک تحصیلی بالاتر از دیپلم بود. اما در حال حاضر قوانین تغییر پیدا کرده اند و نیازی به دارا بودن و ارائه مدرک تحصیلی هنگام احراز هویت وجود ندارد.

 

برای احراز هویت بورس حتما خود فرد باید مراجعه کند؟

بله، لازم است برای احراز هویت حتما خود فرد مراجعه کند.

 

اگر کد پیگیری ده رقمی سجام را فراموش کرده باشم باید چیکار کنم؟

با مراجعه به سایت سجام (sejam.ir) و در بخش فراموشی کد پیگیری، می توانید مجدد کدپیگیری خود را مشاهده کنید.

 

مراکز احراز هویت کد بورسی

در همه شعب کارگزاری آگاه (اینجا کلیک کنید) و همچنین در همه پیشخوان های دولت (اگر در این سایت ثبت نام کنید، در انتهای ثبت نام پیشخوان های فعال شهر شما نمایش داده می شود) امکان احراز هویت برای شما فراهم است.

مشاهد آدرس مراکز احراز هویت :

https://profilesejam.csdiran.com/authenticationOffices

 

احرازهویت در شهرستان ها چگونه انجام می شود؟

پس از ثبت نام غیرحضوری برای دریافت کدبورسی(کلیک کنید)، در هر یک از شهرهای ایران می توانید به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

 

بعد از احراز هویت بورس چه باید کرد ؟

بعد از احراز هویت بورس باید منتظر ماند تا نام کاربری و پسورد شما از طریق کارگزاری که از آن اقدام کرده اید ارسال شود. این فرآیند ممکن است بین یک تا 4 روز به طول بکشد. معمولا نام کاربری و پسورد از طریق پیامک و ایمیل برای شما ارسال می شود.

پس از ارسال این نام کاربری و پسورد از طریق سامانه معاملاتی (در گوگل بزنید سامانه معاملاتی و نام کارگزاری که از آن اقدام کرده اید) وارد شده و اقدام به خرید و فروش سهام نمایید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *